Home / خبرها / روز جهانی دیابت و نقش تیم دندانپزشکی در شناسایی و مدیریت سلامت این بیماران

روز جهانی دیابت و نقش تیم دندانپزشکی در شناسایی و مدیریت سلامت این بیماران

اگرچه بیشتر مردم جهان همچنان توجه خود را بر بیماری همه گیر COVID-19 متمرکز کرده اند، اکنون افزایش آگاهی از بیماری های دیگری که ممکن است به طور قابل توجهی بر سلامتی تأثیر گذارند، بیش از هر زمان دیگری مهم است. هر ساله در روز ۱۴ نوامبر، که به مناسبت سالگرد تولد کاشف انسولین، سر فردریک بانتینگ، به عنوان روز جهانی دیابت نام گذاری شده است، کمپین ها و برنامه هایی برای افزایش آگاهی مردم در سراسر جهان اجرا می شود. تقریباً یک قرن پیش، Sir Frederick Banting وCharles Best ، انسولین را کشف کردند، هورمون پپتیدی که به کنترل قند خون افراد دیابتی کمک می کند. فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، تاریخ ۱۴ نوامبر را انتخاب کردند تا موضوعات مرتبط با پیشگیری از دیابت را روشن کنند و توجه عمومی و سیاسی را به این بیماری جلب نمایند.

براساس گزارش IDF ، ۴۶۳ میلیون بزرگسال در سال ۲۰۱۹ با دیابت زندگی می کردند و انتظار می رود این تعداد تا سال ۲۰۳۰ به ۵۷۸ میلیون نفر برسد. متأسفانه، از هر دو بزرگسال مبتلا به دیابت، بیماری یک نفر تشخیص داده نمی شود، و اکثریت آنها به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند، که مشخصه آن ناتوانی بدن در تولید و استفاده از انسولین است. فقط در سال ۲۰۱۹ ، تعداد ۴٫۲ میلیون نفر بر اثر این بیماری فوت کردند. به همین دلیل ردیابی علائم هشدار دهنده ی اولیه و افزایش غربالگری و آزمایشات از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

موضوع امسال

هر ساله، کمپین روز جهانی دیابت بر موضوعی اختصاصی متمرکز است که برای یک یا چند سال اجرا می شود. موضوع امسال “پرستار و دیابت” است. IDF معتقد است که پرستاران نقش اساسی در حمایت از افراد مبتلا به دیابت دارند و باید آموزش بهتری به آنها داده شود و بودجه کافی را از دولت ها دریافت کنند.

به گزارش WHO ، در حال حاضر ۲۷٫۹ میلیون پرستار در سراسر جهان وجود دارد و ۵۹ درصد کل متخصصان بهداشت را پرستاران تشکیل می دهند. علی رغم این تعداد بالا، کمبود پرستار در حال افزایش است و WHO گزارش داد که کمبود جهانی پرستار در سال ۲۰۱۸ سرسام آور بوده است- تقریباً ۵٫۹ میلیون نفر. WHO خاطرنشان کرد: برای غلبه بر کمبود پرستاران تا سال ۲۰۳۰ ، تعداد پرستاران آموزش دیده و شاغل باید سالانه ۸ درصد رشد کند.

در بیانیه ی وب سایت این کمپین آمده است: در حالی که تعداد افراد دیابتی در سراسر جهان در حال افزایش است، نقش پرستاران و سایر کارکنان پشتیبانی بهداشت حرفه ای به طور فزاینده ای در مدیریت این بیماری اهمیت پیدا می کند. پرستاران اغلب اولین و گاهی اوقات تنها متخصصان بهداشتی هستند که فرد با آنها ارتباط برقرار می کند و بنابراین کیفیت ارزیابی اولیه، مراقبت و درمان آنها حیاتی است.

دندانپزشکی و دیابت

بین دیابت و بیماری پریودنتال یک رابطه ی اثبات شده، وجود دارد. در سه ماهه ی اول سال ۲۰۲۰ ، دنتال تریبون بین المللی گزارشی از مطالعه ای را منتشر کرد که در آن مسواک زدن مکرر با خطر کمتر ابتلا به دیابت مرتبط بود. همین مطالعه همچنین نشان داد که احتمال ابتلا به دیابت برای افرادی که تعداد بیشتری دندان از دست رفته دارند، بیشتر است.

دندانپزشکان غالباً ندانسته افرادی را که در معرض خطر بالای پیش دیابت هستند، درمان می کنند. در دو مطالعه اخیر، محققان بررسی کردند که چگونه همکاری نزدیک بین متخصصان دندانپزشکی و سایر متخصصان بهداشتی می تواند به شناسایی موثر افراد مبتلا به دیابت در مراکز دندانپزشکی کمک کند. اولین مطالعه در استرالیا انجام شد و شامل ۸۰۱ بیمار از ۵۱ مطب دندانپزشکی در سراسر این کشور بود. محققان نتیجه گرفتند که غربالگری بیماران برای دیابت نوع ۲ در مراکز بهداشت دهان و دندان می تواند بسیار موثر باشد و در واقع می تواند نقش مهمی در بهبود سلامت سیستمیک این افراد داشته باشد. با این حال، آنها خاطر نشان کردند که برای عملکرد صحیح، غربالگری بیماران باید شامل مسیرهای موثر ارجاع به پزشکان عمومی و همچنین پیگیری های بعدی باشد.

در یک مطالعه ی مشابه، محققان قصد داشتند مقالات منتشر شده ی موجود را که از شناسایی افراد در معرض خطر یا مبتلا به هایپرگلیسمی غیر دیابتی تشخیص داده نشده یا دیابت نوع ۲ تشخیص داده نشده، در یک محیط دندانی پشتیبانی می کنند، جستجو و مرور کنند. محققان خاطرنشان كردند كه علاوه بر پریودنتیت شدید، وضعیت قند خون همچنین ارتباط مستقیمی با سلامت دهان و دندان دارد و توضیح دادند كه كنترل قند خون ضعیف بر سلامت پریودنتال تأثیر می گذارد و می تواند منجر به از دست دادن دندان و عواقب روانشناختی مرتبط شود.

محققان نوشتند: به نفع تیم های دندانپزشکی است که بدانند بیماران آنها دارای NDH [هایپرگلیسمی غیر دیابتی] هستند یا به T2DM تشخیص داده نشده [دیابت نوع ۲] مبتلا می باشند، زیرا هر دوی این شرایط بر پایداری پریودنتال و نتایج درمان بیماران تاثیر می گذارد. با توجه به ارتباط متقابل بین این دو بیماری مزمن و غیرواگیر، افزایش آگاهی از وضعیت بیماران از نظر NDH / T2DM در مراکز دندانپزشکی، تیم های دندانپزشکی را قادر می سازد تا راهکارهای پیشگیری و مدیریت خود را به منظور بهبود سلامت دهان و دندان بهتر انتخاب و اجرا کنند. علاوه بر این، تشخیص زودتر هر دو بیماری با تسهیل پیشگیری و مداخلات مناسب، بهبود نتایج سیستمیک بهداشتی را برای این افراد ممکن می سازد، همچنین نقش تیم های دندانپزشکی را در کمک به مدیریت بار روز افزون دیابت نوع ۲ بر سلامتی و اقتصاد، بوضوح به تصویر می کشد.

یافته های حاصل از مرور مقالات نشان داد که متخصصان دندانپزشکی و تیم های آنها، از جمله متخصصان بهداشت دهان و دندان و دانشجویان دندانپزشکی، نگرش مثبتی نسبت به ارزیابی خطر بیماران برای افزایش قند خون غیر دیابتی یا دیابت نوع ۲ داشتند و بنابراین مایل به انجام غربالگری لازم بودند. بعلاوه، مشخص شد که بیماران به شدت از آزمایشهایی که نتایج فوری دارند، پشتیبانی می کنند. محققان نتیجه گیری نمودند که اصلی ترین موانع انجام غربالگری دیابت در مراکز دندانپزشکی “زمان، آموزش ناکافی، عدم حمایت از دندانپزشک یا صاحبان مطبهای دندانپزشکی و عدم تمایل بیماران” است.

ارتباط بین دیابت و SARS-CoV-2

به گزارش انجمن دیابت انگلیس، این واقعیت که فرد مبتلا به دیابت است، وی را مستعد ابتلا به SARS-CoV-2 نمی کند. با این حال، اگر چنین شخصی به این ویروس آلوده شود، احتمال خطر ابتلا به عوارض بیشتر است، که به نوبه خود کنترل دیابت را دشوارتر می کند.

علاوه بر این، در وب سایت این انجمن گفته شده است که خطر مرگ و میر ناشی از SARS-CoV-2 برای افراد سیاه پوست، آسیایی یا اقلیت های قومی دیگر، افراد مسن، افرادی با شاخص توده بدنی بیش از ۳۰ و کسانی که سابقه هموگلوبین A1c بالا یا عوارض سلامتی داشته اند، بیشتر است.

خطر کلی مرگ در اثر COVID-19 بسیار کم است. با این حال، داده های اخیر NHS انگلیس نشان داد که خطر مرگ در میان بیماران دیابتی که به دلیل آلودگی با این ویروس در بیمارستان بستری هستند، در مقایسه با افرادی که دیابت ندارند، بیشتر است. طبق این داده ها، بیشتر مرگ های مرتبط با COVID-19 در بیماران مسن مبتلا به دیابت بوده است. مرگ و میر بسیار کمی در افراد دیابتی زیر ۴۰ سال ثبت شده است و هیچ مرگ و میری برای کودکان مبتلا به دیابت گزارش نشده است.

یادداشت تحریریه: مطالعه ی دوم با عنوان “نقش تیم مراقبت از بهداشت دهان و دندان در شناسایی دیابت نوع ۲ قندی: یک مرور سیستماتیک” ، در شماره ی ماه مارس ۲۰۲۰ در Current Oral Health Reports ، منتشر شده است.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/world-diabetes-day-a-dental-perspective/