Home / خبرها / تجزیه و تحلیل رادیوگرافی دندان با کمک هوش مصنوعی باعث صرفه جویی در زمان مراقبت و درمان بیماران می شود

تجزیه و تحلیل رادیوگرافی دندان با کمک هوش مصنوعی باعث صرفه جویی در زمان مراقبت و درمان بیماران می شود

۸ سپتامبر ۲۰۲۰- برلین، آلمان: دندانپزشکان بیمارستان دانشگاهCharité ، به همراه دانشمندان و برنامه نویسان داده، یک برنامه ی نرم افزاری به نام dentXrai Pro را توسعه داده اند که به دندانپزشکان این امکان را می دهد که تصاویر رادیوگرافی را با کمک هوش مصنوعی (AI) آنالیز کنند. این نرم افزار جدید برای کمک به دندانپزشکان در شناسایی دقیق آسیب شناسی و تصمیم گیری در مورد نحوه ی ترمیم در زمان کوتاهتر به منظور ارائه ی درمانی بهینه و بهبود ارتباط با بیماران طراحی شده است.

پروفسور Falk Schwendicke، بنیانگذار این پروژه و رئیس گروه تشخیص بیماریهای دهان، تحقیقات دیجیتال سلامت و خدمات بهداشتی در Charité ، گفت: dentXrai Pro ، علاوه بر تسریع آنالیز تصاویر اشعه ی ایکس دندانپزشکی، آن را ارتقا داده و استاندارد می کند، به طوری که دندانپزشکان می توانند از زمان به طور موثرتری برای صحبت و تعامل با بیماران استفاده کنند.

مجموعه داده های بزرگ رادیوگرافی دندان

از آنجایی که اکثر مطبهای دندانپزشکی در حال حاضر از رادیوگرافی دیجیتال استفاده می کنند، داده های رادیوگرافی به راحتی قابل انتقال به dentXrai Pro هستند. به منظور ارائه ی یک تصویر از قبل تحلیل شده در مدت زمان بسیار کوتاه، این نرم افزار مبتنی بر مرورگر، به کامپیوترهای با کارایی بالا و طیف وسیعی از الگوریتم ها دسترسی پیدا می کند.

این الگوریتم ها نتیجه ی آموزش نرم افزاری عمیق با استفاده از مجموعه داده های بسیار بزرگی از رادیوگرافی دندانپزشکی، از جمله تصاویر پانوراما و بایت وینگ است. دندانپزشکان از سراسر جهان ده ها هزار تغییر پاتولوژیک و ردپای درمان های قبلی دندانپزشکی را در رادیوگرافی ها شناسایی کرده اند. سپس این داده ها به شبکه های عصبی مصنوعی منتقل شده و آنها را قادر می سازد بین یافته های مختلف مانند پوسیدگی، عفونت و پرشدگی کانال ریشه تفاوت قائل شوند.

پرفسور Schwendicke ، تأكید كرد: هوش مصنوعی مسئولیتی در معاینه ی دندانپزشكی و تصمیم گیری درمان ندارد. با این حال، این روند را برای متخصصان دندانپزشکی تسهیل می کند و به عنوان نظر دوم یک همکار دیجیتال، به ایجاد اعتماد بین دندانپزشکان و بیماران آنها کمک می کند.

پرفسور Schwendicke گفت: در ماه های آینده ، تمرکز ما بر روی فروش این نرم افزار خواهد بود. ما می خواهیم از شبکه های خود استفاده کنیم و شرکای تجاری خود را پیدا کنیم تا بتوانند نرم افزار ما را به مراکز دندانپزشکی بیاورند. بودجه این پروژه توسط شتاب دهنده سلامت دیجیتال موسسه بهداشت برلین (BIH)  تأمین شد. Thomas Gazlig ، مدیر BIH Innovations اظهار داشت: ما می دانیم که این پروژه از لحظه ی ورود به مراکز بالینی پتانسیل و مزایای زیادی برای بیماران خواهد داشت.

منبع:

https://eu.dental-tribune.com/news/artificial-intelligence-based-analysis-of-dental-radiographs-saves-time-in-patient-care/