Home / خبرها / برای یک نفر از هر ۱۰ بیمار مسن توسط دندانپزشکان به طور نامناسبی داروهای اپیوئیدی تجویز می گردد

برای یک نفر از هر ۱۰ بیمار مسن توسط دندانپزشکان به طور نامناسبی داروهای اپیوئیدی تجویز می گردد

۱۶ سپتامبر ۲۰۲۰ – مطالعه ی جدید محققان دانشگاه Illinois و دانشگاه Pittsburgh نشان می دهد که تعداد قابل توجهی از بیماران مسن که در هنگام مراجعه به دندانپزشکی داروهای اپیوئیدی دریافت می کنند ، از داروهای روانگردان یا psychotropic (ترکیبی بالقوه مضر) نیز استفاده می کنند که ترکیب این داروها می تواند اثرات مخربی بر این بیماران داشته باشد. یافته های این مطالعه در مجله Pharmacotherapy  منتشر شده است.

دکتر Gregory Calip ، دانشیار سیستم های داروسازی، در کالج داروسازی UIC و نویسنده ی مسئول این مقاله گفت: نرخ مصرف چندین دارو در میان افراد مسن که احتمال دارد بیش از یک مسئله بهداشتی را در هر زمان کنترل کنند، زیاد است. داروهای روانگردان که بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر می گذارند، مانند داروهای ضد اضطراب یا داروهای ضد افسردگی، به ویژه اگر با داروهای اپیوئیدی مصرف شوند، خطرناک هستند، زیرا می توانند با یکدیگر تعامل داشته و اثرات منفی بر بدن بیمار داشته باشند.

محققان اطلاعات ثبت شده ی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ۴۰۸۰۰ بیمار مسن دندانپزشکی را که بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ به دندانپزشک مراجعه کرده و داروهای اپیوئیدی برای آنها تجویز شده بود، بررسی کردند. این اطلاعات از پایگاه داده IBM Watson MarketScan استخراج شد.

میانگین سنی بیماران این مطالعه ۶۹ سال و ۴۵٪ زن بودند. از میان این بیماران، ۱۰٪ از داروهایی استفاده می کردند که تجویز آنها به همراه داروهای اپیوئیدی با افزایش خطر آسیب، همراه بود. در مجموع ۹۴۷ مورد بستری در بیمارستان یا ویزیت اورژانس برای این بیماران ثبت شده بود.

محققان دریافتند که یک نفر از هر ده بیمار سالخورده که از طریق نسخ دندانپزشکی اوپیوئید دریافت کرده بودند، داروهایی مصرف می کردند که نباید بطور همزمان با داروهای اپیوئیدی استفاده شوند.

محققان همچنین دریافتند: بستری شدن در بیمارستان یا مراجعه به بخش اورژانس برای بیمارانی که به طور نامناسب ترکیبی از داروهای اپیوئیدی توسط دندانپزشکان برای آنها تجویز شده بود، در طی ۳۰ روز از مراجعه به دندانپزشک، ۲۳٪ بیشتر بود.

پرفسور Katie Suda ، استاد پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبورگ و محقق اصلی این تحقیق گفت: دندانپزشکان از مهمترین تجویز کنندگان داروهای اپیوئیدی هستند. به نظر می رسد افزایش پیام در مورد محدود کردن نسخه های اپیوئیدی عمدتاً به پزشكان اختصاص یافته است و ارسال این پیامها بطور متناسبی برای سایر ارائه دهندگان خدمات تخصصی از جمله دندانپزشكان صورت نمی گیرد، که می تواند عواقب ناگواری داشته باشد. همانطور كه ​​در این مطالعه دیدیم، تداخلات داروهای اپیوئیدی با سایر داروها احتمالاً مسئول برای افزایش چشمگیر ویزیت های اورژانس و بستری در بیمارستان است.

دکتر Susan Rowan، معاون دانشکده و رئیس امور بالینی در دانشکده دندانپزشکی UIC، گفت: اگرچه درصد داروهای اپیوئیدی تجویز شده توسط دندانپزشکان در ۲۰ سال گذشته کاهش یافته است، اما دندانپزشکان باید همکاری بین حرفه ای با پزشکان مراقبت های اولیه، داروسازان و سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی را برای مقابله با تداخلات دارویی مخرب و قابل پیشگیری برای بیماران آسیب پذیر بمنظور ارائه ی مراقبتهای ایمن و دلسوزانه، ادامه دهند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2020-09-older-dental-patients-inappropriately-opioids.html