Home / خبرها / میزان ابتلا به COVID-19 در بین دندانپزشکان کمتر از یک درصد است

میزان ابتلا به COVID-19 در بین دندانپزشکان کمتر از یک درصد است

۱۵ اکتبر ۲۰۲۰ – اگرچه فرض می شود که دندانپزشکان و تیم های آنها در معرض خطر بالایی برای ابتلا به COVID-19 باشند، اما در اولین گزارش در نوع خود بر اساس داده های جمع آوری شده در ژوئن ۲۰۲۰ در ایالات متحده آمده است که نتایج آزمایش COVID-19 در میان کمتر از یک درصد از دندانپزشکان مثبت بوده است. این آمار بسیار کمتر از سایر متخصصان بهداشتی در ایالات متحده است. علاوه بر این، ۹۹ درصد از دندانپزشکان از روش های کنترل عفونت پیشرفته مانند پروتکل های غربالگری و اقدامات پیشرفته ی ضد عفونی کننده در هنگام معالجه بیماران استفاده می کنند. این گزارش، پیش از چاپ در مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا، به صورت آنلاین منتشر شده است، و مجموعه ی گسترده ای از داده های جمع آوری شده و نرخ عفونت در میان دندانپزشکان در ایالات متحده و اقدامات کنترل عفونت مربوط به COVID-19 را منتشر کرده است. دکتر Marcelo Araujo ، نویسنده ارشد این گزارش و مدیر اجرایی موسسه علوم و تحقیقات انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، گفت: این خبر بسیار خوبی برای دندانپزشکان و بیماران است و بدان معنا است که آنچه دندانپزشکان انجام می دهند – افزایش کنترل عفونت و افزایش توجه به ایمنی بیمار و دندانپزشکی تیم – موثر است.

دکتر Araujo افزود که نویسندگان این گزارش شامل محققان موسسه علوم و تحقیقات ADA و موسسه ی سیاست های بهداشتی مستقر در شیکاگو، همچنان به جمع آوری و گزارش داده های مربوط به میزان ابتلای دندانپزشکان به این عفونت می پردازند و در همکاری با انجمن بهداشت کاران دهان و دندان آمریکا، متخصصان بهداشت دهان و دندان را نیز به تحقیق مداوم خود اضافه کرده اند. محققان در ماه ژوئن تقریباً بر روی ۲۲۰۰ دندانپزشک تمرکز نموده و دریافتند که ۸۲ درصد دندانپزشکان برای یک ماه قبل از بررسی بدون علامت بودند و ۱۶٫۶ درصد نیز اعلام کردند که آزمایش COVID-19 را انجام داده اند. کسانی که آزمایش آنها مثبت بود بصورت خوشه ای متعلق به هیچ منطقه جغرافیایی خاصی نبودند. در میان افرادی که آزمایش نشده بودند، برای کمتر از یک درصد (۰٫۳۲) تشخیص احتمالی COVID-19، توسط پزشک داده شده بود. نویسندگان نتایج را برای همسان سازی با دندانپزشکان ایالات متحده از نظر جمعیتی و جغرافیایی ارزیابی کردند و شیوع تخمینی کمتر از یک درصد (۰٫۹) با حاشیه خطای ۰٫۵ درصد را یافتند.

دکتر Araujo گفت: درک خطرات مرتبط با انتقال COVID-19 در محیط دندانپزشکی برای بهبود ایمنی بیماران و تیم دندانپزشکی بسیار مهم است. این مطالعه یک گام دیگر به جلو در درک این موضوع برداشته است که چه کارهایی می تواند برای حفاظت از افراد در برابر این عفونت موثر باشد. دندانپزشکان از راهنمایی ADA و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ایالات متحده پیروی می کنند، تا بیماران و تیم آنها تا آنجایی که ممکن است ایمن بمانند.

در ماه مارس، نیویورک تایمز بر اساس داده های پایگاه داده های وزارت کار ایالات متحده(O*NET)، دندانپزشکی را به عنوان یکی از مشاغل در معرض خطر COVID-19 ذکر کرد. فرض بر این بود که انتقال ویروس می تواند به دلیل فاصله ی بسیار کم بین متخصصان دندانپزشکی و بیماران در هنگام کارهای درمانی اتفاق افتد و بسیاری از روشهای درمانی در دندانپزشکی باعث تولید آئروسل می شوند که ممکن است حاوی ذرات ویروسی از افراد آلوده باشد.

این گزارش تازه منتشر شده، با نرخ بسیار پایین عفونت COVID-19 در بین دندانپزشکان، از تأثیر توصیه های CDC و ADA در جلوگیری از انتقال ویروس پشتیبانی می کند.

در گایدلاین ADA ، موکدا استفاده از بالاترین سطح تجهیزات محافظت شخصی (PPE) موجود شامل ماسک، عینک و محافظ صورت توصیه شده است. راهنمایی های موقت ADA ، همچنین بر استفاده از رابردم و دستگاه مکش با سرعت بالا در هر زمان ممکن و جرم گیری دستی برای تمیز کردن دندان ها به جای استفاده از جرم گیر اولتراسونیک، برای به حداقل رساندن ذرات معلق در هوا تاکید می کنند.

پرفسور Marko Vujicic ، رئیس اقتصادی و معاون رئیس موسسه سیاست های سلامت ADA ، اظهار داشت: این واقعیت که شیوع عفونت در میان دندانپزشکان – که به عنوان یکی از افراد در معرض خطر ابتلا به عفونت نامگذاری شدند- در مقایسه با سایر مشاغل بهداشتی بسیار کمتر است، تصادفی نیست. در این حرفه مسئله ی کنترل عفونت بسیار جدی گرفته می شود و گزارش کنونی این موضوع را تایید می کند. ما همچنان به بررسی های نرخ COVID-19 در میان دندانپزشكان و سایر جنبه های این بیماری همه گیر که بر دندانپزشکی تاثیر می گذارد، ادامه خواهیم داد، این اطلاعات می تواند به آگاهی متخصصان دندانپزشكی و سایر صنایع کمک کند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2020-10-covid-dentists-percent.html