Breaking News
Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / سنسور جدید رشد استخوان اطراف ایمپلنت های دندانی را مانیتور می کند

سنسور جدید رشد استخوان اطراف ایمپلنت های دندانی را مانیتور می کند

۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ – تهران ، ایران: مهندسان دانشگاه شهید بهشتی تهران، برای کاهش دوز تابش اشعه ناشی از رادیوگرافی پزشکی به بیماران دارای ایمپلنت دندانی، یک سنسور جدید طراحی کرده اند. این دستگاه می تواند با ایمپلنت های دندانی ادغام شود تا رشد استخوان را مانیتور کند، بنابراین می تواند جایگزین چندین جلسه ی رادیوگرافی شود.

به گفته محققان، مصرف کم انرژی، عملکرد پایدار و میزان پردازش اطلاعات از چالش های مهندسی سنسورهای کاشتنی، است. این سنسور با استفاده از روش های میکروفابریکاسیون طراحی شده است و قابلیت یکپارچه شدن با ایمپلنت های دندانی را دارد. هنگامی که در محل قرار می گیرد، تغییرات در میدان الکتریکی اطراف را اندازه گیری و بدین ترتیب رشد استخوان را مانیتور کند. دکتر علیرضا حسن زاده ، استادیار گروه مهندسی برق این دانشگاه ، در یک وبلاگ در وب سایت موسسه ی مهندسان برق و الکترونیک (IEEE ) توضیح داد: هنگامی که استخوان در اطراف سنسور تشکیل می شود، ظرفیت خازنی آن تغییر می کند. این تغییرات در ظرفیت از طریق یک ارتباط القایی بی سیم به دستگاه خواننده منتقل می شود.

این سنسور یک ماژولzero-power  است و بنابراین نیازی به باتری ندارد. به گزارش IEEE Spectrum ، این سنسور از تیتانیوم و PEEK[1] ساخته شده است. تاکنون بر روی استخوان ران و استخوان فک پایین آزمایش شده است. نتایج این آزمایشات نشان داد که ظرفیت سنسور از مرحله اولیه کاشت دندان تا بهبودی کامل و رشد استخوان بیش از هفت برابر افزایش یافته است. حسن زاده افزود: این نتایج نشان می دهد که مقدار استخوان اطراف ایمپلنت تأثیر مستقیمی بر روی ظرفیت خازنی سنسور دارد.

دکتر حسن زاده گفت: این دستگاه هنوز برای اندازه ها و اشکال مختلف ایمپلنت باید بهینه سازی شود و مطالعات بالینی باید با بیماران دارای ایمپلنت دندانی با ایندیکشنهای مختلف انجام شود. ما قصد داریم پس از انجام برخی آزمایشات بالینی و تأیید FDA [سازمان غذا و داروی ایالات متحده] و مقامات نظارتی، دستگاه را تجاری سازی کنیم.

این مطالعه با عنوان “یک حسگر خازنی جدید برای ارزیابی هیستومورفومتری ایمپلنت های دندانی” ، بصورت آنلاین در تاریخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰ در مجله IEEE Sensors Journal منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/new-sensor-monitors-bone-growth-around-dental-implants/


[۱] پلی اتراترکتون