Home / خبرها / آنچه تاکنون در مورد واکسن SARS-CoV-2 می دانیم

آنچه تاکنون در مورد واکسن SARS-CoV-2 می دانیم

۲۷ اکتبر ۲۰۲۰-لایپزیگ ، آلمان: با ادامه ی رقابت برای تولید واکسنی علیه  SARS-CoV-2، ممکن است سوالات خاصی مطرح شود که نیاز به توضیح دارد. در حالی که برخی هنوز در اهمیت واکسیناسیون به طور کلی شک دارند، برخی دیگر نگران ایمنی واکسن های کاندید شده و هزینه های مربوط به آن هستند. قبلاً اعلام شد که دندانپزشکان و متخصصین بهداشت دهان و دندان جزو گروهایی هستند که در فاز اول دریافت واکسن SARS-CoV-2 قرار می گیرند، اما اطلاعات کنونی ما در مورد واکسن چیست و واکسیناسیون علیه  SARS-CoV-2برای متخصصین دندانپزشکی چقدر ضروری است؟

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، مصون سازی با محافظت از افراد در برابر بیماری هایی مانند دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، آنفلوانزا و سرخک، موجب نجات جان دو تا سه میلیون نفر در سراسر جهان شده است. با گذشت زمان، دانشمندان توانسته اند واکسن هایی تولید کنند که مسئول پیشگیری از بیش از ۲۰ بیماری کشنده هستند و اکنون در حال تلاش زیادی هستند تا COVID-19 را نیز به یک بیماری قابل پیشگیری تبدیل کنند.

آکادمی های ملی علوم، مهندسی و پزشکی ایالات متحده اخیراً اعلام کردند که در حال حاضر تقریباً ۱۹۰ واکسن علیه SARS-CoV-2 در حال تولید است، اما هنوز عدم اطمینان بسیاری در رابطه با تخصیص واکسن SARS-CoV-2 وجود دارد، از جمله تعداد و زمان در دسترس بودن دوزهای واکسن، تعداد انواع واکسن موجود، اثربخشی و ایمنی واکسن، و دفعات تزریق واکسن، توزیع و تجویز واکسن. طبق مقاله ی منتشر شده در نیویورک تایمز، اولین آزمایشات ایمنی واکسن بر روی انسان در ماه مارس آغاز شد و آکادمی های ملی اظهار داشتند که همه واکسن های SARS-CoV-2 در حال حاضر یا در مراحل پیش بالینی هستند یا در ایالات متحده، اروپا و چین تحت آزمایشات بالینی قرار دارند.

دندانپزشکان در میان اولین کسانی که واکسن SARS-CoV-2 را دریافت می کنند

آکادمی های ملی، دندانپزشکان و تیم های آنها را به عنوان کارکنان مراقبت های بهداشتی برای دریافت واکسن در اولویت دانسته اند، به این معنی که پس از تایید واکسن در ایالات متحده، این واکسن به آنها در اسرع وقت عرضه می شود. هدف از واکسیناسیون نه تنها حفظ سلامت متخصصان دندانپزشکی بلکه محافظت از بیماران آنها است.

در گزارش کمیته مشترک واکسیناسیون و مصون سازی در انگلیس آمده است که کارکنان بهداشت و مراقبت های اجتماعی خط مقدم در معرض خطر عفونت COVID-19 و انتقال آن به بیماران حساس و آسیب پذیر در محیط های بهداشتی و مراقبت های اجتماعی هستند. همچنین در این گزارش آمده است که واکسیناسیون کارکنان بخشهای بهداشت و مراقبت های اجتماعی که در خط مقدم قرار دارند، به حفظ انعطاف پذیری در سرویس بهداشت ملی(NHS) و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و اجتماعی کمک خواهد کرد. بنابراین، این کمیته، کارکنان بخشهای بهداشت و مراقبت های اجتماعی را از گروه های اول و اصلی برای واکسیناسیون می داند.

در نامه ای به کمیته آکادمی های ملی در زمینه تخصیص عادلانه واکسن کرونا ویروس ۲، مدیر اجرایی انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) دکتر Kathleen T. O’Loughlin و رئیس سابق ADA ، دکتر Chad P. Gehani  اظهار داشتند که واکسیناسیون دندانپزشکان و تیم آنها علیه SARS- CoV-2 به بیمارانی که بخاطر ترس از عفونت هنوز تمایلی به مراجعه به مطبهای دندانپزشکی ندارند، اطمینان خاطر خواهد داد كه قرار ملاقات های دندانپزشكی خود را از سرگرفته و از منافع این خدمات بهداشتی ضروری بهره مند شوند.

انجمن دندانپزشکی آمریکا اعلام کرد که به شمار آوردن دندانپزشکان و تیم های آنها در میان کارکنان مراقبت های بهداشتی که دریافت واکسن برای آنها ضروری است، از بروز بیماری های جدی دهان و دندان که زندگی افراد را تغییر می دهد، کاسته و حتی سبب نجات جان افراد می شود.

خطرات مرتبط با واکسن هنوز ناشناخته است. به گفته ی ADA ، هنوز مشخص نیست که واکسیناسیون کارکنان بهداشتی اجباری است یا خیر . دندانپزشکان، متخصصین بهداشت دندان و دستیاران آنها باید با توجه به نگرانی در مورد احتمال عفونت و رفاه حال بیماران و سایر افرادی که با آنها روبرو می شوند، خود تصمیم بگیرند که آیا مایل به دریافت واکسن هستند یا خیر.

چه زمانی باید انتظار عرضه ی واکسن را داشته باشیم؟

بر اساس مقاله اخیر منتشر شده توسط BBC News ، ممکن است یک واکسن در اواسط سال ۲۰۲۱ در دسترس باشد، اگرچه بسیاری از دانشمندان امیدوارند که آزمایش های موفقیت آمیز بتواند تا پایان سال ۲۰۲۰ واکسیناسیون تعداد کمی از افراد علیه SARS-CoV-2 را امکان پذیر کند.

به گفته ی آکادمی های ملی، حتی اگر واکسنی برای استفاده ایمن و موثر تایید شود، در ابتدا فقط با مقادیر کم در دسترس خواهد بود. برای دوره ی اولیه که با کمبود واکسن مواجه خواهیم بود، کمیته ی تخصیص عادلانه واکسن برای کرونا ویروس ۲ ، چارچوبی را برای تخصیص عادلانه واکسن COVID-19 منتشر کرده است که هدف آن کمک به متخصصان در سیاست گذاری های بهداشتی است.

آکادمی های ملی در مورد تخصیص واکسن، اظهار داشتند: در حالی که توزیع واکسن یک بخش اساسی برای پاسخ به این همه گیری است، سایر تلاش ها مانند فاصله اجتماعی، آزمایش، آزمایش تشخیصی، ردیابی تماس و استفاده از ماسک به خصوص در مراحل اولیه واکسیناسیون، حیاتی خواهد بود.

در مورد هزینه های مربوط به واکسن توزیع شده در ایالات متحده، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نوشتند: دولت فدرال متعهد به تهیه واکسن COVID-19 رایگان یا ارزان است. دوزهای واکسن خریداری شده با دلار مالیات دهندگان بدون هیچ هزینه ای به مردم آمریکا داده می شود. با این حال، ارائه دهندگان واکسیناسیون می توانند بابت تزریق هزینه ای را دریافت کنند. بیشتر شرکت های بیمه دولتی و خصوصی این هزینه را پوشش می دهند، بنابراین از شخص واکسینه شده هزینه ای دریافت نخواهد شد. علاوه بر این، افرادی که بیمه درمانی ندارند، می توانند واکسن COVID-19 را بدون هیچ هزینه ای دریافت کنند.

در انگلستان، واکسن بیشتر از طریق NHS توزیع می شود و کشورهایی مانند استرالیا واکسن را به صورت رایگان به جمعیت خود ارائه می دهند. تولیدکنندگان مختلف واکسن مانند Moderna و AstraZeneca قیمت های متفاوتی را برای تهیه واکسن تعیین کرده اند و قیمت آنها ممکن است از ۳ دلار آمریکا (۲٫۵۰ یورو) تا بیش از ۳۰ دلار آمریکا (۲۵ یورو) باشد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/what-we-know-about-a-sars-cov-2-vaccine-so-far/