Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / ارتباط بین بیماری پریودنتال و افزایش خطر سرطان روده بزرگ

ارتباط بین بیماری پریودنتال و افزایش خطر سرطان روده بزرگ

۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ – مطالعه ای که اخیرا در ژورنال Cancer Prevention Research منتشر گردید، نشان می دهد که بیماری پریودنتال با افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ مرتبط است. مطالعات قبلی به ارتباط بین بیماری پریودنتال و سایر انواع سرطان اشاره داشته اند.

در مطالعه ی جدید ، نویسنده ارشد دکتر Chun-Han Lo و همکارانش به طور آینده نگر اطلاعات مربوط به بیماری پریودنتال و از دست دادن دندان را در شرکت کنندگان در مطالعه ی بهداشت پرستاران (۱۹۹۲-۲۰۰۲) و مطالعه پیگیری متخصصان بهداشتی (۱۹۹۲-۲۰۱۰) را جمع آوری کردند. آنها سپس گزارش های آسیب شناسی کولونوسکوپی ها را بررسی نمودند تا میزان بروز دو نوع نئوپلاسم روده بزرگ که اغلب به سرطان روده بزرگ تبدیل می شوند را مشخص کنند: پولیپ های serrated  و آدنوم های معمولی. از بین بردن این ضایعات با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ همراه است.

این مطالعه شامل ۴۲۴۸۶ شرکت کننده (۱۷۹۰۴ زن و ۲۴۵۸۲ مرد) بود. طی چند دهه ی گذشته، شرکت کنندگان به طور دوره ای اطلاعات مربوط به التهاب لثه و از دست دادن دندانهای خود را گزارش کردند. محققان داده های مربوط به ۸۴۷۱۴ نفر را در کولونوسکوپی بررسی کردند و ۲۳۳۳ مورد پولیپ serrated ، و ۴۱۰۲ مورد آدنوم معمولی را ثبت کردند.

احتمال نسبی پولیپ serrated و خطر آدنوم معمولی در افرادی که بیماری پریودنتال داشتند در مقایسه با افرادی که هیچ سابقه ای از بیماری پریودنتال نداشتند، به ترتیب ۱۷ درصد ۱۱درصد بیشتر بود.

محققان دریافتند که از دست دادن چهار دندان یا بیشتر با ۲۰٪ افزایش خطر ابتلا به یک پولیپ serrated ارتباط دارد. همچنین محققان کشف کردند که در میان شرکت کنندگان مبتلا به بیماری پریودنتال، هرچه تعداد دندان های از دست رفته ی فرد بیشتر باشد، خطر آدنوم های پیشرفته معمولی بیشتر است.

به عنوان مثال، کسانی که بیماری پریودنتال داشتند و یک تا سه دندان خود را از دست داده بودند، ۲۸٪ بیشتر در معرض آدنومای پیشرفته معمولی بودند، در حالی که شانس آدنومای پیشرفته معمولی برای کسانی که بیماری پریودنتال داشتند و چهار یا تعداد بیشتری از دندان های خود را از دست داده بودند، ۳۶٪ بیشتر بود.

محققان تاکید کردند که این نمونه ی مورد مطالعه را برای سایر عوامل خطر شناخته شده ی سرطان روده بزرگ، از جمله شاخص توده بدنی و سطح فعالیت بدنی کنترل نمودند. آنها خاطر نشان کردند: در حالی که سیگار کشیدن یکی از علل شناخته شده برای بیماری پریودنتال و سرطان روده بزرگ است، نرخ پولیپ serrated و آدنوم معمولی حتی در افراد غیر سیگاری که دندانهای خود را از دست داده بودند، بالا بود.

به گفته محققان، محدودیت های این مطالعه شامل خود گزارشی از التهاب لثه و از دست دادن دندان و سفیدپوست بودن بیشتر پاسخ دهندگان بود که ممکن است اعتبار نتایج را در جمعیت های متنوع تر محدود کند.

با این حال، آنها نتیجه گیری کردند که نتایج این مطالعه اهمیت بهداشت دهان و دندان را برای اطمینان از میکروبیوم سالم دهان تقویت می کند.

آنها نوشتند: این یافته ها دانش ما را از تعامل بین سلامت دهان، میکروبیوم و سرطان زایی روده بزرگ افزایش داد.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=327212