Home / خبرها / ده نکته ی برتری که دندانپزشکان اطفال به دندانپزشکان عمومی توصیه می کنند

ده نکته ی برتری که دندانپزشکان اطفال به دندانپزشکان عمومی توصیه می کنند

نویسنده: دکترMeliton ، عضو آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا

۱۰ سپتامبر ۲۰۲۰- در یک مدینه ی فاضله ی دندانپزشکی، همه کودکان باید بدون استثناء فقط توسط دندانپزشکان اطفال معاینه و درمان شوند. واقعیت این است که بسیاری از دندانپزشکان عمومی آنچه را که برای معاینه و درمان کودکان در هر سنی لازم است، انجام می دهند. همچنین، با عدم دسترسی به متخصصان دندانپزشکی اطفال در بسیاری از مناطق، ضروری است که دندانپزشکان عمومی مطب های خود را بر روی کودکان متقاضی خدمات دندانپزشکی بگشایند. بنابراین در این مقاله متخصصان دندانپزشکی اطفال به همکاران دندانپزشک عمومی خود ۱۰ نکته ی برتر در این زمینه را توصیه کرده اند:

برای اولین ویزیت دندانپزشکی لازم نیست صبر کنید تا کودک ده ساله شود!

ویزیت اولیه ی کودکان را به زمانی که کودک از کودکستان فارغ التحصیل شد، موکول نکنید. از دستورالعمل های انجمن دندانپزشکی آمریکا و آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا استفاده کنید.

اولین ویزیت باید همزمان با اولین سالگرد تولد یا هنگام رویش اولین دندان شیری کودک انجام شود. بسیاری از والدین در حال حاضر از زمان معاینه ی اول مطلع هستند، بنابراین دندانپزشکی باشید که آماده پذیرش کودک یک ساله برای اولین معاینه باشد.

گرچه ممکن است این ملاقات فقط یک معاینه ی بصری سریع باشد، اما به شما این امکان را می دهد تا با والدین صحبت کرده و رهنمودهای پیشگیرانه ای را برای کودک آنها ارائه دهید. همه ما به دنبال یافتن بیماران دائمی هستیم و اینجا مکانی برای یافتن بیماران جدید است.

وقتی بیمار را به یک دندانپزشک اطفال ارجاع می دهید، به والدین قول ندهید که دندانپزشک اطفال می تواند کودکتان را به راحتی با نیتروز اکسید درمان کند

کودکان بیمار به دلیل تعدادی از عوامل پیچیده از جمله سن، همکاری مورد انتظار، رفتار واقعی، دشواری درمانهای مورد نیازها و ابزارهای دندانپزشکی پیشرفته به ما ارجاع می شوند.

نیتروز اکسید ممکن است یک گزینه برای درمان کودکان باشد. اما غالباً به دلایل رفتاری یا تاثیر منفی ویزیت های متعدد بر کودک، استفاده از سدیشن دهان یا سدیشن IV یا حتی بیهوشی عمومی در یک مرکز جراحی توصیه می شود. آماده سازی مناسب والدین از سوی دندانپزشکان عمومی، سبب کاهش سردرگمی و ناامیدی آنها می شود، وقتی که معمولاً متخصصان دندانپزشکی اطفال به آنها می گویند که ” نیتروز اکسید برای کودکشان کافی نیست”.

قبل از اینکه برنامه درمانی برای ترمیم سنتی دندان های پوسیده ی شیری را برنامه ریزی کنید، انجام یک درمان محافظه کارانه را در نظر بگیرید

امروزه پارادایمی در دندانپزشکی کودکان بوجود آمده است و آن دندانپزشکی کم تهاجمی است. از استفاده قابل قبول تر از فلوراید دی آمین نقره و گلاس آیونومرها گرفته تا استقبال بیشتر از روکشهای بدون آماده سازی Hall ، روش های زیادی وجود دارد که می توانید مدتی برای این بیماران با همکاری محدود انجام دهید. این روشها می توانند پوسیدگی را برای مدتی متوقف کنند تا کودک کمی بزرگتر شود، و بتواند درمان را بپذیرد، در آن زمان درمان قطعی را برای او انجام دهید.

درمان زیبایی موقت را برای بیماران جوان خود در نظر بگیرید

آیا تا به حال کودک چهار یا پنج ساله ای را معاینه کرده اید که پوسیدگی دندانهای او در فک بالا دیده شود؟ دندانپزشکان اطفال احساس می کنند که دیده شدن این دندان ها و انتظار برای افتادن و جایگزین شدن آنها با دندانهای دائمی، با توجه به جوی که در مدارس وجود دارد، چندان خوب نیست. چرا با حذف ساده ی پوسیدگی و ترمیم آن با کامپوزیت ها یا گلاس آیونومرها، از انگ اجتماعی که به دلیل ظاهر کودک در مدرسه بوجود می آید، اجتناب نمی کنید؟

همین مورد در مورد بیماران بعد از ارتودنسی و ضایعات لکه سفید وجود دارد. استفاده ی محافظه کارانه از DMG’s ICON با نفوذ رزین برای از بین بردن اسکار از روی مینای دندان می تواند دنیای یک نوجوان را که دارای مشکل عزت نفس است، بطرز مثبتی تغییر دهد.

قبل از ارجاع به دندانپزشک اطفال، سعی نکنید “تعداد مشخصی از حفره های دندانی را به والدین گزارش دهید، به خصوص اگر از رادیوگرافی های تشخیصی دندانپزشکی استفاده نکرده اید.

این امر همراه با این نوید است که می توان کودک را فقط با نیتروز اکسید درمان کرد. برای دندانپزشکان اطفال، این بازی عددی بوسه ی مرگ است. وحشت والدین را تصور کنید وقتی که ما پس از بررسی تصاویر اشعه ایکس به آنها می گوییم که پوسیدگی اینترپروگزیمالی در تمامی دندانهای مولر کودک آنها وجود دارد.

والدین اغلب در تشخیص ما شک می کنند و به شما به عنوان دندانپزشک عمومی شان مراجعه می کنند که تعداد کمتری از حفره های دندانی را به آنها گفته بودید. از تعیین تعداد حفره های دندانی پرهیز کنید زیرا باعث ناامیدی والدین شده و اعتماد به ارجاع شما را کم می کند.

هنگام ارجاع کودکان، لطفا فیلم های تشخیصی را برای ما ارسال کنید!

یک بار، من در واقع مجموعه ای از اشعه ایکس را از طریق فاکس دریافت کردم! اگر به دلایل رفتاری یا یک رفلکس قوی گگ در کودک، قادر به انجام رادیوگرافی اشعه ایکس برای کودک نیستید، بیش از حد استرس نداشته باشید. ما مجهز به دستگاه هایی برای دهان های کوچک و حسگرهای کوچک یا صفحات فسفر با اندازه ۰ هستیم!

با کودکان طوری رفتار نکنید که انگار بالغین کوچکی هستند.

ناگفته پیداست که حداکثر دوزهای بی حسی موضعی، آنتی بیوتیک ها و مسکن ها از ملاحظات عمده در دندانپزشکی اطفال هستند، اما توجه به توانایی کودک و نشستن او روی صندلی دندانپزشکی نیز باید در نظر گرفته شود. ویزیت های کوتاهتر را برای کودکان در نظر بگیرید و به یاد داشته باشید که آنها در مواقعی که خواب نیستند یا چرت نمی زنند، بهتر عمل می کنند. به طور معمول قرارهای ملاقات صبح زود برای کودکان در سن پیش دبستانی بهترین گزینه ها است.

اجازه ندهید والدین استانداردهای حرفه ای و قضاوت شما را تحت الشعاع قرار دهند.

همه ما شاهد این بوده ایم که والدینی از شما ملتمسانه درخواست می کنند که دوباره درمان را امتحان کنید زیرا کودکشان این بار قول داده است که بهتر رفتار کند. التماس از کودکی که برای نشستن بر روی صندلی دندانپزشکی همکاری نمی کند یا دهان خود را باز نمی کند سبب اختلال در برنامه ریزی درمانی شما می شود.

ما در جهانی زندگی می کنیم که والدین هلیکوپتری(والدینی که می خواهند کودکان خود را بیش از حد تحت نظارت داشته باشند) و حتی والدین چمن زنی(والدینی که سعی دارند، هرگونه ناراحتی، مشکل یا مانعی را از جلوی راه کودک خود بردارند تا او را در امان نگهدارند) به واقعیتهای روزمره تبدیل شده اند. آنها به دلیل ترس از اشعه از ما می خواهند که رادیوگرافی اشعه ایکس از کودکشان نگیریم. آنها درخواست می کنند که در درمان کودکشان از فلوراید استفاده نکنیم زیرا فکر می کنند این ماده سمی است و آنها از شما می پرسند که آیا سیلانتهای شما حاوی “پلاستیک های بد سرطان زا” نمی باشد؟

اینها بخاطر در دسترس بودن اطلاعاتی است که از طریق اینترنت هر روز به ما دیکته می شود. جستجوی آسان در گوگل، و دستیابی به اطلاعاتی که در بسیاری از موارد صحیح نمی باشند، سبب شده است والدین امروزی را به سختی بتوان راضی نمود. سر جای خود بایستید و دانش و تجربه خود را به کودک منتقل کنید تا بهترین مراقبت های ممکن را به او ارائه دهید.

تلفن های اضطراری را دست کم نگیرید.

مادر یک کودک با شما تماس می گیرد و در مورد زمین خوردن کودک و لق شدن دندان شیری او می گوید و از شما سوال می کند که آیا نیاز به مراجعه ی حضوری و معاینه دارد؟ در بیشتر موارد، دندان طی یک یا دو روز سفت می شود، بنابراین بسیاری از دندانپزشکان حتی برای یک معاینه ی محدود برنامه ریزی نمی کنند.

دندانپزشکان اطفال همیشه در این موارد از والدین می خواهند که کودک را بطور حضوری به مطب آورده تا او را معاینه کنند و تا احتمال بدترین حالت ها را به دلیل هر نوع ضربه ای بررسی کنند. دندانهای شکسته با پالپ در معرض، دندانهایintruded[1] ، اکستروژن با تداخل هنگام اکلودینگ[۲] – ما می خواهیم در صورت لزوم بتوانیم تشخیص قطعی داده و درمان را انجام دهیم. برای این موارد وقت معاینه ی محدودی را برنامه ریزی کنید و رادیوگرافی بگیرید!

درصورت نیاز، از درخواست کمک نترسید.

این همان چیزی است که ما بعنوان دندانپزشک اطفال می خواهیم بدانید. ما پشت شما هستیم! ما می فهمیم که داشتن یک کودک بدون همکاری بر روی صندلی دندانپزشکی شما چقدر ممکن است اختلال ایجاد کند، در حالی که شما یک مورد ایمپلنت در یک اطاق جراحی دیگر دارید و یک بیمار دیگر در انتظار ۱۴ وینیر در اتاق بعدی است.

با یک دندانپزشک اطفال دارای مجوز که پذیرای تماس های شما باشد و بتواند با شما برای درمان بیماران چالش برانگیز کودک همکاری کند، یک رابطه کاری ایجاد کنید. این یک ارتباط برد-برد برای همه افراد درگیر است!

منبع:

https://www.dentistrytoday.com/news/todays-dental-news/item/6937-the-top-10-things-pediatric-dentists-want-general-dentists-to-know


[۱] جابجایی آپیکال دندان در استخوان آلوئول

[۲] extrusion with interference when occluding