Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / ترمیم تک دندان با ایمپلنت تمام سرامیکی

ترمیم تک دندان با ایمپلنت تمام سرامیکی

۱۲ نوامبر ۲۰۲۰ – جدیدترین نسل از ایمپلنت های سرامیکی دو تکه (زیرکونیا) به دلیل خواص بیولوژیکی و مواد بسیار عالی، گزینه ی درمانی جایگزینی برای ایمپلنت های تیتانیومی در نظر گرفته می شوند. آشنایی با نحوه ی کار با آنها اکنون از الزامات ایمپلنتولوژی مدرن محسوب می شود. در ادامه، یک مورد بالینی برای نشان دادن استفاده از یک ایمپلنت سرامیکی دو تکه ای شرح داده شده است.

مورد بالینی

بیمار، یک زن ۴۰ ساله با دندان شماره ۲۱ غیر قابل ترمیم بود (شکل ۱). در رادیوگرافی پری اپیکال با عریض شدن لیگامان پریودنتال در یک سوم بالایی ریشه، حدوداً  7 میلی متر ترانسلوسنسی پری اپیکال مشاهده شد (شکل ۲). به دلیل شرایط بالینی (خط لبخند بالا و بهداشت خوب دهان و دندان)، ما تصمیم گرفتیم که از ایمپلنت سرامیکی دو تکه ای، ZERAMEX XT  ساخت شرکت Dentalpoint استفاده کنیم.

فاز جراحی

پس از کشیدن دندان شماره ۲۱ ، بافت گرانوله ی آپیکال از طریق یک برش نیمه هلالی(semilunar incision) به طور کامل خارج شد (شکل ۳). یک روش دو مرحله ای برای جلوگیری از اختلال در اسئواینتگریشن ایمپلنت سرامیکی و بمنظور حفظ ساختارهای بافت نرم (papillae و attached gingiva) انجام شد. پروتز ارزان ساخته شده از والپلاست (Valplast In-ternational) به عنوان یک ترمیم موقت در محل دندان شماره ی ۲۱ قرار داده شد.

 سایت ایمپلنت در ناحیه ی دندان شماره ی ۲۱ پس از پنج ماه باز شد (شکل ۴). سپس یک ایمپلنت سرامیکی دو تکه (قطر: ۴٫۲ میلی متر ؛ طول: ۱۲٫۰میلی متر) در مکان مورد نظر قرار داده شد (شکل ۵a و ۵b) . راهنماییهای مربوط به قرار دادن ایمپلنت در ناحیه ی زیبایی و روش دریل کردن توسط سازنده ارائه شده بود. عمق اینسرشن عمودی و عرض آن تعیین کننده ی موفقیت پروتز می باشد. ایمپلنت را می توان بین ۱٫۶ میلی متر تا ۰٫۶ میلی متر بطور سوپراکرستالی(supracre­stally) به دلیل روش خاص اچینگ حرارتی در منطقه ی collar قرار داد. عمق اینسرشن توسط ارتفاع لثه و استخوان موجود در دندانهای مجاور تعیین می شود. موقعیت قرارگیری ایمپلنت باید تقریباً ۲-۳ میلی متر subgingivally باشد زیرا آباتمنت ها ۱ میلی متر بالاتر از سطح شولدر ایمپلنت اضافه می شوند. افزایش عرضی استخوان با مخلوطی از تراشه های استخوان اتوژنوس (گرفته شده از retromolar mandi­ble) ، زنوگرافت (Geistlich Bio-Oss ، Geistlich Biomaterials) و بازسازی هدایت شده ی استخوان( ممبران Jason ، مواد زیستی botiss) ؛ انجام شد( شکل های ۶a  و۶b ). exposure پس از چهار ماه با استفاده از یکPEEK gingiva former  انجام شد (شکل ۷).

فاز پروتز

یک روکش موقت ساخته شده از GRADIA (GC) ، یک کامپوزیت میکرو سرامیک، برای دستیابی به یک کانتور بهینه ی مارجین لثه در منطقه ای که از نظر زیبایی بسیار اهمیت دارد، ساخته شد. یک PEEK آباتمنت  ZERAMEX Provisional RB)    که حداکثر برای ۱۸۰ روز قابل استفاده است، با یک پیچ (حداکثر گشتاور ۱۵ نیوتن سانتی متر) ، به عنوان پایه ای برای رستوریشن طولانی مدت استفاده شد (شکل ۸a و۸b) . پس از هشت هفته، و دو بار تنظیم ترمیم موقت طولانی مدت برای دستیابی به    emergence profile مناسب  ، روکش زیرکونیایی نهایی ؛ بر روی آباتمنت سفارشی ساخته شده از alumina-toughened zirconia  ، قرار داده شد (شکل ۹ و ۱۰). پس از موقعیت یابی دقیق (که با آزمایش پروبینگ یا با استفاده از رادیوگرافی بررسی می شود) با استفاده از پیچ VICARBO ، که بخشی از سیستم ZERAMEX  است ، آباتمنت کاملاً ثابت گردید. این پیچ منحصر به فرد ساخته شده از پلیمر تقویت شده با فیبر کربن با عملکرد بالا، تا گشتاور ۲۵ نیوتن متر، محکم شد. نتیجه نهایی در شکل ۱۱ نشان داده شده است. معاینات پس از شش و ۱۲ ماه هیچ نشانه ای از تحریک بافت نرم را نشان نداد و آزمون BOI منفی بود. نمره زیبایی صورتی مطابق با Fürhauser 12 امتیاز از حداکثر ۱۴ امتیاز بود (شکل  12aو ۱۲b). روند ریمدلینگ استخوان اطراف ایمپلنت بسیار مورد توجه قرار گرفت. معاینات با رادیوگرافی پری اپیکال (تکنیک right angle) و نرم افزار DBSWIN (Dürr Dental) انجام شد.

تحلیل استخوان شش ماه پس از exposure (استخوان مزیال: ۰٫۶ میلی متر ؛ استخوان دیستال: ۰٫۴ میلی متر) و سپس ۱۲ ماه پس از exposure بررسی شد (استخوان مزیال: ۰٫۰ میلی متر ؛ استخوان دیستال: ۰٫۳ میلی متر ؛ شکل ۱۳a تا  c). مطابق با یافته های موجود در مطالعات منتشر شده در این زمینه، تحلیل استخوان در بیمار ما در شش ماهه اول بیشترین میزان بود. با این وجود یافته های مربوط به ایمپلنت های سرامیکی یک تکه، برخلاف سیستم ایمپلنت دو تکه استفاده شده در این مورد هستند. این پدیده ی تحلیل استخوان در ایمپلنتولوژی یک اتفاق نسبتاً نادر است و قبل از نتیجه گیری قطعی باید توسط مطالعات طولانی مدت مبتنی بر شواهد تأیید شود. البته ارزیابی ها ادامه دارد.

خلاصه

ایمپلنت های سرامیکی یک گزینه ی مناسب برای ایمپلنتهای تیتانیومی هستند. اگر مزایای استفاده از زیرکونیا را تجربه کنید، از آنها قدردانی خواهید کرد و هرگز به عقب نگاه نخواهید کرد. علاوه بر فراهم کردن گزینه ی رستوریشن های بدون فلز، آنها با توجه به ایندیکیشن های مربوطه ، برای بسیاری از گروه های پر خطر ، یک راه حل عملی اضافه در کنار طیفی از درمانهای موجود هستند. من دوره های آموزش کاربر را به همکاران برای این ماده ی نسبتاً جدید، اما تا حدودی متفاوت، توصیه می کنم. این نیازی است که در مطالعات منتشر شده به طور فزاینده ای مورد توجه قرار می گیرد.

برای مشاهده ی تصاویر این مقاله به آدرس منبع مراجعه کنید.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/clinical/single-tooth-restoration-using-an-all-ceramic-implant-solution/