Breaking News
Home / خبرها / چرا شما باید برای کار خود به طور جدی به دنبال چاپ ۳ بعدی باشید

چرا شما باید برای کار خود به طور جدی به دنبال چاپ ۳ بعدی باشید

نویسنده: Jake Hilburn

۲۳ نوامبر ۲۰۲۰ – چاپگرهای سه بعدی تا حدودی یک انقلاب صنعتی مدرن را آغاز کرده اند. این فناوری با تغییر در صنعت تولید آغاز شد و به افراد اجازه داد که تقریباً هر محصولی را که دوست دارند یا نیاز دارند، طراحی و تولید کنند، اما از آن زمان تا کنون این صنعت راهی بسیار  طولانی را طی کرده است. چاپگر ۳ بعدی به شما این امکان را می دهد تا ایده ای را که در ذهن دارید، سفارشی سازی کرده و به طور کارآمد زنده کنید.

امروزه تقریباً در همه ی زمینه های صنعت، از دندانپزشکی گرفته تا املاک و مستغلات، می توانید کاربرد چاپگرهای سه بعدی را پیدا کنید. از این رو، بحث یک انقلاب صنعتی مدرن است. در اینجا ما به مشارکت پرینترهای سه بعدی در دندانپزشکی و اینکه چرا باید به عنوان دندانپزشک آنها را جدی تر در کار خود وارد کنیم، می پردازیم.

قبل از اینکه ما به کاربرد آن در دندانپزشکی بپردازیم، شما باید درک کنید که یک چاپگر سه بعدی چگونه کار می کند. امروزه انواع مختلفی از چاپگرهای سه بعدی در بازار موجود است. دو موردی که با هم تفاوت دارند، مواد مورد استفاده برای چاپ و منبع نور است.

روند چاپ سه بعدی و تأثیرات آن بر دندانپزشکی

همه چاپگرهای سه بعدی، برای چاپ رویکرد مشابهی را دنبال می کنند. این کار با اسکن دیجیتال یا طراحی شی مورد نیاز برای چاپ شروع می شود. اسکن توسط کامپیوتر خوانده می شود و به کاربر این فرصت را می دهد تا طرح شی را به دلخواه تغییر دهد. پس از اتمام طراحی، پرونده به چاپگر ارسال می شود و مدل سه بعدی چاپ می شود.

چاپ سه بعدی بیشتر از آنچه تصور کنید وارد حرفه ی دندانپزشکی شده است. این روش به دندانپزشکان راهی آسان تر برای آموزش در صورت نیاز می دهد. از مدل های سه بعدی چاپ شده می توان برای اهداف آموزشی استفاده کرد و امروزه بسیاری از دانشکده های دندانپزشکی وقتی صحبت از درمانهای پیچیده با ایمپلنت دندان یا درمان کانال ریشه می شود، از چنین مدل هایی استفاده می کنند.

علاوه بر این، پرینترهای سه بعدی می توانند زمانی را كه بیماران در كلینیك می گذرانند، کاهش دهند و به دندانپزشكان كمك كنند تا بیماران خود را به طور موثرتری درمان نمایند. به عنوان مثال، روکش دندان می تواند ظرف چند ساعت ساخته شود، به این معنی که بیماران می توانند روکش را در همان روز درمان دریافت کنند. به این ترتیب دیگر نیازی به بازگشت آنها به مطب و احتمالاً هفته ها صبر برای ساخت روکش ندارند.

یک مدل دقیق تر از دهان

چاپگرهای سه بعدی نیازی به قالب گیری از دهان ندارند. چاپگر سه بعدی یا دارای یک واند دیجیتال است یا می تواند اطلاعات اسکن دهان بیمار را از یک اسکنر سه بعدی بطور آسان دریافت کند. اطلاعات اسکن سپس در نرم افزار CAD مورد استفاده قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که اسکن سه بعدی است و این جایی است که دندانپزشکان می توانند دندان، الاینر یا هر چیز دیگری را که ممکن است نیاز داشته باشند به صورت دیجیتالی طراحی کنند.

فنی ترین قسمت در کل روند ایجاد یک مدل یا استفاده از چاپگر سه بعدی، عنصر “طراحی” است. CAD ، یک نرم افزار تخصصی است که یادگیری آن زمان بر است. اگر وقت دارید، می توانید در دوره های آنلاین برای سیستم عامل هایی مانند edX یا Coursera شرکت کنید. در غیر این صورت، استخدام یک تکنسین ماهر برای مدیریت طراحی بهترین گزینه برای شماست. بسیار مهم است که طراحی هر آنچه را که قصد چاپ آن را دارید، بدست آورید. در غیر این صورت، فایده ای نخواهد داشت.

اسکن دهان به صورت دیجیتال، خوانش دقیق تری از دهان بیمار را به شما می دهد و اگر با توانایی های خوب طراحی دیجیتال ترکیب شود، می تواند در کوتاه شدن زمان مورد نیاز برای درمان، شگفتی ایجاد کند.

درمان ردیف کردن دندانها را دسترس پذیرتر می کند

دو روش وجود دارد که پرینترهای سه بعدی می توانند به ترمیم دندان کمک کنند. مورد اول از طریق ایجاد الاینرها و دوم از طریق بریس ها. ردیف كننده های نامرئی یا Invisible aligners ، این روزها بسیار رایج هستند زیرا به افراد اجازه می دهد تا دندان های خود را با الاینرهای شفاف صاف كنند، چیزی كه به سختی قابل مشاهده است. دندانپزشکان می توانند از چاپگرهای سه بعدی برای ایجاد الاینرها و بریس ها استفاده کنند که این امر به شدت هزینه ی تولید را برای هر دو کاهش می دهد. از سوی دیگر برخی از شرکت ها قبلاً تولید الاینرهای شفاف را آغاز کرده اند. این امر باعث می شود که کلینیک ها بتوانند درمان های ردیف کردن دندان ها را با هزینه ی کمتری انجام دهند، و این امکان را برای افراد بیشتری که به آن نیاز دارند، فراهم کنند.

درمان سریعتر با ایمپلنت دندان

بیماران دیگر نیازی نیست که هفته ها صبر کنند تا دندان از دست رفته خود را با ایمپلنت دندان جایگزین کنند. با یک چاپگر سه بعدی، دندانپزشکان می توانند درمان با ایمپلنت دندان را بسیار سریعتر و با دقت بیشتری نسبت به قبل انجام دهند. سفارشی سازی چاپگر این امکان را به دندانپزشکان می دهد تا از اسکن دندان از دست رفته برای طراحی و تولید جایگزینی کاملا فیت استفاده کنند. همچنین می توان از چاپگر برای ایجاد روکش ها و همچنین دندان مصنوعی استفاده کرد.

همانطور که می دانید، برای چاپ دندانهای مصنوعی، ایمپلنت دندان، روکش و غیره به مواد تخصصی نیاز خواهید داشت. دو شرکت بزرگ وجود دارند که مواد مخصوص چاپ سه بعدی دندان را تهیه می کنند Stratasys و  Envisiontec. آنها متخصص موادی هستند که زیست سازگار می باشند و می توانند رستوریشن های دندانی مقاوم و زیبایی را تولید کنند.

خیلی از کلینیک های دندانپزشکی ترقی نکرده اند، اما پرینترهای سه بعدی می توانند به روش کارآمدتری برای تولید ایمپلنت های دندانی و با هزینه کمتری برای این کلینیک ها شهرت ایجاد کنند.

مزایای استفاده از چاپ سه بعدی در دندانپزشکی

استفاده از فناوری چاپ سه بعدی در کلینیک ها، مزایای بی شماری را برای دندانپزشکان به ارمغان می آورد:

مقرون به صرفه بودن: کلینیک های دندانپزشکی که دارای یک لابراتوار داخلی هستند، این موضوع را دقیقا درک کرده اند. هزینه ی راه اندازی لابراتوار بالغ بر ۱۰۰۰۰۰ دلار است و پس از آن شما هزینه های مداوم مربوط به نگهداری و پرداخت حقوق به کارکنان ماهر لابراتوار را دارید. یک چاپگر سه بعدی می تواند خروجی زیادی را که شما از یک لابراتوار می گیرید،- مانند ایمپلنتهای دندان، الاینرها، روکش ها و غیره-، به شما ارائه دهد. شما فقط باید حدود یک چهارم هزینه ای را که برای لابراتوار خرج می کنید بر روی یک چاپگر سه بعدی، سرمایه گذاری کنید در حالیکه هزینه های جاری آن نیز کمتر است.

خدمات سریعتر و دقیقتر دندانپزشکی: چاپگر سه بعدی تولید محصولات درمانی دندانپزشکی را آسانتر از ساخت دستی کرده است. این محصولات دقیق تر هستند زیرا چاپگر دقیقاً بر اساس اطلاعات طرح شما، محصول را چاپ می کند. شما محصول نهایی را سریعتر و با دقت بیشتری دریافت می کنید، در وقت شما صرفه جویی می شود و شما اطمینان حاصل می کنید که بیمار، دندان مصنوعی، ایمپلنت دندانی ، روکش یا الاینر مناسب و کاملا فیتی را دریافت می کند.

قیمت گذاری رقابتی تر: کلینیک هایی که از چاپ سه بعدی استفاده می کنند، می توانند این پس انداز را به بیماران خود منتقل کنند. ایمپلنت های دندانی، پروتزهای دندانی و سایر موارد معمولاً هزینه های تولید کمتری دارند. کاهش هزینه های اینگونه درمان ها باعث می شود تا کلینیک ها برجسته شده و بیماران بیشتری را جذب کنند.

دسترسی بیشتر به دندانپزشکی

نمی توان انکار کرد که پرینت سه بعدی باعث تغییر مراقبت های دندانپزشکی و در کل دسترسی بیشتر به درمانها می شود. افرادی که فکر می کردند هزینه ی بالایی را باید برای ایمپلنت دندان یا پروتزهای دندانی پرداخت کنند، اکنون می توانند این کار را با هزینه ی بسیار کمتری انجام دهند زیرا پرینت سه بعدی هزینه تولید این محصولات را کاهش می دهد.

چاپ سه بعدی همچنان به روشی خوب در زمینه ی دندانپزشکی تغییر ایجاد می کند. این فناوری به همراه CAD ، دسترسی دندانپزشکان به محصولات دندانپزشکی ترمیمی را آسان می کند. کاربرد چاپ ۳ بعدی و CAD در دندانپزشکی همچنان مورد مطالعه و تحقیق قرار می گیرد و با شروع استفاده ی کلینیک های بیشتر از آنها، جالب است که ببینیم چگونه با پیشرفت در این فناوری، دندانپزشکی به طور کلی تغییر خواهد کرد.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=cad&pag=dis&ItemID=327638