Home / خبرها / COVID-19 و پتانسیل اصلاح دندانپزشکی

COVID-19 و پتانسیل اصلاح دندانپزشکی

۱۱ سپتامبر ۲۰۲۰- اگرچه گسترش SARS-CoV-2 ، تأثیر مخرب غیر قابل انکاری بر بسیاری از عناصر دنیای دندانپزشکی داشته است، اما همچنین احتمالات جدیدی را برای تصور نحوه ی ارائه خدمات دندانپزشکی ایجاد کرده است. این ادعای دکتر Richard Watt ، استاد بهداشت عمومی دندانپزشکی در گروه اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی در دانشگاه کالج لندن است که در نامه ی اخیر او در لانست منتشر شده است. پرفسور Watt، با دنتال تریبون بین المللی در مورد چگونگی تغییر حوزه هایی که او در دندانپزشکی در دنیای پس از همه گیری در نامه ی خود بر آنها تاکید کرده بود، صحبت کرده است.

پروفسور Watt، می توانید لطفاً توضیح دهید که همه گیری کنونی چگونه به پررنگ شدن فرصت های اصلاح در دندانپزشکی کمک کرده است؟

بیماری همه گیر COVID-19 ، برخی از مشکلات اساسی را که دندانپزشکی در سطح جهانی با آن روبرو می باشد، برجسته کرد. همانطور که بسیاری از ما آگاه هستیم، دندانپزشکی به آرامی در حال ریکاوری است و در اکثر کشورها، مشکلات مختلف کاهش یافته است، اما فهرستی از موضوعات وجود دارد که ما واقعاً باید شروع به حل آنها کنیم. یکی از این موارد، عدم تأکید بر پیشگیری در دندانپزشکی چه در محیط های بالینی و چه در بخش های بهداشت عمومی و جامعه است. این یکی از اصلی ترین نکاتی بود که سعی داشتم در نامه ی خود بر آن تاکید کنم.

برای اجرای این اصلاحات چه نوع قدمهایی را می توان یا باید برداشت؟

من فکر می کنم اولین چیزی که هنگام برخورد با چنین موضوعاتی باید بر آن تاکید کنیم، این است که این فقط یک اصلاح ساده و یک مسئله ی سرراست نیست. سالهاست که حرفه دندانپزشکی تشخیص داده است که پیشگیری مهم است و در برخی کشورها تغییراتی برای رفع این مسئله ایجاد شده است. با این حال، به طور عمده، دندانپزشکی همچنان یک سرویس درمان محور است و این روش چیزی است که نیاز به اصلاح در سطح سیستم دارد. این در مورد یک دندانپزشک یا تیم دندانپزشکی نیست، بلکه این سیستم تحویل دندانپزشکی است که باید تغییر کند. اصلاح سیستم نیاز به بحث و گفتگو در سطح محلی و ملی بین دندانپزشکان، سیاست گذاران و آژانس های تأمین مالی دارد تا مشخص شود که چگونه می توان پیشگیری را در دندانپزشکی تقویت کرد، زیرا هیچ سیستمی وجود ندارد که متناسب با همه ی شرایط باشد.

انصافاً، اینها موضوعات بزرگی هستند که هیچ پاسخ سریع و ساده ای ندارند. اما من فکر می کنم مهم اینست که، به عنوان یک حرفه، در مورد این مسائل بزرگ بحث و گفتگو کنیم، زیرا در زمان بحران، فرصتی برای ما فراهم می شود تا واقعاً آنچه در آینده رخ خواهد داد را پیش بینی کنیم.

آیا فکر می کنید این واقعیت که SARS-CoV-2 بر زندگی همه افراد تأثیر گذاشته است، نه فقط کسانی که از نابرابری های بهداشت دهان و دندان رنج می برند، بر پتانسیل اصلاح در حوزه ای مانند دندانپزشکی تأثیر خواهد داشت؟

در بحث های گسترده تری که در رسانه ها ، دانشگاه ها و … انجام می شود، تقریباً همه بخش ها در حال ارزیابی موقعیت مکانی خود هستند و این که این همه گیری برای آنها چه معنایی داشته است، و به طور کلی، به نظر می رسد یک دیدگاه مشترک وجود دارد که ما لزوماً نمی خواهیم به شرایط پیش از COVID-19 ، برگردیم، مهمتر از همه به این دلیل است که بعضی چیزها بعید است، که دوباره برقرار شوند.

در بسیاری از کشورها – مطمئناً در سراسر اروپا – همه گیری زندگی روزمره را برای بسیاری مختل کرده است، با این حال، بیشترین تأثیر را بر آسیب پذیرترین جمعیت و افراد داشته است. این از قبل در دندانپزشکی یک مشکل بود، زیرا اغلب کشورها نتوانسته اند به همان اندازه که به گروههای دیگر مراقبتهای دندانپزشکی را ارائه می دهند، برای گروههای محروم این خدمات را فراهم کنند. بنابراین دسترسی به مراقبت های دندانپزشکی برای گروه هایی که از قبل از این نابرابری رنج می بردند، همچنان یک چالش است که باید آن را رفع کنیم.

آیا فکر می کنید تدابیری مانند دندانپزشکی از راه دور، که به طور فزاینده ای در طول بیماری همه گیر اجرا شده است، می تواند به کاهش نابرابری در دسترسی دندانپزشکی در طولانی مدت کمک کند؟

بله، من فکر می کنم همینطور است. در مناطقی از جهان مانند استرالیا، شما دارای جوامع روستایی هستید که از نظر جغرافیایی بسیار منزوی هستند و بنابراین، به جای اینکه انتظار داشته باشید آنها برای درمان به یک شهر سفر کنند، باید مفهومی مانند teledentistry را در مورد توانایی بالقوه ی آن برای بهبود دسترسی این گروه از جمعیت بررسی کنید.

در طول این همه گیری، آیا فکر می کنید کشورهایی وجود دارند که نمونه هایی برای چگونگی ورود اصلاحات در دندانپزشکی در سطح سیستمیک باشند؟

سخن گفتن با اطمینان در این مورد کمی زود است، زیرا ما هنوز در وسط این بیماری همه گیر هستیم. با این حال، اگر انگلستان را به عنوان مثال در نظر بگیریم، می توانیم ببینیم كه چگونه نقش بسیاری از دندانپزشكان به دلیل نقل و انتقال شغلی در این مدت تغییر كرده است. هنگامی که خدمات دندانپزشکی در انگلیس تعطیل شد- مانند بسیاری از کشورها – هزاران نفر از پرسنل دندانپزشکی به سایر حوزه های سیستم مراقبت های بهداشتی، یا برای حمایت از تلاش ها برای مبارزه با بیماری همه گیر یا ارائه ی انواع دیگری از مراقبت های بهداشتی فراتر از دندانپزشکی، اعزام شدند و این یک تغییر کاملاً شگفت انگیز بود، زیرا مرزهای حرفه ای آنچه که دندانپزشکان می توانند انجام دهند را تغییر داد. در طی چند ماه گذشته، این نوع تحولات نشان داده اند که چگونه تغییرات بنیادی حتی در یک سطح سیستمی به سرعت اتفاق می افتند.

بسیاری از شرکتهای بزرگ دندانپزشکی در طی این بیماری همه گیر زیان دیده اند. به نظر شما آیا این می تواند تأثیری در ارائه خدمات دندانپزشکی داشته باشد و آیا این تأثیر احتمالی مثبت یا منفی خواهد بود؟

من فکر می کنم این یک نکته ی بسیار مهم است. من فکر می کنم تعداد کمی از افراد در مورد پیش بینی هایشان در خصوص مشکلات اقتصادی ناشی از پاندمی می توانند با قطعیت نظر دهند، اما چیزی که تاکنون اتفاق افتاده ازدیاد تعداد بیکاران بوده است. اگر افراد بیکار باشند، بعید است که برای گرفتن روکشهای جدید، بریج و یا سایر روش های درمان گران قیمت به دندانپزشکان مراجعه کنند. بنابراین تأثیرات آن بر روی دندانپزشکی و صنایع دندانی بزرگتر، به طور بالقوه ای عظیم خواهد بود.

دانستن اینکه چه مقدار از اقتصاد باز می گردد و چه مدت طول می کشد، در این مرحله دشوار است. اگر من در صنعت دندانپزشکی کار می کردم، تلاش خود را در ایجاد تنوع و شناسایی فرصتهایی فراتر از آنچه در طول تاریخ از جنبه ی مارکتینگ مواد و تجهیزات انجام شده است، به کار می بستم.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/interview-prof-richard-watt-on-covid-19-and-the-potential-for-dental-reform/