Home / خبرها / دهان شویه ها و ضدعفونی کننده های دهان و بینی ممکن است ویروس های کرونا را غیرفعال کنند

دهان شویه ها و ضدعفونی کننده های دهان و بینی ممکن است ویروس های کرونا را غیرفعال کنند

۱۹ اکتبر ۲۰۲۰ – بر اساس یک مطالعه ی جدید توسط محققان کالج پزشکی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، برخی از ضد عفونی کننده دهان و دهان شویه ها ممکن است توانایی غیرفعال کردن ویروس های کرونای انسانی را داشته باشند. نتایج نشان می دهد که برخی از این محصولات ممکن است برای کاهش بار ویروسی یا مقدار ویروس در دهان پس از عفونت مفید باشند و ممکن است به کاهش شیوع  SARS-CoV-2، که عامل COVID-19 است، کمک کنند.

پرفسور Craig Meyers ، استاد برجسته ی میکروبیولوژی و ایمونولوژی و زنان و زایمان، رهبری گروهی از پزشکان و دانشمندان را بر عهده داشت که چندین آزمایش را با شستشو دهنده های نازوفارینکس در محیط آزمایشگاه انجام دادند تا توانایی این محصولات را در غیرفعال کردن کرونا ویروس های انسانی، که از نظر ساختار مشابه  SARS-CoV-2هستند، ارزیابی کنند. محصولات مورد ارزیابی شامل محلول ۱٪ شامپوی کودک، محلول شستشوی بینی، پاک کننده های دهانی حاوی پراکسید و دهان شویه ها بودند.

محققان دریافتند که چندین مورد از شستشو دهنده های بینی و دهان توانایی زیادی در خنثی سازی ویروسهای کرونای انسانی دارند، که نشان می دهد این محصولات ممکن است پتانسیل کاهش میزان ویروس منتشر شده توسط افراد COVID-19 مثبت، را داشته باشند.

پرفسورMeyers ، گفت: در حالی که منتظر تولید واکسن هستیم، روشهایی برای کاهش انتقال ویروس وجود دارد. محصولاتی که ما آزمایش کردیم به راحتی در دسترس هستند و اغلب بخشی از برنامه ی بهداشتی روزمره مردم می باشند.

پرفسورMeyers و همکارانش از آزمایشی برای شبیه سازی اندرکنش ویروس در حفره های بینی و دهان با محلول های پاک کننده و دهانشویه ها استفاده کردند. حفره های بینی و دهان از نقاط اصلی ورود و انتقال ویروس های کرونا به انسان هستند. آنها از محلولهای حاوی یک سويه از ويروس کرونا به عنوان جايگزينی قابل دسترس و با مشابهت ژنتيکی با SARS-CoV-2 استفاده نمودند، و بر روی آن محلول شامپوی کودک، انواع ضدعفونی کننده های پراکسيد و مارک های مختلف دهانشویه را آزمایش کردند. آنها اجازه دادند تا این محصولات برای ۳۰ ثانیه، یک دقیقه و دو دقیقه با ویروس در تماس باشند، سپس محلول ها را رقیق کردند تا از ادامه ی غیرفعال شدن ویروس ها جلوگیری کنند. به گفته ی پرفسورMeyers ، پوشش بیرونی ویروس کرونای انسانی آزمایش شده و SARS-CoV-2 از نظر ژنتیکی مشابه هستند، بنابراین تیم تحقیق فرض کرد که ممکن است مقدار مشابهی از SARS-CoV-2 با قرار گرفتن در معرض این محصولات غیرفعال شوند.

محققان برای اندازه گیری تعداد ویروس های غیرفعال شده، محلول های رقیق شده را در تماس با سلول های انسانی در محیط کشت قرار دادند. سپس تعداد سلولهای زنده مانده را پس از چند روز قرار گرفتن در معرض محلول ویروسی شمارش کردند. بدین ترتیب میزان ویروسهای کرونایی که در نتیجه قرار گرفتن در معرض دهانشویه یا پاک کننده ی دهانی یا بینی، غیرفعال شده بودند، را محاسبه نمودند. نتایج این تحقیق در ژورنال Medical Virology منتشر شد.

محلول ۱٪ شامپوی کودک که اغلب توسط پزشکان سر و گردن برای شستشوی سینوس ها استفاده می شود، بعد از دو دقیقه تماس بیش از ۹۹٫۹٪ ویروسهای کرونا انسانی را غیرفعال کرد. چندین محصول دهانشویه و غرغره نیز در غیرفعال سازی ویروس ها موثر بودند. بسیاری از محلولها پس از فقط ۳۰ ثانیه از زمان تماس، “بیش از ۹/۹۹ درصد از ویروسها” را غیرفعال کرده و برخی دیگر نیز پس از ۳۰ ثانیه ۹۹/۹۹ درصد از ویروسها را غیرفعال کردند.

به گفته ی پرفسورMeyers، نتایج حاصل از دهان شویه ها امیدوار کننده است و با یافته های یک مطالعه دیگر مطابقت دارد، این مطالعه نشان داده بود که انواع خاصی از شستشو دهنده های دهانی(oral rinses) می توانند SARS-CoV-2 را در شرایط آزمایشگاهی مشابهی غیرفعال کنند. آنها علاوه بر ارزیابی محلول ها در زمان تماس طولانی تر، محصولات بدون نسخه و شستشو دهنده های بینی را که در مطالعه دیگر ارزیابی نشده بودند، مورد مطالعه قرار دادند. پرفسور Meyers، گفت: گام بعدی برای گسترش این نتایج، طراحی و انجام آزمایشات بالینی، برای ارزیابی تاثیر محصولاتی مانند دهان شویه ها برای کاهش موثر بار ویروسی در بیمارانCOVID-19  مثبت، است.

پرفسورMeyers، محقق انستیتوی سرطان ایالتی پن، گفت: افرادی که آزمایش COVID-19 مثبت دارند و برای قرنطینه به خانه باز می گردند، ممکن است ویروس را به کسانی که با آنها زندگی می کنند، منتقل کنند. برخی از متخصصان از جمله دندانپزشکان و سایر کارکنان مراقبت های بهداشتی در معرض خطر مداوم برای ابتلا به این عفونت هستند. آزمایشات بالینی بمنظور بررسی اثربخشی این محصولات در کاهش بار ویروسی بیماران COVID مثبت، یا جلوگیری از انتقال ویروس در هنگام صحبت کردن، سرفه یا عطسه به افرادی که مشاغل پر خطر دارند، باید انجام شود. حتی اگر استفاده از این محلول ها بتواند انتقال را ۵۰٪ کاهش دهد، تأثیر عمده ای در کنترل این بیماری خواهد داشت.

مطالعات آینده ممکن است شامل تحقیقات ادامه دار در مورد محصولاتی باشد که ویروس های کرونا را غیر فعال می کنند و یافتن مواد خاصی در محلول های آزمایش شده، که مسئول غیر فعال نمودن ویروس ها هستند.

منبع:

Journal of Medical Virology, 2020; DOI: 10.1002/jmv.26514

www.sciencedaily.com/releases/2020/10/201019125503.htm