Home / خبرها / هوش مصنوعی چگونه بر دندانپزشکی تأثیر خواهد گذاشت

هوش مصنوعی چگونه بر دندانپزشکی تأثیر خواهد گذاشت

۲۸ اکتبر ۲۰۲۰ – مدتی است که درباره ی نقش هوش مصنوعی (AI) در آینده ی دندانپزشکی مطالبی می شنویم. با نزدیک شدن به سال ۲۰۲۱ ،Bruce Lieberthal  و سایر اعضای شورای هوش مصنوعی دندانپزشکی معتقدند که آینده می تواند اکنون باشد.

Lieberthal ، مدیر ارشد نوآوری در هنری شاین، یکی از ۱۵ عضو موسس شورای هوش مصنوعی دندانپزشکی است. در آغاز ماه اکتبر، شورای هوش مصنوعی دندانپزشکی برای “آموزش و انجام تحقیق در مورد نقشی که هوش مصنوعی در دندانپزشکی آینده بازی می کند” تشکیل شد.

ما در مقاله و پادکستی که در ماه فوریه در مورد “مکان AI در دندانپزشکی آینده “، منتشر شد با دکتر Kyle Stanley ، مدیر ارشد بالینی در Pearl مصاحبه کردیم. اکنون، تقریباً نه ماه بعد، به راحتی می توان گفت که فناوری مورد بحث ما در آن زمان، حتی بیشتر پیشرفت کرده و کاربردهای بیشتری دارد. این یکی از مواردی است که ما می خواستیم در حالی که این شورا برای اولین جلسه ی خود آماده می شود، از Lieberthal در مورد آن سوال کنم.

لیبرتال گفت: ایده ی شورا این است که تا آنجایی که ممکن است غیر تجاری باشد. برای من هوش مصنوعی از چندین جنبه جذاب و مهیج است اما هنوز هم این تاپیک بی شکل و آمورف است. مردم می دانند هوش مصنوعی چیست، اما آنها کاملاً مطمئن نیستند که چگونه به طور عملی بر دنیای آنها و به طور خاص بر دندانپزشکی تاثیر می گذارد.

در این شورا رهبران صنایع دندانپزشکی حضور دارند و همه ی ما به این موضوع علاقه مند هستیم و می دانیم که هوش مصنوعی در اینجا وجود دارد. مهم این است که راهی برای تمرکز بر روی آنچه واقعا در مورد AI اهمیت دارد، بیابیم و از تجربه، دانش و تحقیقاتی که این تیم انجام خواهد داد در جهت کمک به جامعه ی دندانپزشکی برای نحوه ی استفاده از هوش مصنوعی، چگونگی عملی کردن آن در دندانپزشکی، موقعیت فعلی و آینده ی آن استفاده کنیم.

لیبرتال گفت: هوش مصنوعی در حال حاضر از بسیاری جهات در جامعه ما مورد استفاده قرار گرفته است و درک این واقعیت برای متخصصان دندانپزشکی مهم است، زیرا هوش مصنوعی بیش از ۶۰ سال است که خلق شده است.

لیبرتال گفت: هوش مصنوعی در حال حاضر بخشی از زندگی روزمره ماست. یک مثال از آن، ارسال تبلیغات متعددی از یک کالا برای شما، چند روز پس از جستجوی شما در سایت آمازون برای آن محصول یا محصولی مشابه است، این تبلیغات برای محصولات مرتبط با علایق شما نتیجه ی یک موتور AI است که حجم زیادی از داده های خرید مصرف کنندگان را دریافت می کند و بررسی می کند که آیا ما علاقه مند به دیدن آن تبلیغات هستیم یا نه و سپس با استفاده از این داده ها، توصیه های بسیار زیرکانه ای را برای ما ارسال می کند.

AI در دندانپزشکی چه کاری می تواند انجام دهد؟

لیبرتال گفت: وقتی به “توانایی ابزارهای هوش مصنوعی برای کمک به یک متخصص برای تصمیم گیری بالینی، تصمیم گیری های تشخیصی یا تصمیمات درمانی” فکر می کنم، هیجان زده می شوم.

وی به ویژه به تصویربرداری اشاره کرد که نه تنها می تواند به متخصصان برای تشخیص درست کمک کند بلکه باعث کاهش احتمال تقلب در بیمه می شود. این کار از طریق تشخیص رادیوگرافی مشابهی که برای چندین پروسیجر ارائه شده است، انجام می شود.

وی گفت: اتفاق بسیار خوب برای دندانپزشک و پرداخت کنندگان، تسریع در تایید درمان بر اساس رادیوگرافی ارسال شده از سوی دندانپزشکان و رسیدگی فوری به ادعاها است. همانطور که می دانید دندانپزشکان ادعا برای درمان کانال ریشه یا درمان های دیگر را با عکس رادیولوژی به شرکت بیمه ارسال می کنند. سپس، به طور معمول آنچه اتفاق می افتد این است که شرکت های بیمه به طور تصادفی از ادعاهایی که برای چنین پروسیجرهایی می گیرند، نمونه برداری می کنند و متخصصان دندانپزشکی که در استخدام شرکتهای بیمه هستند آنها را بر اساس بررسی بصری این تصاویر تایید یا رد می کنند، نکته مهم در مورد این نوع نرم افزار این است که به شرکتهای بیمه در مورد تشخیص تکراری بودن عکس رادیوگرافی برای چند پروسیجر یا عدم تعلق آن به این بیمار خاص کمک می کند. بدین ترتیب می توانیم تصمیمات را بلادرنگ اتخاذ کنیم و به سرعت نیاز به درمان یا بازپرداخت پول را تایید و عملی کنیم.

لیبرتال گفت: فرصت های زیادی وجود دارد که در آنها هوش مصنوعی در چند ماه و سال آینده به زندگی ما کمک خواهد کرد.

وی گفت: من نمی توانم یک نقطه ی ضعف در این مورد پیدا کنم. هوش مصنوعی فوایدی برای بیماران نیز دارد زیرا دندانپزشکان می توانند ضایعات را بیشتر، دقیق تر و زودتر پیدا کنند. این به دندانپزشکان کمک می کند تا در انجام درمانها و ارائه ی مراقبتهای پیشگیرانه بهتر عمل کنند و به بیمه ها کمک می کند تا سریعتر و کارآمدتر باشند. هوش مصنوعی به روشهای بی شماری برای صنعت ما سودمند خواهد بود.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=bai&pag=dis&ItemID=327482