Home / خبرها / انجمن دندانپزشکی آمریکا به ادعای انتقال ویروس HIV از طریق مسواک مشترک، واکنش نشان داد

انجمن دندانپزشکی آمریکا به ادعای انتقال ویروس HIV از طریق مسواک مشترک، واکنش نشان داد

۱۷ نوامبر ۲۰۲۰ – رئیس یک موسسه ی خیریه مستقل در بریتانیا، پس از ادعای انتقال ویروس HIV از طریق استفاده ی مشترک از مسواک، مورد انتقاد قرار گرفت، بر اساس گزارش های منتشر شده، این ویروس از طریق بزاق پخش نمی شود.

انجمن دندانپزشکی آمریکا و انجمن HIV اسکاتلند، ادعاهای مطرح شده توسط دکتر Nigel Carter ، رئیس اجرایی بنیاد بهداشت دهان و دندان را تقبیح کردند. کارتر این اظهارات را در مقاله ای در سایت این خیریه و همچنین سایر نشریات در تاریخ ۱۰ نوامبر بیان کرده بود اما پس از این واکنش ها از گزارشات حذف شد. اظهارات کارتر پس از انتشار مطالعه ی جدیدی که نشان می داد افراد می توانند در صورت استفاده ی مشترک از مسواک یک فرد آلوده بهCOVID-19 ، به این بیماری مبتلا شوند، بیان شد.

انجمن دندانپزشکی آمریکا در بیانیه ای خاطرنشان كرد: این انجمن روش استفاده ی مشترک از مسواك را توصیه نمی كند، اگرچه هیچ مدرکی مبنی بر انتقال HIV از طریق استفاده از مسواك مشترک وجود ندارد.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های ایالات متحده، HIV  از طریق بزاق از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود. اما اگر هر دو افرادی که یکدیگر را می بوسند، دچار زخم دهانی یا لثه ی خونریزی دهنده باشند، ویروس می تواند از فرد آلوده وارد خون فردی شود که اچ آی وی منفی است و به این ترتیب انتقال یابد که این بسیار نادر است.

در پاسخ به مطالعه ی COVID-19، دکتر کارتر گفته بود: صدها باکتری و ویروس مختلف در دهان ما وجود دارد و کسانی که از یک مسواک مشترک استفاده می کنند، می توانند این میکروبها را به افراد دیگر منتقل کنند. ممکن است میکروبی که انتقال می یابد چیز نسبتاً بی ضرری باشد، مانند ویروس سرماخوردگی یا تبخال، اما اگر شخصی به هپاتیت B ، HIV و ویروس کرونا آلوده باشد، این ویروس ها ممکن است از طریق مسواک منتقل شوند، و عواقب شدید سلامتی را بهمراه داشته باشند.

ناتان اسپارلینگ، مدیر اجرایی انجمن اچ آی وی اسکاتلند، اولین کسی بود که این اظهارات را محکوم کرد و گفت: اظهاراتی مانند این باعث ایجاد انگ و اطلاعات غلط می شود. با این حال، او تصریح کرد که سایر عفونت ها مانند COVID-19 به طور بالقوه می توانند از طریق مسواک مشترک منتقل شوند.

از زمان واکنش شدید به این اظهارات، کلمه ی”HIV”  در هر مطلب منتشر شده از قول دکتر کارتر حذف شده است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=327604