Breaking News
Home / خبرها / پیشنهاد یک غربالگری ساده برای تشخیص بیماران COVID بدون علامت که به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند

پیشنهاد یک غربالگری ساده برای تشخیص بیماران COVID بدون علامت که به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند

با ادامه ی همه گیری کووید-۱۹، جامعه دندانپزشکی نگران خطر انتقال عفونت در کلینیک های دندانپزشکی، به ویژه از بیماران بدون علامت است. کل جامعه دندانپزشکی در تلاشند تا راه هایی را برای به حداقل رساندن این خطر شناسایی کنند. ما هم اکنون می دانیم که حداقل ۸۰ درصد بیماران COVID-19  ممکن است بدون علامت باشند یا علائم خفیفی از خود نشان دهند. با توجه به گزارش اخیر منتشر شده در مجله ی نیویورک تایمز از بیمارستانها، تظاهرات علائم تنفسی در بیماران COVID با بیماران دیگر متفاوت است، بر همین اساس در خلاصه ای از این مقاله یک روش ساده، آسان و ارزان را در اینجا برای تشخیص بیماران مثبت اما بدون علامت که می توانند به کلینیک های دندانپزشکی وارد شوند، به شما معرفی می کنیم.

گزارش نیویورک تایمز، همین روش را به عنوان یک راهکار برای جلوگیری از بروز بحران ونتیلاتور در بیمارستان های مراکز COVID و ICU ها پیشنهاد کرده است.

دکتر Levitan، که پیشنهاد کننده ی این روش غربالگری است، در ۳۰ سال گذشته در ایالات متحده آمریکا بعنوان پزشک در بخش اورژانس فعالیت کرده است، وی یک سیستم تصویربرداری (۱۹۹۴) برای آموزش لوله گذاری – روش قرار دادن لوله های تنفسی- را اختراع کرده و در دو دهه گذشته در حال انجام تحقیقات در مورد پروسیجرهای راه های هوایی و آموزش آن به پزشکان در سراسر جهان بوده است.

وی مشاهده کرد که مشکل اصلی این است که پزشکان به دلیل ویژگی های مختلف این بیماری و چگونگی پیشرفت آن، پنومونی کشنده را به اندازه کافی زود تشخیص نمی دهند. تشخیص زودهنگام ذات الریه COVID  ، کلید اصلی است، که اگر بموقع تشخیص داده شود می تواند بیماران را از ونتیلاتور دور نگه دارد و از مرگ آنها جلوگیری کند. مشاهدات وی ناشی از ۱۰ روز تجربه ی وی در مدیریت بیماران COVID  در بیمارستان Bellevue است، جایی که وی مشاهده کرد حتی بیمارانی که شکایت تنفسی ندارند، نیز به ذات الریه COVID مبتلا هستند.

به نظر می رسد که بیشتر بیماران COVID-19 ، علائم نسبتاً خفیفی را تجربه می کنند و در طی یک یا دو هفته بدون درمان، بیماری را پشت سر می گذارند. با این حال، بسیاری از بیماران COVID-19 به طور ناگهانی می میرند، گرچه آنها بسیاری از روزها تنگی نفس نداشته اند. این به دلیل یک ویژگی منحصر به فرد اما گمراه کننده ی ذات الریه COVID است که با پنومونی معمولی متفاوت است. این وضعیت به عنوان “کمبود اکسیژن خاموش” شناخته می شود، به همین دلیل بیماران ممکن است تا چند روز از مشکلات تنفسی شکایت نکنند، حتی اگر سطح اکسیژن آنها پایین باشد و اشعه ایکس قفسه سینه آنها ذات الریه منتشر را نشان دهد. به دلیل ماهیت موذی و تشخیص دشوار مرحله ی کمبود اکسیژن، آن را “بی صدا یا خاموش” نامیده اند.

ذات الریه عفونت ریه است که در آن کیسه های هوا از مایع یا چرک پر می شوند. ذات الریه COVID با پنومونی معمولی از این جهت متفاوت است که ریه ها در بیماران ذات الریه COVID ، سازگار باقی می مانده و اجازه می دهند دی اکسید کربن، همچنان به بیرون رانده شود و به همین دلیل است که این بیماران بدون اینکه متوجه شوند، برای جبران کمبود اکسیژن موجود در خون خود، سریعتر و عمیق تر تنفس می کنند. به عبارت دیگر، در نهایت این بیماران با تنفس بیشتر و سخت تر به ریه های خود آسیب می رسانند تا زمانی که دچار مشکل تنفسی می شوند و با سطح اکسیژن بسیار پایین و خطرناک به بیمارستان مراجعه می کنند و بسیاری از آنها به محض ورود به بیمارستان به دستگاه تنفس مکانیکی احتیاج دارند.

در موارد پنومونی معمولی، بیماران دچار ناراحتی قفسه سینه، درد ناشی از تنفس و سایر مشکلات تنفسی می شوند. در ذات الریه COVID ، بیماران از تنگی نفس شکایت ندارند، حتی وقتی سطح اکسیژن آنها مدام کاهش می یابد تا زمانی که دیگر کاهش سطح اکسیژن آنها به سطح نگران کننده ای می رسد که در آن زمان به ذات الریه متوسط ​​تا شدید مبتلا هستند(که در اشعه ایکس قفسه سینه دیده می شود).

تفاوت دیگر اینست که اکثر بیماران مبتلا به پنومونی معمولی که به دلیل هیپوکسی حاد نیاز به لوله گذاری اضطراری دارند، تحت فشار شدید قرار دارند- غالباً بیهوش هستند یا بیش از توان خود برای نفس کشیدن تلاش می کنند، در حالی که بیماران ذات الریه ی COVID با هیپوکسی خاموش کاملاً متفاوت هستند، آنها علی رغم داشتن سطح اکسیژن بسیار پایین و خطرناک و ذات الریه وحشتناک در اشعه X قفسه سینه، دارای حداقل دیسترس واضح هستند.

بنابراین مهمترین مرحله، در این بیماران مرحله ی “کمبود اکسیژن خاموش” است که بیماران را برای روزهای زیادی بدون علامت نگه می دارد و پس از آن به سرعت به نارسایی تنفسی پیشرفت می کند، بنابراین تا زمانی که بیماران به بیمارستان بروند، پنومونی ناشی از COVID در آنها به شدت پیشرفت کرده است، بطوریکه بسیاری از آنها نیاز به دستگاه های تهویه ی مکانیکی دارند به این ترتیب ما در بیمارستانها با کمبود دستگاه های تهویه ی مکانیکی روبرو می شویم، و زمانیکه دستگاه تهویه در اختیار برخی از آنها قرار می گیرد، آنقدر دیر شده است که بسیاری از بیماران می میرند.

قرار دادن بیمار تحت ونتیلاتور مرحله آخر و پایان چالش ها نیست. پزشکان و پرستاران حتی در صورت قرار دادن بیماران زیر دستگاه های تهویه، باید کارهای زیادی انجام دهند که زیرساخت های مراقبت های بهداشتی را تحت فشار قرار می دهد. راه حل داشتن تعداد بیشتری از دستگاه های تهویه یا قرار دادن تعداد بیشتری از بیماران تحت دستگاه های ونتیلاتور نیست، بلکه راه حل جلوگیری از رسیدن بیماران به مرحله ی نیاز به دستگاه های تهویه است، که یک برد بزرگ هم برای بیمار و هم برای سیستم مراقبت های بهداشتی است.

بنابراین راه حل تشخیص کمبود اکسیژن خاموش، در مراحل اولیه ذات الریه است که با استفاده از یک وسیله پزشکی رایج که می توان آن را بدون نسخه در اکثر داروخانه ها تهیه کرد، امکان پذیر است: یک پالس اکسیمتریا اکسیژن سنج خون(Pulse Oximeter)  .

با کمک این دستگاه می‌توان میزان درصد اشباع اکسیژن خون سرخرگ انسان را اندازه‌گیری کرد. استفاده از پالس اکسیمترها بسیار آسان است. این دستگاه کوچک که روی نوک انگشت قرار می گیرد، در چند ثانیه، دو عدد را نشان می دهند: اشباع اکسیژن و تعداد ضربان قلب. دکتر Levitan مشاهده کرد که اشباع اکسیژن خون بیماران مبتلا به ذات الریه COVID ، می تواند تا ۵۰ درصد (اشباع اکسیژن طبیعی برای اکثر افراد در سطح دریا ۹۴ – ۱۰۰ است) برسد. بنابراین یک پالس اکسیمتر ارزان قیمت می تواند به راحتی هیپوکسی خاموش را تشخیص دهد.

آزمایش اجباری با پالس اکسی متر به محض ورود بیمار به کلینیک دندانپزشکی می تواند به شما بگوید که آیا فرد دچار کمبود اکسیژن خاموش است یا خیر، حتی اگر بیمار از نظر ویروس آزمایش نشده باشد یا حتی آزمایش سواب وی منفی باشد.

https://d36zfg4d500s0g.cloudfront.net/up/dt/2020/04/IMG_20200422_221027-300x300.jpg
شکل ۱: برای تشخیص هیپوکسی خاموش در ذات الریه ی ناشی از COVID روی منطقه آبی تمرکز کنید.

دکتر Levitan می گوید: ما در یک منطقه اشتباه جنگیده ایم. ما باید در منطقه ی آبی، یعنی منطقه ی شناسایی “کمبود اکسیژن خاموش” بجنگیم. پالس اکسی متر برای تمام بیماران COVID به مدت ۱۴ روز ؛ و برای همه ی افراد دارای علامت COVID -چه افرادی که آزمایش نشده اند و چه افرادی که تست سواب آنها منفی بوده است( ۳۰ درصد منفی کاذب)- لازم است.

توصیه ها:

  1. غربالگری گسترده برای پنومونی COVID توسط پالس اکسیمتر – یا در خانه توسط خود بیماران انجام می شود، یا در کلینیک ها و بیمارستان ها- می تواند یک سیستم هشدار سریع برای انواع مشکلات تنفسی مرتبط با ذات الریه COVID فراهم کند.
  2. تمام بیماران دارای جواب آزمایش مثبت ویروس کرونا، باید به مدت دو هفته با پالس اکسی متر، بر مرحله کمبود اکسیژن خاموش، که طی آن به طور معمول پنومونی COVID ایجاد می شود، نظارت داشته باشند.
  3. تمام افرادی که علائم دارند- سرفه، خستگی و تب – باید حتی اگر آزمایش کرونا ویروس را انجام نداده اند و یا حتی اگر آزمایش سواب آنها منفی بوده است، از پالس اکسی متر استفاده کنند.
  4. در آخر، مهمترین چیز که مخصوص دندانپزشکان است: آزمایش اجباری با پالس اکسی متر به محض ورود بیمار به کلینیک دندانپزشکی است که می تواند به شما بگوید که آیا بیمار کمبود اکسیژن خاموش دارد – حتی اگر از نظر ویروس آزمایش نشده است یا حتی آزمایش سواب وی منفی باشد.

این خلاصه ای از مقاله ی The Infection That’s Silently Killing Coronavirus Patients است که در ۲۰ آوریل ۲۰۲۰ در نیویورک تایمز منتشر شده بود.

منبع:

https://in.dental-tribune.com/news/simple-screening-to-detect-asymptomatic-covid-patients-entering-dental-clinics-a-suggestion/