Home / خبرها / انتخاب دهان شویه ی مناسب در زمان همه گیری

انتخاب دهان شویه ی مناسب در زمان همه گیری

۹ اکتبر ۲۰۲۰- SARS-CoV-2، در بزاق ۹۱٫۷ درصد از افراد آلوده به ویروس شناسایی شده است، بهمین دلیل بویژه متخصصان دندانپزشکی در معرض ابتلا به این عفونت هستند و توصیه می شود که بیماران قبل از انجام هر نوع درمان دندانپزشکی، با دهان شویه ی ضد ویروسی به مدت ۳۰ ثانیه دهان خود را شستشو دهند. محققان دانشگاه Lyon ، یک بیانیه ی راهبردی[۱] منتشر کرده اند که نشان می دهد یک دهان شویه ی مناسب باید حاوی چه موادی باشد تا بار ویروسی SARS-CoV-2 را در دهان کاهش دهد.

حفره دهان دروازه اصلی ورود عوامل عفونی است و به طور مستقیم با عفونت SARS-CoV-2 و بیماریهای ناشی از استنشاق آئروسل ها و ترشحات بزاقی ارتباط دارد. علاوه بر این، هرچه بار ویروسی فرد در میکروبیوتای بزاقی و نازوفارنژیال، بیشتر باشد، خطر انتقال بیماری نیز بیشتر می شود. برای اینکه تیم دندانپزشکی بتواند با ایمنی بیشتری کار کند، توصیه می شود که بیماران یک روز قبل از ویزیت دهان خود را سه بار با دهانشویه شستشو دهند و درست قبل از انجام هر نوع روش درمانی، ۳۰ ثانیه دهانشویه را در دهان خود چرخانده و دور بریزند.

اگرچه اکثر دهانشویه ها حاوی مواد موثری هستند که برای از بین بردن یا مهار باکتریهای بیماری زای دهان طراحی شده اند، اما هیچ عملکرد اختصاصی ضد ویروسی ندارند. این بیانیه ی راهبردی که توسط دکترCarrouel  و همکارانش در مجله پزشکی بالینی منتشر شده است، بر وجود دو ماده خاص در دهانشویه که می تواند بار SARS-CoV-2  را در بزاق کاهش دهد، تاکید دارد: سیتروکس و بتا سیکلودکسترین.

مواد تشکیل دهنده

به دلیل فعالیت ضد میکروبی با طیف گسترده ی دهانشویه های حاوی فلاونوئیدها مانند Citrox ، این مواد می توانند نقش مهمی در مهار پروتئاز کیموتریپسین SARS-CoV-2 و همچنین سرکوب پاسخ های ایمنی ذاتی میزبان داشته باشند. علاوه بر این، ویروس در برابر اکسیداسیون آسیب پذیر است، بنابراین یک عامل اکسید کننده مانند سیتروکس، به یک گزینه ی عالی بعنوان یک ماده ی شوینده ی دهان تبدیل می شود.

مولکولهای سیکلودکسترین، ویروسها را جذب و به صورت غیرقابل برگشت غیرفعال می کنند. با ایجاد اختلال در لایه خارجی ویروس، این مولکول ها می توانند با یک تماس ساده با ذرات عفونی، آنها را از بین ببرند. علاوه بر این، بتا سیکلودکسترین ها به طور قابل توجهی زیست سازگار هستند، ایمنی زایی بسیار کمی دارند، مقرون به صرفه هستند و به طور گسترده ای در دسترس می باشند.

دعوت به همکاری

در حال حاضر دهان شویه های حاوی ترکیبی از بتا سیکلودکسترین و سیتروکس موجود هستند. با این حال، استفاده فعلی آنها محدود به مهار باکتریهای پوسیدگی زا و باکتریهای بیماریهای پریودنتال است. در این بیانیه، محققان از سازمان ها و مقامات ملی خواستند كه آزمایش های بالینی را برای ارزیابی اثرات پیشگیرانه ی این نوع از دهانشویه ها علیه عفونت SARS-CoV-2 و پیشرفت بیماری آغاز كنند.

منبع:

https://eu.dental-tribune.com/c/curaden-ag/news/choosing-the-right-mouthwash-in-times-of-pandemic/


[۱] a position paper