Home / خبرها / SARS-CoV-2 به عنوان تهدیدی نامرئی: کاهش آئروسل ها در کلینیک های دندانپزشکی

SARS-CoV-2 به عنوان تهدیدی نامرئی: کاهش آئروسل ها در کلینیک های دندانپزشکی

۱۷ سپتامبر ۲۰۲۰ – شیکاگو، ایالات متحده: در مواجهه با بیماری همه گیر COVID-19، به دندانپزشکان دستورالعمل های دقیقی برای پیشگیری و کنترل عفونت ارائه شده است. این موارد شامل اطمینان از مقدار مناسب تجهیزات محافظتی شخصی، بررسی مجدد پروتکل های ضدعفونی و استریل سازی و فاصله گذاری زمانی بین ویزیت بیماران است. با این حال، از آنجایی که اقدامات فوق به طور کامل از کارکنان و بیماران در برابر استنشاق آئروسل ها در محیط های دندانپزشکی محافظت نمی کند، محققان کالج دندانپزشکی دانشگاه Illinois ، از یک روش جدید برای کاهش آئروسل ها استفاده کرده اند که می تواند در کلینیک های دندانپزشکی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر Clark Stanford، رئیس دندانپزشکی UIC و استاد برجسته ی دندانپزشکی ترمیمی، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: برای سالها، ما در مورد کنترل عفونت هوشیارانه عمل کرده ایم، و هم اکنون همه گیری COVID ،  لنزها را بر روی این موضوعات در سایر بخش های مراقبتهای بهداشتی متمرکز کرده است.

او افزود: با میلیاردها ویروس در جهان، ما تاکنون بسیار خوش شانس بوده ایم، COVID یک هشدار است و ممکن است در انتهای این جاده چیز دیگری وجود داشته باشد.

با توجه به وسعت کالج دندانپزشکی UIC ، خطر عفونت در مقایسه با سایر محیطهای دندانپزشکی کوچکتر، برای کارکنان و بیماران بیشتر است. دکتر Lyndon F. Cooper ، رئیس تحقیقات این دانشکده و مسئول بخش oral biology در کالج دندانپزشکی UIC ، توضیح داد: از آنجایی که ممکن است بیماران بدون علامت یا در مرحله قبل از ظهور علایم به دانشکده مراجعه کنند و از آنجایی که آئروسل ها با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند، کارکنان دندانپزشکی اغلب در معرض تهدیدی نامرئی هستند. در یک محیط باز دندانپزشکی، مانند دانشکده های دندانپزشکی یا یک کلینیک دندانپزشکی با صندلی های متعدد، این تهدید نامرئی بزرگ باید مهار شود و روش مهار آن واقعاً در حوزه ی ناشناخته ها قرار دارد.

برای افزایش ایمنی و به حداقل رساندن گردش مجدد هوا در دانشکده ی دندانپزشکی UIC، مدیران و مشاوران این دانشکده سیستم گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع و کیفیت هوا را بررسی کرده و فیلتراسیون HEPA  و فن آوری یونیزاسیون دو قطبی را به مجموعه اضافه کردند. علاوه بر این، دانشکده برای مشاوره در مورد چگونگی کاهش انتقال از طریق هوا و به حداقل رساندن انتشار قطرات، به متخصصان مختلف در کالج مهندسی UIC متوسل شد.

https://d36zfg4d500s0g.cloudfront.net/up/dt/2020/09/the-cavitron-2-250x141.jpg
جرم گیر کاویترون در مجاورت یک مانکن دندانپزشکی

دکتر Megaridis ، استاد برجسته UIC در بخش مکانیک و مهندسی صنایع (MIE)، گفت: تیم مهندسی ما به بررسی نحوه پراکندگی آئروسل ها از وسایل دندانپزشکی، مانند یک ابزار ارتعاشی به نام کاویترون پرداختند. هنگامی که اسپری تولید شده توسط این دستگاه به دندان یا بافت دیگری در دهان برخورد می کند، مقداری بزاق به همراه نفس بیمار را از حفره دهان، بصورت آئروسل به محیط اطراف آزاد می کند، و با پراکنده شدن این ذرات احتمال گسترش COVID-19 در مطب ها و کلینیک ها افزایش می یابد. محققان در آزمایشگاه من از تصویربرداری با سرعت بالا و ابزارهای نوری برای مشاهده ریزش و تراوش قطرات از نوک کاویترون و بررسی اندازه و غلظت آنها در فضا استفاده کردند.

کاهش بار ویروسی در کلینیک های دندانپزشکی با سرکوب تشکیل قطرات

تیم تحقیقاتی از برخی از تکنیک های پیشرفته ی آزمایشگاهی برای ردیابی، اندازه گیری و بررسی سرعت قطرات و فاصله ای که آنها نسبت به منع انتشار می یابند، استفاده کرد. آنها با کمک تکنیک های سایه نگاری[۱] توانستند توزیع قطرات درشت و ریز حاصل از ابزارهای مختلف دندانپزشکی را که به پیش بینی بار ویروسی در کلینیک کمک می کند، به راحتی تعیین کنند. افزایش شواهد نشان داده است که SARS-CoV-2  از طریق هوا منتقل می شود، برخی از محققان ذراتی با اندازه ی کمتر از ۱ میکرومتر یعنی آئروسل های بسیار ریز را مورد بررسی قرار دادند، زیرا اندازه کوچک آنها باعث می شود آنها منبع اصلی انتقال ویروس در محیط دندانپزشکی باشند.

پروفسور فرزاد مشایخ، رئیس بخش MIE ، گفت: کار ما بین داده های مهندسی تولید شده توسط شبیه سازی ها و داده های منتشر شده در مورد بار ویروسی، پلی ایجاد کرد تا یک نقشه حرارتی را برای اتاق ایجاد کند، که دندانپزشکان را قادر می سازد تا خطر انتقال ویروس را در مکان های مختلف کلینیک ارزیابی کنند. وی افزود که از این روش می توان برای ایجاد نقشه های حرارتی در سایر مکان های این دانشکده و همچنین در کلینیک های مختلف دندانپزشکی استفاده کرد.

هدف محققان علاوه بر درک بهتر چگونگی تشکیل و انتشار قطرات، جستجوی راه هایی برای کاهش خطر تولید آئروسل بود. دنتال تریبون بین المللی قبلاً گزارش مطالعه ای را منتشر کرده بود که در آن بمنظور به حداقل رساندن شیوع ویروس، افزودن پوویدون آیوداین به بطری آب متصل به یونیت دندانپزشکی، پیشنهاد شده بود.

به همین ترتیب، پس از شناسایی چندین محلول پلیمری مورد تأیید سازمان غذا و داروی ایالات متحده كه می تواند جایگزین آب موجود در كاویترون و دریل دندانپزشكی شود، محققان در مطالعه حاضر دریافتند كه این مایعات از تشکیل و جدا شدن قطرات اسپری از هر دو دستگاه جلوگیری می کنند.

دکتر Yarin ، استاد برجسته UIC در MIE ، گفت: آنچه من پیشنهاد کردم و نشان دادم این است که شما می توانید با استفاده از محلول پلیمری آبی رقیق، تشکیل آئروسل ها را کاملاً سرکوب کنید. وی توضیح داد: اساساً، من از مواد بدون نسخه در این عملیات استفاده نمودم و هیچ قطره و آئروسلی ایجاد نشد.

دکتر Yarin ، خاطرنشان کرد که این روش از این نظر منحصر به فرد است که قبلاً هیچ کس از پلیمر برای کاهش انتشار قطرات و آئروسل استفاده نکرده بود. علاوه بر این، وی توضیح داد که این روش می تواند به سرعت اجرا شود، مقرون به صرفه است و نیازی به هیچ تغییری در دستگاه ها ندارد.

در حال حاضر UIC در حال ثبت یک اختراع برای این فناوری نوین و همکاری با شرکتهای مختلف برای اجرای کامل این فرآیند در دانشکده ی دندانپزشکی است.

این مطالعه با عنوان “بازگشایی دندانپزشکی پس از COVID-19: سرکوب کامل آئروسل سازی در روشهای دندانپزشکی توسط ویسکوالاستیک مدوسا گورگون” ، در تاریخ ۲۵ آگوست ۲۰۲۰ ، در Physics of Fluids به صورت آنلاین منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/sars-cov-2-as-invisible-threat-mitigating-aerosols-in-dental-clinics/


[۱] shadowgraph techniques