Home / خبرها / مسواک شما چقدر پایا است؟

مسواک شما چقدر پایا است؟

۱۶ سپتامبر ۲۰۲۰- پایداری، یا پایایی یا sustainability چیست؟ پایداری به معنای تأمین نیازهای نسل فعلی، بدون به خطر انداختن توانایی نسل های آینده در تأمین نیازهایشان است. دستیابی به پایایی، به زمین اجازه خواهد داد که به حمایت از موجودات زنده ادامه دهد.

محققان کالج ترینیتی دوبلین، قابلیت پایداری یا sustainability مدل های مختلف مسواک را به عنوان رایج ترین محصول بهداشت دهان و دندان بررسی کردند تا بهترین گزینه برای کره زمین و سلامت انسان را تعیین کنند.

اگرچه مسواک یک وسیله بهداشتی است که استفاده از آن به طور گسترده در سراسر جهان توصیه می شود، اما در حال حاضر داده های کمّی اندکی در مورد تأثیر آن بر کره ی زمین در دسترس است. نتایج این مطالعه ی تحقیقاتی، با همکاری موسسه ی دندانپزشکی ایستمن در دانشگاه کالج لندن، در British Dental Journal منتشر شده است. در این مطالعه برای اولین بار از “ارزیابی چرخه ی زندگی (LCA) ” برای اندازه گیری پیامدهای زیست محیطی یک محصول مراقبت بهداشتی استفاده شده است.

بهداشت و درمان، یک عامل اصلی انتشار آلاینده های محیطی است که بر سلامتی تأثیر منفی می گذارد، اما سطح آگاهی از این تأثیرات منفی هم در صنعت و هم در میان مصرف کنندگان عمومی همچنان پایین است. در حال حاضر شواهد و راهنمایی های اندکی در مورد پایایی مداخلات بهداشتی خاص، خدمات یا دستگاه های مراقبتی وجود دارد.

محققان مدل های مختلف ساخت مسواک را در نظر گرفتند و تأثیر آنها را بر محیط (اثر کربن[۱]) و سلامت انسان (DALYS[2]) اندازه گیری کردند. مسواک برقی، مسواک استاندارد با برس پلاستیکی، مسواک پلاستیکی با سر قابل تعویض و مسواک بامبو در این تحقیق بررسی شد. محققان دریافتند که مسواک برقی نسبتاً برای سلامتی سیاره ای[۳] یعنی “سلامت تمدن بشری و وضعیت سیستمهای طبیعی وابسته به آن” مضر است.

این یافته ها بار سلامت انسان در روند تولید مسواک را برجسته می کند. مسواک برقی باعث ۱۰ ساعت از سال‌های زندگی با ناتوانی تعدیل شده یا DALYS ، برای عمدتا افراد مرتبط با روند ساخت و تولید این دستگاه ها شود. این ضرر پنج برابر بیشتر از ضرری است که یک مسواک پلاستیکی معمولی موجب می شود.

محققان دریافتند که بر خلاف باور عمومی، پایدارترین مسواک برای محیط زیست، مسواک بامبو نیست، بلکه یک مسواک پلاستیکی است که از نظر تئوریک پلاستیک آن به طور مداوم بازیافت شود.

این مقایسه ی ساده بر اساس LCA، نشان داد که یک مسواک دستی پلاستیکی با سر قابل تعویض و مسواک دستی بامبو، عملکرد بهتری نسبت به مسواک های پلاستیکی دستی سنتی و برقی از نظر اثرات مضر زیست محیطی دارند. این نتایج می تواند برای آگاهی به مصرف کنندگان در مورد انتخاب گزینه ی پایاتر، توصیه های بهداشت دهان و دندان، تهیه مسواک برای برنامه های بهداشت عمومی و تولید کنندگان مسواک مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از LCA ، برای ارائه ی اطلاعات به سیاست گذاران و تدوین کنندگان توصیه و دستورالعملهای مراقبت های بهداشتی، به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی کمک می کند تا به سمت یک سیستم سازگار با محیط زیست حرکت کنند.

دکتر Brett Duane ، دانشیار بهداشت عمومی دندان پزشکی در کالج ترینیتی و محقق ارشد این تحقیق، گفت: سالانه میلیاردها مسواک استفاده و دور ریخته می شوند. تحقیقات ما نشان می دهد که مسواک های برقی برای کره زمین و افراد درگیر در روند تولید و توزیع آن مضر هستند. شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهند، این نوع از مسواکها موثرتر از مسواک های دستی هستند مگر اینکه شما برای تمیز نمودن دندان های خود با یک مسواک معمولی به دلیل معلولیت یا سایر علل دچار مشکل باشید. ما همچنین نشان داده ایم که مسواک های بامبو راه حل این مشکل نیستند. استفاده از آنها فقط باعث می شود تا نتوان از زمین استفاده ی بهتری نمود مانند کمک به تنوع زیستی یا جنگل های در حال رشد برای جبران انتشار کربن.

مسواک ایده آل مسواکی است که در آن از پلاستیکی که بطور مداوم بازیافت می شود، استفاده گردد. برس های پلاستیکی قابل بازیافت، زمین زیادی را اشغال نمی کنند و مانند درخت بامبو برای رشد به آب زیادی احتیاج ندارند. نکته مهم در اینجا بازگرداندن پلاستیکهای بکار رفته در مسواک به زنجیره ی بازیافت است. ما به سیستمی نیاز داریم که مسواک های پلاستیکی را مانند باتریها جمع آوری کرد و سپس محصولات جدید را از این مواد بازیافتی بسازد. حتی اگر چنین پلاستیکی از زنجیره ی بازیافت خارج شود، لازم است از نوعی باشد که به راحتی و به طور طبیعی به محصولات بی خطر در محیط زیست تجزیه شود.

تولیدکنندگان، مصرف کنندگان، متخصصان بهداشت و سیاست گذاران بهداشتی، باید پایداری محیط زیست و همچنین پول و سلامت مردم را در هنگام توصیه ی محصولات در نظر داشته باشند. دولت ها و صنایع باید راهکارهایی را برای پشتیبانی از برنامه های بازیافت تدوین کنند و همچنین بودجه بیشتری را برای حمایت از تحقیقات بر روی مسئله ی پایداری در این زمینه اختصاص دهند.

از “ارزیابی چرخه زندگی(LCA)  ” برای اندازه گیری تأثیرات زیست محیطی خدمات یا محصولات مختلف استفاده می شود. LCA ، تمام جنبه های محصول را در طول چرخه عمر آن، از جمله مواد اولیه، ساخت، استفاده، حمل و نقل و دفع، در نظر می گیرد.

چهار نوع مسواک مورد استفاده در این تحقیق عبارت بودند از:

  • مسواک پلاستیکی دستی: دسته پلاستیکی با سر ثابت.
  • مسواک بامبو دستی: دسته ی بامبو با سر ثابت.
  • مسواک دستی با سر پلاستیکی قابل تعویض: دسته پلاستیکی قابل استفاده مجدد (ساخته شده از پلاستیک زیستی) با سرهای قابل تعویض.
  • مسواک برقی: شامل دسته و واحد شارژ، با سرهای قابل تعویض.

منبع:

British Dental Journal, 2020; 229 (5): 303 DOI: 10.1038/s41415-020-1981-0

www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200916113456.htm


[۱] carbon footprint

[۲] Disability-Adjusted Life years

[۳] planetary health