Home / خبرها / تئوری صرف به درد بیماران نمی خورد، با iTOP می توان پیشگیری را عملی کرد

تئوری صرف به درد بیماران نمی خورد، با iTOP می توان پیشگیری را عملی کرد

۲۸ اکتبر ۲۰۲۰ – ITOP، مخفف individually trained oral prophylaxis، یک برنامه آموزشی برای دستیابی و حفظ سلامت کامل دهان و دندان است. هدف این برنامه دانشجویان و متخصصان دندانپزشکی است، این برنامه مهارتهای عملی، بدون تروما و کارآمد بهداشت دهان و دندان را به دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته ی دندانپزشکی و بهداشت کاران دهان و دندان می آموزد تا آنها به بیماران خود منتقل کنند. دکترAditi Chopra ، پریودنتیست از هند، iTOP را به عنوان بخشی از برنامه درسی خود در بخش پریودنتولوژی کالج علوم دندانپزشکی Manipal در هند، معرفی و آموزش می دهد.

دکتر چوپرا، چرا تصمیم گرفتید iTOP را در بخش خود معرفی کنید؟

این برنامه ترکیبی ارزشمند از نظریه ی پیشگیری و مهارتهای بالینی عملی را ارائه می دهد، بنابراین به دانشجویان ما کمک می کند تا بیماران خود را برای دستیابی و حفظ بهداشت دهان و دندان ترغیب کنند. ما می خواهیم دانش آموزان ما به دندانپزشکانی تبدیل شوند که از آخرین پیشرفت ها در رشته خود در زمینه ی پیشگیری مطلع باشند.

در هر جلسه ی iTOP ، دانش جویان با تمرین عملی، با ابزارها و تکنیک های صحیح پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان آشنا می شوند.

بسیاری از دانشجویان فکر می کردند که iTOP مانند سایر سخنرانی های نظری یا بحث های بالینی خواهد بود، اما وقتی واقعاً بطور عملی با آن کار کردند، متعجب شدند. این برنامه همه ی آنچه باید در کنار یونیت دندانپزشکی به بیمار نشان داد و جلسات آموزش عملی را شامل می شود، که در طی آن دانش جویان موثرترین روش های مسواک زدن و تمیز کردن فواصل بین دندانی را بدون وارد کردن آسیب و تروما می آموزند. دانش جویان به ویژه از نشان دادن تکنیک های مسواک زدن روی یکدیگر لذت می برند. همچنین جلسات تمرین همیشه زیر نظر متخصصان برگزار می شود که به تصحیح اشتباهات هر دانشجو به صورت جداگانه کمک می کند.

چرا فلسفه ی touch to teach برای آموزش iTOP ، بسیار مهم است؟

درک این نکته مهم است که تئوری صرف به درد بیماران نمی خورد. مگر اینکه به معنای واقعی کلمه دست بیماران خود را بگیریم و به آنها نشان دهیم که چگونه و چه مناطقی از دهان و دندانهای خود را باید تمیز کنند، در غیر اینصورت حتی بهترین درمان می تواند نتیجه نامناسبی داشته باشد.

هنگام نظارت و تمیزکردن فواصل بین دندانی، نظارت بر بیماران و اصلاح اشتباهات آنها مهم است. هیچ وقت هیچ چیز نمی تواند جایگزین ارتباط واقعی انسانی بین معلم و دانش آموز شود. بنابراین لمس برای نشان دادن صحیح کار با ابزارها و تکنیک های بهداشت دهان و دندان ضروری است.

چرا حضور دانشجویان دندانپزشکی در جلسات iTOP مهم است؟

دانشجویان، دندانپزشکان و مربیان فردا هستند! از آنجایی که همه دانشجویان ما از سال سوم تحصیل در مقطع کارشناسی بیماران خود را تحت معالجه قرار می دهند، iTOP راهی عالی برای افزایش آگاهی در مورد اقدامات پیشگیرانه و ارتباط سلامت عمومی لثه در بین دانشجویان است.

به لطف iTOP ، آنها همچنین مهارت های مسواک زدن و تمیز کردن فواصل بین دندانی را می آموزند تا این مهارتها را به بیماران منتقل کنند. بیمارانی که بهداشت دهان و دندان خوبی دارند، پیش آگهی بهتر و نتایج درمانی بهتری خواهند داشت. ما همچنین متوجه شده ایم که وقتی بیماران دستورالعمل های عملی دریافت می کنند، آنها را به اعضای خانواده و دوستان خود منتقل می نمایند.

به نظر شما آشنایی دانشجویان با فلسفه ی iTOP چگونه می تواند به آنها کمک کند تا به عنوان دندانپزشک بیشتر در اندیشه ی درمانهای پیشگیرانه باشند؟

من فکر می کنم معرفی iTOP در مراحل اولیه آموزش دندانپزشکی به دانش آموزان کمک می کند تا اهمیت بهداشت دهان و دندان را درک کرده و از اهمیت بهداشت لثه، درمانهای حمایتی پریودنتال، مراقبت های شخصی در منزل توسط بیماران و از همه مهمتر آموزش بیماران، مطلع شوند.

ITOP ، کنترل صحیح مکانیکی پلاک را دقیقاً آموزش می دهد تا متخصصین دندانپزشکی بتوانند به انتقال این دانش به دانشجویان، همکاران و خانواده ی خود کمک کنند. یک دندانپزشک بالینی که بتواند آموزش کافی ببیند، قادر خواهد بود بیماران خود را به روشی دوستانه و موثر برای دستیابی به بهداشت خوب دهان و دندان، رضایت و سلامت عمومی آموزش داده و به آنها انگیزه دهد.

یادداشت تحریریه: متخصصان دندانپزشکی که مایل به شرکت در یک سمینار iTOP هستند، می توانند تاریخ و مکان اولین سمینار آتی را در آدرس زیر بیابند:

https://curadenacademy.com/events

منبع:

https://ap.dental-tribune.com/c/curaden-ag/news/mere-theory-does-not-benefit-patients-putting-prevention-into-practice-with-itop/