Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / محققان توانستند با تغییر پاسخ سلول های بنیادی به التهاب، بیماری پریودنتال را معکوس کنند

محققان توانستند با تغییر پاسخ سلول های بنیادی به التهاب، بیماری پریودنتال را معکوس کنند

دوم اکتبر ۲۰۲۰- دانشمندان کشف کردند که یک نوع از مولکولهای خاص با تحریک سلول های بنیادی برای بازسازی، التهاب ناشی از بیماری پریودنتال را معکوس می کنند.

بیماری پریودنتال، که به عنوان بیماری لثه نیز شناخته می شود، به عنوان یک عفونت جدی تقریباً ۵۰ درصد از افراد آمریکایی ۳۰ ساله و بالاتر را درگیر کرده است و در صورت عدم کنترل می تواند استخوان فک را از بین برده و منجر به از دست دادن دندان ها شود. این بیماری همچنین با خطر بیشتر دیابت و بیماری های قلبی عروقی همراه است.

درمان فعلی بیماری پریودنتال شامل بازکردن فلپ های لثه ی عفونی و پیوند استخوان برای تقویت دندان ها است. اما در تحقیقات جدیدی که اخیراً در مجله Frontiers in Immunology منتشر شده است، دانشمندان موسسه ی Forsyth کشف کردند که یک نوع از مولکولهای خاص ممکن است سلول های بنیادی را برای بازسازی تحریک کرده و التهاب ناشی از بیماری پریودنتال را برعکس نمایند. این یافته می تواند منجر به توسعه ی روشهای درمانی جدید برای درمان انواع بیماریهای سیستمیک شود که با التهاب در بدن مشخص می شوند.

برای این مطالعه، دکتر Alpdogan Kantarci ، و دانشجوی پی اچ دی وی دکتر Emmanuel Albuquerque  و تیم آنها سلول های بنیادی را از دندان عقل که قبلاً کشیده شده بود، استخراج کرده و در ظروف پتری قرار دادند. محققان سپس محیطی مشابه با شرایط بیماری التهابی پریودنتال را در ظروف پتری ایجاد کردند. در مرحله بعدی، آنها دو نوع خاص از مولکول های مصنوعی به نام Maresin-1  و  Resolvin-E1 که هر دو نوع ویژه ای از pro-resolving lipid mediators از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند را به ظروف پتری اضافه کردند. دانشمندان دریافتند که Mar1 و RvE1 حتی در شرایط التهابی باعث تحریک سلول های بنیادی می شوند.

دکتر Kantarci، دانشیار و عضو موسسه ی Forsyth، گفت: هر دو مولکول مارسین -۱ و Resolvin-1 ، فنوتیپ سلولی سلول های بنیادی انسان را دوباره برنامه ریزی کردند، این نشان می دهد حتی در پاسخ به التهاب نیز می توان ظرفیت سلول های بنیادی را افزایش داد تا بتوانند دوباره احیا شوند.

این یافته از آن جهت مهم است که به دانشمندان اجازه می دهد مسیرهای پروتئینی خاصی را که در التهاب نقش دارند، شناسایی کنند، همان مسیرهای پروتئینی که در بسیاری از بیماری های سیستمیک از جمله بیماری پریودنتال، دیابت، بیماری های قلبی، زوال عقل و چاقی نقش دارند.

دکتر Kantarci، گفت: اکنون که فهمیدیم چگونه این مولکول ها تمایز سلول های بنیادی در بافت های مختلف را تحریک می کنند و التهاب را در یک نقطه حساس از زمان معکوس می کنند، می توانیم روزی از این مکانیزم برای بازسازی و ساخت اندام های پیچیده استفاده کنیم. در حقیقت ما یک پتانسیل مهیج برای برنامه ریزی مجدد سلولهای بنیادی برای ایجاد بافتها و اندامها را کشف نموده ایم.

منبع:

Frontiers in Immunology, 2020; 11 DOI: 10.3389/fimmu.2020.585530

www.sciencedaily.com/releases/2020/10/201002114001.htm