Home / خبرها / چگونه از بیماران و پرسنل در برابر COVID-19 محافظت کنیم

چگونه از بیماران و پرسنل در برابر COVID-19 محافظت کنیم

۱۸ نوامبر ۲۰۲۰- اقدامات کنترل و پیشگیری از عفونت که معمولاً در مطب های دندانپزشکی مشاهده می شوند ایمن و موثر هستند، اما کل تیم دندانپزشکی باید با اقدامات روتین بهداشتی آشنا باشند و آنها را بخوبی درک کرده و دقیقاً اجرا کنند، به خصوص اکنون در هنگام شیوع COVID-19.

 در یک وبینار رایگان، سخنرانان دکتر Mikael Zimmerman و Petteri Sjögren ، جنبه های اصلی این اقدامات احتیاطی را با هدف روشن کردن موضوعات اصلی و توضیح برخی از دلایل اساسی انتخاب آنها و روش های اجرای آنها خلاصه کرده و توضیح می دهند. قبل از ارائه ی آنلاین، دکترZimmerman ، متخصص برجسته در زمینه ی تضمین کیفیت، بهداشت و کنترل عفونت در دندانپزشکی، خلاصه ای از موضوع وبینار را در گفتگو با دنتال تریبون بین المللی بیان کرد.

دکتر زیمرمن ، به طور واضح همه گیری COVID-19 بر اهمیت روال های کنترل عفونت افزوده است. آیا احساس می کنید قبلاً کمبود تمرکزی در این زمینه وجود داشته است؟

نه ، ما احساس نمی کنیم که به طور کلی عدم تمرکزی وجود داشته، بلکه COVID-19 با تاکید بیشتر بر اهمیت کنترل عفونت، باعث شده است که متخصصان دندانپزشکی در مورد برنامه ی روزانه خود سوالاتی بپرسند. چه اقداماتی را و چگونه باید انجام دهیم؟ و آیا کارهای روزمره ما در طول یک بیماری همه گیر کافی است؟

بزرگترین چالش های تیم دندانپزشکی در مورد کنترل عفونت قبلاً و اکنون در زمان شیوع این بیماری همه گیر، کدامند؟

ما به طور منظم نیاز داشته ایم که به مدیریت چندین ویروس فصلی مداوم بپردازیم و حتی قبلا نیز همه گیریهایی را کنترل کرده ایم. بیماری های عفونی همیشه شیوع داشته اند، حتی قبل از همه گیری COVID-19، چالش این است که مانند همیشه، به روال بهداشتی کاملاً ثابتی، پایبند بمانیم و از درمان افرادی که احساس خوبی ندارند یا علائم بیماری را دارند، خودداری کنیم. پاسخ اصلی این است که در کار خود منظم باشیم.

گروههایی که در معرض خطر ابتلا به SARS-CoV-2 هستند، از بسیاری جهات، همان گروههایی هستند که در معرض خطر بیماریهای دندانی یا دهان هستند. بنابراین یافتن روش های جایگزین برای ارائه مراقبت های دندانپزشکی پیشگیرانه ی ضروری، برای این افراد مهم است. یکی از دلایل احتمالی بروز مشکلات و بیماریهای شدید و حاد دهان و دندان، به تعویق افتادن مراقبت های پیشگیرانه ی دهان و دندان یا نادیده گرفتن آنها است. در شرایط همه گیری کنونی، باید از همه بارهای اضافی بر خدمات بهداشتی جلوگیری کنیم.

اهداف اصلی یادگیری برای کسانی که وبینار شما را تماشا می کنند، چیست؟

اهداف اصلی یادگیری درک متداول ترین منابع عفونت و چگونگی گسترش آنها، دانستن دلیل و زمان نیاز به تجهیزات محافظت شخصی، و درک نحوه تریاژ و ارزیابی خطر بیماران است. همچنین، شرکت کنندگان بینشی در مورد مقاومت ضد میکروبی به دست می آورند و یاد می گیرند که چه زمانی و چرا باید از بین ضد عفونی کننده های شیمیایی مختلف یکی را برای یک هدف خاص انتخاب کنند.

یادداشت تحریریه: این وبینار با عنوان “عقل سلیم در برابر حس  COVID-19: اقدامات احتیاطی ساده و موثر برای محافظت از بیماران، پرسنل و محیط اطراف در برابر عفونت ها” در ۲۶ نوامبر ساعت ۱۲ ظهر به وقت گرینویچ، برگزار می شود. شرکت کنندگان در این وبینار می توانند سوالات خود را در مورد این موضوع از طریق پنجره ی چت بپرسند و همچنین پس از سخنرانی با پاسخ به یک پرسشنامه، اعتبار آموزش مداوم را کسب می کنند. ثبت نام در DirectaDentalGroup Campus website بصورت رایگان انجام می شود.

منبع:

https://eu.dental-tribune.com/c/directadentalgroup/news/how-to-protect-patients-and-personnel-from-covid-19/