Breaking News
Home / خبرها / کدام دهانشویه های بدون نسخه در عرض نیم دقیقه SARS-CoV-2 را از بین می برند؟

کدام دهانشویه های بدون نسخه در عرض نیم دقیقه SARS-CoV-2 را از بین می برند؟

۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ – بر اساس مطالعه منتشر شده در ۱۳ نوامبر در سرور bioRxiv، دهان شویه های بدون نسخه حاوی کلرید ستیل پیریدینیم یا اتانول / اتیل لوروئیل آرژینات، SARS-CoV-2 را در طی ۳۰ ثانیه از بین می برند.

بر اساس یافته های اولیه، دهانشویه ی Venture Life Dentyl که حاوی کلرید ستیل پیریدینیم (CPC) و دهانشویه ی Johnson & Johnson’s Listerine Advanced Gum Treatment ، که حاوی اتانول/ اتیل لوروئیل آرژینات است، ویروس کرونای جدید را در عرض ۳۰ ثانیه تماس با آن از بین می برند. نتایج این تحقیق توسط داوران مجلات علمی بررسی و تأیید نشده است و در حال حاضر نباید از آنها برای هدایت عملکرد بالینی استفاده شود. به گفته ی نویسندگان، محققان هم اکنون در حال بررسی تاثیر دهان شویه های Dentyl بر کاهش بار ویروسی SARS-CoV-2 در بزاق بیماران هستند و این یافته ها پیش از تکمیل این آزمایش بالینی، منتشر شده است.

محققان به رهبری دکتر Evelina Statkute ، از موسسه تحقیقاتی ایمنی سیستم ها در دانشگاه کاردیف در انگلستان، اظهار داشتند: دو دهانشویه ی دنتیل حاوی CPC و لیسترین پیشرفته (۲۳ درصد اتانول) حاوی اتیل لوروئیل آرژینات LAE) ، یک سورفاکتانت کاتیونی(، ویروس را به طور کامل از بین می برند.

شواهد نشان می دهد که حفره ی دهان محلی قوی برای عفونت و انتقال ویروس کرونا است. تیم های دندانپزشکی بیماران را به انجام غرغره با انواع مختلفی از دهانشویه ها از جمله محصولات پویدون-ید و دهانشویه کلرهگزیدین ترغیب کرده اند تا با استفاده از آنها قبل از درمانهای دندانپزشکی به جلوگیری از گسترش ویروس کمک کنند. با این حال، دانشمندان با کسب اطلاعات بیشتر در مورد SARS-CoV-2 همچنان به دنبال گزینه های جدید هستند.

در مطالعه حاضر، محققان از روش های آزمایشگاهی برای تقلید شرایط نازوفارنکس و دهان و حلق بیمار استفاده کرده و هفت دهانشویه ی بدون نسخه را آزمایش کردند. دهانشویه های زیر SARS-CoV-2  را پس از ۳۰ ثانیه استفاده از بین بردند:

  • Dentyl Dual Action که حاوی ۰٫۰۵٪ تا ۰٫۱٪ CPC  است.
  • Dentyl Fresh Protect  که حاوی ۰٫۰۵٪ تا ۰٫۱٪ CPC  است.
  • Listerine Advanced Gum Treatment ، که حاوی ۲۳٪ اتانول همراه با اتیل لوروئیل آرژینات است.

این سه دهانشویه ویروس زنده را بر اساس استاندارد EN[1] 14476 از بین بردند(کاهش بیش از ۴-log10). به گفته ی نویسندگان، سایر دهانشویه های حاوی اتانول / اسانس های گیاهی و پویدون-آیوداین ویروس را با ۲-۳-log10 از بین بردند.

علاوه بر مواد تشکیل دهنده، غلظت مواد موثر نیز در کاهش فعالیت ویروسی تفاوت ایجاد می کند. اتانول به تنهایی با غلظتی کمتر از ۲۳٪ برای از بین بردن ویروس کافی نبود. به عنوان مثال، Listerine Cool Mint ، که حاوی ۲۱٪ اتانول و روغن گیاه نعنا است، فقط در کاهش ویروس در حد متوسط ​​موثر بود. محققان بر این باورند که سطح بالاتر اتانول و همچنین افزودن اتیل لوروئیل آرژینات در فرمول پیشرفته ی لیسترین باعث افزایش اثربخشی آن شده است. نویسندگان خاطرنشان کردند: محصولاتی که حاوی پویدون-آیوداین بودند نیز تأثیر متوسطی داشتند، اگرچه کلرهگزیدین دارای توانایی کم یا عدم توانایی در غیرفعال سازی ویروس در این آزمایشات بود.

قدم بعدی، آزمایش بر روی انسان

محققان نوشتند: این مطالعه هیچ محدودیتی نداشت و یافته های اولیه نویدبخش و شایسته ی کاوش بیشتر هستند، ما در تلاشیم تا تاثیر دهان شویه های مختلف را در غیرفعال کردن و از بین بردن این ویروس در انسان تعیین کنیم.

آنها نتیجه گیری کردند: داده های in vitro ما دهانشویه های با فعالیت بالا را شناسایی کرد و این یافته ها، بررسی مدت اثر آنها در داخل بدن بر علیه ویروس زنده و بررسی اثرات بالقوه ی آنها در کاهش خطر قرار گرفتن در معرض ویروس در محیطهای بالینی را در آزمایشات کنترل شده تصادفی به خوبی طراحی شده، موجه می کند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=327654


[۱] European virucidal efficacy success