Breaking News
Home / خبرها / یک فک کوچک از گرینلند، منشاء دندانهای پیچیده را روشن کرد

یک فک کوچک از گرینلند، منشاء دندانهای پیچیده را روشن کرد

تیمی از دانشمندان به رهبری دانشگاه اوپسالا، اولین نمونه ی شناخته شده از استخوان دندانی را با دو برجستگی کاسپی روی دندان های مولر و دندان های دو ریشه ای توصیف کرده اند. این یافته ها، اطلاعات جدیدی در مورد تکامل دندان پستانداران، به ویژه رشد دندان های دارای دو ریشه ارائه داد. نتایج این مطالعه در مجله علمی PNAS منتشر شده است.

اولین پستانداران در آخرین دوره ی تریاسه، حدود ۲۰۵ میلیون سال پیش، پدید آمده اند. جد پستانداران، تراپسیدها نام داشتند که خزندگان شبه پستانداری بودند که به عنوان stem mammals یا پستانداران اولیه شناخته می شوند، که از حدود ۳۰۰ تا ۳۲۰ میلیون سال پیش پدید آمده اند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این راسته یا به عبارت دقیق تر کلاد که شامل پستانداران و حیوانات مرتبط با پستانداران (synapsids)  بود، داشتن اکلوژن پیچیده بود. اجداد نزدیک به پستانداران، به نام mammaliaforms ، بر روی دندان های شبه مولر خود کاسپ هایی داشتند که بیشتر برای تغذیه ی همه چیز خواری سازگار شده بودند. منشأ این الگوی چند کاسپی و دندان دو ریشه تاکنون نامشخص مانده است.

تیمی از دانشمندان به سرپرستی Grzegorz Niedzwiedzki از دانشگاه اوپسالا، آناتومی فک و ساختار دندان یک گونه ی جدید ازmammaliaform  ها که اخیراً توصیف شده است، به نام Kalaallitkigun jenkinsi ، را بررسی کردند. این گونه که در ساحل شرقی گرینلند کشف شد، یک حیوان بسیار کوچک و شبه حشره خوار بود که احتمالاً بدنش با خز پوشیده شده بود. اندازه ی آن به اندازه یک موش بزرگ بوده و در اواخر دوران تریاسه ، حدود ۲۱۵ میلیون سال پیش زندگی می کرده است.

دکتر Niedzwiedzki ، محقق دانشگاه اوپسالا و نویسنده ی مسئول این مقاله، اظهار داشت: من می دانستم که کشف این نمونه ۲۰ میلی متری در زمین لحظه مهمی است.

Kalaallitkigun jenkinsi ، اولین نمونه ی شناخته شده از دندان ها با دو برجستگی کاسپی روی دندانهای مولر و دندانهای دو ریشه را به نمایش می گذارد. ویژگی های تشریحی، Kalaallitkigun jenkinsi  را به عنوان واسطه ای بین پستانداران و مورگانوکودونتان های حشره خوار، نوع دیگری از mammaliaformها قرار می دهد.

محققان معتقدند که تغییرات ساختاری دندان ها به تغییر عادات تغذیه ای مربوط می شود. در این مطالعه ی موردی، حیوانات به رژیم غذایی همه چیزخوار / گیاهخوار روی آورده و تاج دندان آنها به طور جانبی گسترش یافته است. دندانهای پهن با فرورفتگی در سطح بالا برای خرد کردن مواد غذایی بهتر است. این پیشرفت همچنین باعث تغییر در ساختار پایه ی دندان می شود.

تجزیه و تحلیل بیومکانیکی در این مطالعه، نشان داد که دندانهای چند ریشه در مقایسه با دندانهای تک ریشه بهتر تحمل تنشهای مکانیکی، از جمله تماس دندانهای بالا و پایین را در هنگام گاز گرفتن دارند. به عنوان مثال دندانهای انسان این ویژگی را دارند. نتایج نشان می دهد که رشد دندان های شبه مولر با تاج های پیچیده ممکن است همراه با ریشه های دوگانه برای بهینه سازی مکانیکی، ایجاد شده باشند.

دکتر Niedzwiedzki ، گفت: تکامل اولیه پستانداران به ویژه در مطالعات تکاملی یک موضوع جالب توجه است. این فک کوچک از گرینلند به ما نشان داد که دندانهای پستانداران پیچیده چگونه بوجود آمده و چرا ظاهر شده اند.

Tomasz Sulej ، نویسنده ی اول این مقاله و محقق آکادمی علوم لهستان، گفت: کشف ما درباره قدیمی ترین جد پستانداران با دندان های آسیاب دو ریشه ای نشان دهنده ی نقش بسیار مهم دندان ها در پیدایش پستانداران است. من این ایده را داشتم که بیومکانیک دندانها را بررسی کنم و همکاری با مهندسان مکانیک در این زمینه نتایجی عالی را ارائه داد. او افزود: به نظر می رسد که فسیل اجداد نزدیک به پستانداران را باید حتی در سنگ های قدیمی تر جستجو کرد.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/10/201013124056.htm