Home / خبرها / آموزش دندانپزشکی و COVID-19: چالش ها و فرصت ها

آموزش دندانپزشکی و COVID-19: چالش ها و فرصت ها

۱۸ نوامبر ۲۰۲۰-  در شرایط کنونی که جهان با پاندمی COVID-19، مواجه شده است، ادامه ی تحصیل و آموزشهای عملی در دانشکده های دندانپزشکی نیاز به ابتکار عمل و اقدامات محافظتی دارد. سه سمپوزیوم آنلاین در اوایل سال جاری به منظور تجزیه و تحلیل استراتژی هایی که برای ادامه ی کلاس ها در طول موج اول همه گیری اتخاذ شده بود، برگزار گردید. با مطالعه ی کیفی سمپوزیوم ها مشخص شد که به ابزارهای آنلاین بهتری نیاز است، اما سیستم عامل های آموزش دیجیتال فرصت های جدیدی را برای همکاری منطقه ای ایجاد کرده اند.

این همایش ها توسط انجمن آموزش دندانپزشکی، آسیا و اقیانوسیه (ADEAP) و انجمن علوم دندانپزشکی چین تایپه، بطور مجازی در تاریخ ۳۰ مارس ، ۱۵ آوریل و ۱۰ ژوئن برگزار شدند و نمایندگان آموزش دندانپزشکی از استرالیا، کامبوج، هنگ کنگ، ژاپن، مالزی، فیلیپین، سوئیس، تایوان، تایلند و ایالات متحده در این همایشها شرکت کردند. مضامین مربوط به سه رویداد عبارت بودند از: تأثیری که همه گیری بر دندانپزشکی داشته است؛ راهکارهایی برای ادامه ی دوره های آموزش بالینی در طی همه گیری؛ و چالشهایی که آموزش دندانپزشکی، تحقیقات و فعالیتهای بالینی می توانند در شرایط پس از همه گیری با آن روبرو شوند.

محققان دانشگاه های تایوان، ژاپن ، تایلند و ایتالیا با تجزیه و تحلیل سخنرانی ها و گفتگوهای آنلاین دریافتند كه آموزش دندان در این كشورها از ۳۰ مارس تا ۱۰ ژوئن به طور قابل توجهی مختل شده بود. در گزارش اخیر دنتال تریبون بین المللی(DTI)  به این موضوع اشاره شد و نگرانی دانشجویان دندانپزشکی در سراسر جهان از فقدان مهارت بالینی منعکس گردید.

محققان آموزش دندانپزشکی را به سه دسته تقسیم کردند: سخنرانی ها و یادگیری مبتنی بر مسئله (PBL)؛ دوره های آزمایشگاهی شبیه سازی شده؛ و آموزشهای بالینی. مشخص گردید که دوره های PBL، فقط در تایوان ادامه داشته است، این دوره ها در دانشکده های دندانپزشکی در استرالیا، کامبوج، هنگ کنگ، ژاپن، مالزی، تایلند و ایالات متحده به صورت آنلاین برگزار شده اند. دوره های آزمایشگاهی شبیه سازی شده در تایوان، و در گروه های کوچک در دانشکده های دندانپزشکی ژاپن و با نمایش فیلم در کامبوج برگزار شده بودند، اما در سایر دانشکده های دندانپزشکی برگزار نشدند. دوره های تمرین بالینی و ابتکارات تحقیقاتی فقط در تایوان و با ظرفیت محدود در ژاپن انجام شده بود.

دانشکده های دندانپزشکی در تایوان دو هفته تأخیر در برنامه های خود را تجربه کردند. بغیر از این، در سایر موارد، مربیان دندانپزشکی در کل این کشور، اخلال اندکی را گزارش کردند. کلینیک های دندانپزشکی خصوصی در طی دوره ی مطالعه در تایوان باز مانده بودند، در حالی که در اکثر کشورهای فوق الذکر تعطیل بودند.

COVID-19 ، آموزش دندانپزشکی را به آموزش آنلاین تغییر داد

محققان خاطرنشان کردند که دانشکده های دندانپزشکی برای دوره های آنلاین PBL خود از انواع بسترهای مجازی استفاده کرده اند که هم دانشجویان و هم اساتید نیاز به سازگاری با آنها داشتند. مشخص شد که دانشجویان با سرعت بیشتری نسبت به کارمندان ارشد و اساتید با این تغییرات سازگار شده اند، اما محققان اظهار داشتند که ممکن است در آینده این شکاف نسلی در نتیجه ی بیماری همه گیر، به حداقل برسد.

برخی از دانشکده های دندانپزشکی در ایالات متحده از LockDown Browser استفاده کرده اند تا دانشجویان در هنگام امتحانات از موتورهای جستجوی آنلاین استفاده نکنند و محققان خاطرنشان کردند که در آینده باید یک بستر آنلاین اختصاصی برای آموزش دندانپزشکی ایجاد شود. آنها همچنین گفتند که توسعه ی یک ابزار آزمایشی واقعیت مجازی با کاربرد آسان مورد نیاز است تا آموزش عملی بتواند در صورت عدم امکان برگزاری دوره های آزمایشگاهی شبیه سازی شده، ادامه یابد.

دکتر آلن مینگ-لون هسو، رئیس ADEAP و استاد برجسته ی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ملی یانگ-مینگ در تایوان، به DTI گفت که به اشتراک گذاشتن تجربیات از طریق سمپوزیوم های آنلاین، درک بهتری از اثرات همه گیری بر آموزش دندانپزشکی داشته است. وی گفت: در همان ابتدا، به دلیل تعطیلی و برای حفظ فاصله ی اجتماعی، مربیان و استادان دندانپزشکی نگران ادامه ی آموزشهای دندانپزشکی بودند. آنها از طریق این سمپوزیوم ها ایده های جدیدی را از یکدیگر به دست آوردند و اطلاعاتی در بین آنها مبادله شد كه به آنها در بهبود تدریجی آموزش دندانپزشکی در طی همه گیری كمك كرد.

دکتر هسو گفت که این همه گیری بر ارائه ی دروس عملی که به تماس فیزیکی نزدیک نیاز دارند، تأثیراتی جدی داشته است. بسیاری از دانشکده های دندانپزشکی برای ادامه ی پیشرفت یادگیری دانشجویان دندانپزشکی، تحصیلات خود را به قالبهای آنلاین یا ترکیبی تغییر داده اند. با این حال، در مورد جایگزینی کلاسهای آنلاین با کلاسهای آفلاین بحث هایی وجود دارد.

ADEAP ، از یک نظرسنجی جدید از دانشجویان دندانپزشکی آسیا و اقیانوس آرام حمایت مالی کرده است. این نظرسنجی به منظور دستیابی به درک بهتری از اثربخشی ابزارهای یادگیری آنلاین و تلاش برای تدوین رویکردهای جدید در زمینه ی آموزش دندانپزشکی در منطقه خواهد بود.

دکتر هسو گفت: بحران ها همچنین می توانند فرصت هایی ایجاد كنند. جایی که دوره های PBL آنلاین برگزار شده اند، این دوره های آموزشی را می توان به تعداد بیشتری از دانش آموزان ارائه کرد. بسیاری از دانشکده های دندانپزشکی، با کمبود نیروهای آموزشی روبرو هستند، اما اگر دوره های آنلاین در بین دانشکده های مختلف دندانپزشکی در کشورهای مختلف به اشتراک گذاشته شود، ما نه تنها می توانیم کمبود نیروهای آموزشی را برطرف کنیم، بلکه می توانیم دوره های اصلی را برای کسب قابلیتهای اساسی دانشجویان دندانپزشکی، در کشورهای مختلف را بمنظور دستیابی به یک اتفاق نظر در این مورد در منطقه آسیا و اقیانوسیه، تعیین کنیم.

این مطالعه با عنوان “نوآوری در آموزش دندانپزشکی در طی بیماری همه گیر COVID-19” ، قبل از درج در یک شماره ی چاپی، در ۱۹ آگوست ۲۰۲۰ به صورت آنلاین در مجله علوم دندانپزشکی منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/dental-education-and-covid-19-study-identifies-challenges-and-opportunities/