Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / ایمپلنت بیوسرامیک باعث رشد مجدد جمجمه می شود و نقایص استخوانی در حفره دهان را بازیابی می کند

ایمپلنت بیوسرامیک باعث رشد مجدد جمجمه می شود و نقایص استخوانی در حفره دهان را بازیابی می کند

۱۶ نوامبر ۲۰۲۰- گوتنبرگ، سوئد: امروزه بازسازی های بزرگ جمجمه به طور فزاینده ای در سراسر جهان انجام می گردد، اما همچنان یک چالش اساسی بالینی است. محققان آکادمی  Sahlgrenska در دانشگاه گوتنبرگ، با همکاری موسسه ی کارولینسکا در استکهلم و دانشگاه اوپسالا، اکنون یک ایمپلنت بیوسرامیکی جدید ساخته اند، که باعث تحریک بازسازی استخوان طبیعی جمجمه می شود، به طوری که حتی می توان نقایص بزرگ جمجمه را به روشی ترمیم کرد که قبلاً امکان پذیر نبود.

بازسازی صدمات اساسی استخوان و بافت نرم جمجمه همچنان به دلیل مشکلات موجود در مواد فعلی، یک چالش بزرگ است. روش بالینی استاندارد فعلی، پیوند استخوان یا استفاده از ایمپلنت های پلاستیکی یا فلزی است. با این حال، دسترسی به استخوان اتولوگ محدود است و نیز خطراتی را برای اهدا کننده در بر دارد. مواد پلاستیکی فعلی با میزان عوارض و نارسایی بالایی همراه هستند. علاوه بر این، اسئواینتگریشن ایمپلنت های پلاستیکی و فلزی از استخوان کمتر است.

پروفسور Peter Thomsen ، نویسنده ی ارشد این مقاله، از گروه مواد بیولوژیکی در دانشگاه گوتنبرگ، گفت: تصور می شود که عوامل رشد و سلول های بنیادی در ترمیم نقش دارند، اما هنوز هیچ مزیت آشکاری پس از استفاده از آنها در نقایص بزرگ جمجمه انسان، اثبات نشده است.

تشکیل استخوان طبیعی

آزمایشات، نشان داد که ایمپلنت بیوسرامیکی به استخوانی تبدیل می شود، استخوانی که دارای مورفولوژی، فراساختار و ترکیبی مشابه با استخوان طبیعی جمجمه است. آزمایش های انجام شده با ایمپلنت های فقط تیتانیومی، نیز منجر به تشکیل استخوان می شوند، اما فقط در مجاورت استخوان میزبان.

محققان از یک ماده بیوسرامیکی جدید با چاپ سه بعدی قطعه ای را بطور سفارشی تولید نمودند که قرار است در قاب تیتانیومی که دارای شکلی مشابه با قسمت از دست رفته ی استخوان جمجمه است، قرار گیرد، تا با تشکیل استخوان جدید بدون اضافه نمودن فاکتورهای رشد یا سلولهای بنیادی، نقایص بزرگ جمجمه را ترمیم کند.

پرفسور Thomsen، گفت: ما می توانیم استخوان جمجمه ی در حال رشد را ببینیم، نه فقط در قسمت های باقی مانده از جمجمه بلکه در بخش مرکزی نقص. تمام سلولهایی را که می دانیم در تشکیل و بازسازی استخوان نقش دارند، در قسمت مرکزی نقص و در بافت نرم جایی که بیوسرامیک در جای خود قرار داده شده است، می گذاریم، یعنی در مرکز نقص استخوانی و در بافت نرم جایی که بیوسرامیک جای گذاری می شود. آنچه اتفاق می افتد این است که ماده اصلی تشکیل دهنده بیوسرامیک، یعنی مونتیت(monetite)، به ماده دیگری در بدن تبدیل می شود که همان آپاتیت(apatite) است.

کاربرد بیوسرامیک برای ترمیم نقایص استخوانی در حفره دهان

OssDsign ، یک شرکت پرتفولیو از کارولینسکا، توسعه دهنده و دارنده حق ثبت اختراع مواد جدید بیوسرامیک، گزارش داد که از این مواد ترمیمی همچنین می توان برای ترمیم نقص استخوانی در حفره دهان استفاده کرد. در یک مطالعه بالینی که در بیمارستان دانشگاه اوپسالا انجام شد، از آن در تقویت سینوس برای بازگرداندن توده ی استخوانی در فک بالا استفاده شد. به گفته ی این شرکت، اطلاعات حاصل از پیگیری شش ماهه پس از ایمپلنتیشن با مواد بیوسرامیکی، تشکیل استخوان و ایجاد یک بستر محکم برای ایمپلنت های دندانی را که در حین عمل قرار داده بودند، نشان داد.

پرفسور Thomsen بر لزوم تحقیقات بیشتر، هم برای بررسی فرآیندهای مولکولی و هم به صورت مطالعات بالینی اضافی، تأکید کرد. وی گفت: این اصل با اصول درمانی موجود برای پیوند استخوان و ایمپلنت های پلاستیکی و فلزی رقابت خواهد کرد.

این مطالعه با عنوان “بازسازی استخوان در محل نقایص بزرگ جمجمه با استفاده از ایمپلنت سرامیکی سنتتیک با ترکیب و طراحی شخصی سازی شده” ، در ۲۷ اکتبر ۲۰۲۰ در مجموعه مقالات آکادمی علوم ملی ایالات متحده آمریکا منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/bioceramic-implant-induces-cranial-regrowth-and-restores-bone-defects-in-oral-cavity/