Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / کاهش شدید نیاز به درمان پریودنتال و دندانهای از دست رفته در نروژ

کاهش شدید نیاز به درمان پریودنتال و دندانهای از دست رفته در نروژ

۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰-اسلو، نروژ: بیماری پریودنتال یک مسئله بهداشت جهانی است و بسیاری از کشورها به طور مداوم سطح بالایی از این بیماری را در میان مردم گزارش می کنند. دولت نروژ طی چهار دهه ی گذشته تلاش کرده است تا با معرفی اقدامات خاص، از جمله حمایت های مالی عمده، به این مسئله رسیدگی کند. به منظور ارزیابی میزان موفقیت این اقدامات در کاهش سطح پریودنتیت در نروژ، مطالعه اخیر شیوع درمان ملی بیماری پریودنتال در این کشور را بررسی و گزارش داد که فراوانی درمانهای انجام شده برای جلوگیری از از دست دادن شدید دندانها در جمعیت نروژ کافی بوده است.

“پلتفرم بهداشت دهان و دندان بهتر در اروپا” گزارش داد که بیش از نیمی از جمعیت اروپا از نوعی از پریودنتیت رنج می برند و بیش از ۱۰٪ آنها به نوع شدید این بیماری مبتلا هستند. به گزارش سازمان بهداشت جهانی، پوسیدگی دندان و بیماری شدید پریودنتال تا حد زیادی منجر به از دست دادن دندان های طبیعی می شود و تقریباً ۳۰٪ از اروپاییان ۶۵ تا ۷۴ ساله بی دندان هستند. فقدان دندان های طبیعی می تواند تأثیر قابل توجهی در عملکرد و کیفیت زندگی داشته باشد. بنابراین، بسیار مهم است که اهمیت پیشگیری، تشخیص و درمان به موقع بیماری پریودنتال را برجسته کنیم.

در این مطالعه، محققان برای تعیین سطح فعلی پروفایل درمان پریودنتال و مشخصات درمان در این کشور و ارزیابی اینکه آیا یافته ها توسط داده های بالینی بلند مدت پشتیبانی می شوند، از پایگاه داده های اداره ی اقتصاد بهداشت نروژ در سال ۲۰۱۳ ، استفاده کردند. دکتر Øystein Fardal ، از بخش دندانپزشکی عمومی در انستیتوی دندانپزشکی بالینی در دانشگاه اسلو، یکی از نویسندگان این تحقیق به دنتال تریبون بین المللی (DTI)، گفت: این داده ها فرصتی منحصر به فرد برای ارزیابی شیوع كلی درمان و توزیع درمان ارائه شده توسط ارائه دهندگان مختلف بهداشت دهان و دندان در نروژ فراهم كرده است.

سطح پایین درمان پریودنتال در نروژ

در سال ۲۰۱۳ ، در مجموع ۱۶۶۷۰۷ بیمار به دلیل پریودنتیت در نروژ تحت درمان قرار گرفته بودند. نتایج نشان داد که ۴٫۴٪ از کل جمعیت نروژی ۲۰ ساله و بالاتر در طی یک سال درمان پریودنتال دریافت کرده اند. بیشترین شیوع ، با ۸٫۲ درصد در سنین ۶۰-۷۰ سالگی مشاهده شد، در حالی که کمترین آن در سنین ۲۰ تا ۲۹ سالگی با ۰٫۵ درصد ثبت شده شد. این تحقیق نشان داد که این تعداد دفعات درمان پریودنتال برای کل کشور، برای جلوگیری از از دست دادن تعداد زیادی از دندانها( major tooth loss ) کافی بوده است.

دندانپزشکی عمومی در مطبهای خصوصی ۴۳٫۸ درصد و پریودنتولوژیستها ۳۳٫۷٪ از کل درمانهای پریودنتال را انجام داده بودند، در حالی که متخصصین بهداشت دندان فقط ۲۲٫۵٪ از کل درمانهای پریودنتال را انجام دادند. علاوه بر این، پریودنتولوژیست ها ۳۲٫۸ درصد از کل درمان غیر جراحی و ۷۴٫۶ درصد از درمانهای جراحی را انجام داده و ۶۸٫۰ درصد از زمان کار خود را برای درمان بیماری پریودنتال صرف نموده بودند، در حالی که متخصصین بهداشت دندان فقط ۸٫۰ درصد و دندانپزشکان عمومی ۲٫۰ ٪ از وقت خود را برای درمان بیماری های پریودنتال صرف کرده بودند.

تعدادی از مطالعات به کاهش پارامترهایی مانند از دست دادن دندان، تحلیل استخوان و عمق پاکت اشاره داشتند که برای اندازه گیری بیماری پریودنتال در نروژ طی چهار تا پنج دهه ی گذشته استفاده شده است. بنابراین سطح کمتری از بیماری پریودنتال در جمعیت، نیاز به درمان کمتری خواهد داشت.

با این حال، از آنجایی که هیچ مطالعه ی قابل مقایسه ای وجود ندارد، محققان نمی توانند شیوع بیماری پریودنتال را با داده های کشورهای دیگر مقایسه می شود. دکتر Fardal توضیح داد: البته، نتیجه گیری شیوع درمانی پایین، کار درستی نیست، حتی اگر در مقایسه با مطالعات بین المللی، شیوع بیماری پریودنتال کم باشد. باید توجه داشت که شیوع درمان و شیوع بیماری، لزوماً قابل مقایسه با هم نیستند.

انگیزه بالا برای زیبایی شناسی و مراقبت از دهان و دندان

دکتر Fardal توضیح داد: برای نزدیک به ۵۰ سال، خدمات بهداشتی نروژ کمک های زیادی به درمان پریودنتال به همه شهروندان کرده است و هیچ تفاوتی در مزایا وجود ندارد. وی معتقد است، این امر به بهبود نتایج بهداشت دهان و دندان در میان نروژی ها کمک کرده است. وی گفت: دلایل اصلی پایین آمدن سطح بیماری پریودنتال بودجه عمومی کافی و تأمین و توزیع کافی متخصصان بهداشت دندان، از جمله پریودنتیست ها است. این باعث می شود که درمان پریودنتال تقریباً برای همه شهروندان مقرون به صرفه و در دسترس باشد.

علاوه بر این، وی خاطرنشان كرد كه نروژ یكی از بهترین میزان مراجعات به دندانپزشكی را در اروپا دارد و از متخصصان معتبر پریودنتیكس از سراسر جهان برخوردار است. شواهد مربوط به انگیزه ی بالا برای مراقبت از دندان در نروژ عمدتا بر اساس مطالعاتی است که نشان می دهد سالانه ۸۰٪ از مراجعات به دندانپزشکی مربوط به افراد ۲۰ ساله و بالاتر است. ۱۰٪ دیگر ، یک سال در میان به دندانپزشکان مراجعه می کنند. بررسی خدمات دندانپزشکی بزرگسالان در ۱۱ کشور اروپایی دیگر نشان داد که تنها ۵۵٪ از افراد در سال گذشته به دندانپزشکی مراجعه کرده اند. علاوه بر این، یک مطالعه نروژی در مورد زیبایی نشان داد که دندان ها مهمترین ویژگی زیبایی در صورت در مقایسه با چشم، بینی، لب، پوست، مو، خط مو، ابرو، چانه و گوش هستند.

پیام این تحقیق

دکتر Fardal به دنتال تریبون بین المللی گفت: پیام اصلی به متخصصان دندانپزشکی و مقامات بهداشتی این است كه درمان منظم پریودنتال هم در سطح عمل بالینی و هم در سطح ملی انجام می شود. چندین مطالعه از یک روش تخصصی در نروژ از دست دادن کم دندان ها را در طولانی مدت ثبت کرده است. از دست دادن کم دندان ها در داده های بزرگ سیستم بهداشت دندان نروژ نیز منعکس شده است.

دکتر Fardal معتقد است که کمک مالی ارائه شده توسط دولت به بیماران انگیزه بیشتری برای انجام درمان می دهد. علاوه بر این، وی خاطرنشان کرد که هزینه ی رفت و آمد بیماران به نزدیکترین متخصص پریودنتال بازپرداخت می شود.

وی با بحث در مورد پیامدهای مطالعه و جهت گیری برای تحقیقات آینده، نتیجه گیری کرد: مطالعات بین المللی اپیدمیولوژیک نشان می دهد که شیوع بالایی از بیماری پریودنتال در جمعیت وجود دارد. باید مطالعات بیشتری انجام شود تا مشخص شود برای کنترل بیماری در سطح ملی چه سطحی از درمان، لازم است. این نتیجه گیری برای مقامات بهداشتی بمنظور محاسبه ی نیروی انسانی مورد نیاز و در نتیجه آموزش متخصصان دندانپزشکی مهم است.

این مطالعه با عنوان “نظارت بر ارائه ی درمان پریودنتیت در نروژ در سال ۲۰۱۳ – یک پروفایل ملی” ، در شماره آگوست سال ۲۰۲۰ ژورنال International Dental Research منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/study-shows-sharp-decrease-in-periodontal-treatment-and-tooth-loss-in-norway/