Home / خبرها / یک همکاری موثر برای فارغ التحصیلی دندانپزشکان جدید در طول شیوع بیماری COVID-19

یک همکاری موثر برای فارغ التحصیلی دندانپزشکان جدید در طول شیوع بیماری COVID-19

۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰- خبر خوب این است که مطب های دندانپزشکی با همکاری نزدیک مقامات بهداشت عمومی، راه هایی برای بازگشایی ایمن یافته اند. اما به دلیل حفظ فاصله فیزیکی و سایر چالش های بازگشایی، تاخیر در ادامه ی درمان های ناقص بیماران، ممکن است کمی بیشتر از حد طبیعی به طول بیانجامد.

موضوع بدتر اینست، که این همه گیری مطمئناً برخی از دندانپزشکان مسن را به سرعت به سمت بازنشستگی سوق داده است، اما بسیاری از دانشجویان دندانپزشکی که قصد فارغ التحصیلی و جایگزین شدن با آنها را دارند، در برزخ این همه گیری مانده اند و نمی توانند امتحانات نهایی دریافت مجوز خود را با درمان بیماران به سرانجام برسانند.

حل این مشکل به نظر غیرممکن می رسید، چگونه می توان به دندانپزشکان بسیار مورد نیاز در طول بیماری همه گیر مجوز داد، هنگامی که همین بیماری همه گیر امکان معالجه ی بیماران را برای امتحانات صدور مجوز غیرممکن کرده است؟

اما این کار قابل انجام شد و چالش های دلهره آور این کار با ترکیبی از نبوغ، فناوری، همکاری و رویکرد فعالانه ی دولت در بسیاری از دانشکده های دندانپزشکی برطرف گردید.

امتحانات صدور مجوز در جهانی با  COVID-19

در جستجوی یک راه حل، دانشکده دندانپزشکی Arthur A. Dugoni ، در سانفرانسیسکو به سرعت اقدام کرد. دکتر نادرشاهی به عنوان رئیس این دانشکده، با هیئت امتحانات منطقه ی غربی، که یکی از پنج آژانس معاینه ی دندانپزشکان و بهداشت کاران دندانپزشکی در ایالات متحده است، همکاری نزدیک داشتند تا یک آزمون مبتنی بر شبیه سازی را ابداع کنند و بتوانند با خیال راحت مجوز آغاز به کار دندانپزشکان جدید را بدون خطر دیدن بیماران واقعی صادر کنند. همچنین اجازه داده شد که این آزمون در یک مرحله به جای دو آزمون معمول، فقط در طول یک آخر هفته، از ۶ ژوئن تا ۸ ژوئن برگزار شود، که تعداد سفرها را برای این آزمون کاهش داد.

کارکنان دانشکده ی Dugoni، این آزمون شبیه سازی شده را با تبدیل اطاقهای عمل كلینیك دندانپزشكی خود به “ایستگاه های شبیه سازی” ، با نصب مانکن های دندانی با فن آوری بالا (و گران قیمت) راه اندازی كردند. این امر به دندانپزشکان مشتاق این امکان را داد تا تکنیک های مناسب را با ابزار دقیق و ارگونومی صحیح به نمایش گذارند و به استادان اجازه داد تا آنها را به طور دقیق ارزیابی کنند.

برای اطمینان بیشتر از ایمنی، این دانشکده اقدامات ایمنی بی شماری را انجام داد، از غربالگری همه ی افرادی که وارد دانشکده شدند تا تعیین جریان ترافیکی یک طرفه از میان اتاق های مختلف، و اطمینان از یک فاصله ی ایمن فیزیکی بین آزمون دهندگان.

پشت صحنه

دکتر نادرشاهی، گفت: موفقیت در این آزمون یک پیروزی نوآورانه بود. اما مهمتر از همه، این نمونه خوبی از چگونگی همکاری بین ارگانهای دولتی و نهادهای خصوصی بود که می توانند راه حلهای خلاقانه ای برای رفع نیازهای واقعی و در عین حال در امان ماندن مردم بیابند.

داشتن توانایی انجام این آزمون شبیه سازی شده، بلافاصله به رفع نیاز متمرکز به مراقبت های بهداشتی دهان و دندان به دلیل همه گیری COVID-19 کمک کرد. دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اوکلاهما و دانشکده دندانپزشکی Dugoni، دو دانشکده اول در آمریکا بودند که این آزمون را در این قالب در اوایل ماه ژوئن برگزار کردند. از آن زمان سایر دانشکده های دندانپزشکی از این قالب برای کمک به فارغ التحصیلی دانشجویانی که به دنبال شروع کار خود هستند و هزاران بیمار که به آنها خدمت می کنند، سود برده اند.

دکتر نادر شاهی افزود: این آزمون شبیه سازی شده نه تنها به ما امکان می دهد که در مواقع ضروری دانشجویان دندانپزشکی را فارغ التحصیل کنیم، بلکه شاید حتی بتواند به عنوان الگویی برای آینده بکار گرفته شود تا دانشکده های دندانپزشکی در مراحل صدور مجوز به دانشجویان به وجود فیزیکی بیماران واقعی متکی نباشند. اما این نوآوری ها فقط با مقاماتی که تمایل به نوآوری دارند و رویکردهای دیگر را امتحان می کنند، امکان پذیر است.

بیماری همه گیر COVID-19، بسیاری از ما را مجبور کرده است تا با روشی متفاوت به انجام کارهایی که اکنون نرمال محسوب می شوند، سازگار شویم. یک روز ممکن است، انجام امتحان نهایی برای فارغ التحصیلی با درمان یک مانکن دندانپزشکی، یک امری عادی باشد. اما مهمترین موضوع، فارغ التحصیلی دانشجویان برای تبدیل شدن به دندانپزشکانی دلسوز و شایسته است. ما نمی توانیم اجازه دهیم مقررات قدیمی مانع سلامت دهان و دندان جامعه شود.

منبع:

https://www.dentistrytoday.com/news/todays-dental-news/item/6961-collaboration-ensures-new-dentists-are-licensed-during-the-pandemic