Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / در مورد حفره ی بدون درد دندان چه باید کرد؟

در مورد حفره ی بدون درد دندان چه باید کرد؟

هر فردی که یک حفره در دندان خود داشته باشد، باید به دندانپزشک مراجعه کند، حتی اگر دردی نداشته باشد.

حفره ای که در دندان ایجاد می شود، با ادامه ی تخریب توسط باکتری ها و اسید در مینای دندان، رشد کرده و پوسیدگی دندان ادامه می یابد- مگر اینکه تحت درمان حرفه ای قرار گیرد.

پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری مزمن در میان کودکان و بزرگسالان در ایالات متحده است و قابل پیشگیری است.

سلامت دهان و دندان تأثیر بسزایی بر کیفیت زندگی دارد، زیرا می تواند بر نحوه ی غذا خوردن، نوشیدن، لبخند زدن و صحبت کردن فرد تأثیر بگذارد. دریافت مراقبت، حتی برای مشکلات دندانی بدون درد، بلافاصله می تواند به جلوگیری از درد و هزینه های قابل توجه بعدی کمک کند.

علائم حفره با گذشت زمان

حفره ها در مراحل اولیه درد و مشکلات چندانی ایجاد نمی کنند و درمان آنها برای دندانپزشکان در صورت کوچک و بدون درد بودن، آسان تر است.

علائم حفره بسته به مرحله پوسیدگی دندان متفاوت است. در اوایل، ممکن است فرد متوجه وجود حفره در دندان خود نشود. در زیر علائم و نشانه های حفره به ترتیب بروز آمده است:

 1. یک ناحیه سفید روی دندان
 2. یک ناحیه خاکستری یا تیره روی دندان
 3. یک منطقه پوسیدگی قابل مشاهده در اشعه ایکس
 4. حساسیت به غذاهای گرم، سرد یا شیرین
 5. یک سوراخ در دندان
 6. درد دندان
 7. حساسیت به فشار
 8. عفونت
 9. درد شدید دندان
 10. تشکیل آبسه ، پاکت چرکی نزدیک دندان یا لثه
 11. بوی بد دهان
 12. مزه ی بد دائمی در دهان
 13. تورم صورت
 14. تب

درمان

برای درمان حفره ی دندان، دندانپزشک ناحیه آسیب دیده ی دندان را با دریل یا مته ی دندانپزشکی بر می دارد و ماده پر کننده ی ویژه ای را جایگزین آن می کند. این ماده ممکن است مخلوطی از فلزات یا ماده ی کامپوزیتی باشد که بیشتر شبیه به رنگ دندان است.

اگر در هنگام درمان پوسیدگی، خطر درد وجود داشته باشد، دندانپزشک قبل از شروع درمان، ناحیه آسیب دیده را با یک سواب سطحی یا تزریق، بی حس می کند.

معاینات منظم دندانپزشکی برای همه افراد مهم است، حتی اگر موارد قابل توجهی وجود نداشته باشد.

معاینه دندانپزشکی شامل موارد زیر است:

 • بررسی سابقه پزشکی
 • معاینه بصری دهان و دندان
 • معاینه فیزیکی، که در طی آن دندانپزشک دندان ها را برای مناطق نرم، لکه های روشن یا تیره و حفره ها بررسی می کند.
 • یک یا چند اشعه ایکس
 • ارزیابی بیماری لثه
 • غربالگری سرطان دهان

همچنین، معمولاً یک جرمگیری کامل دندان ها و گاهی نیز استفاده از ژل فلوراید برای جلوگیری از عفونت انجام می شود.

آیا خود شخص می تواند حفره های دندانی را در خانه پر کند؟

نه هرگز. ممکن است فردی به اشتباه معتقد باشد که درمان حفره به سادگی شامل پر کردن سوراخ دندان است اما اینطور نیست. در واقع، هدف این است که جلوی پوسیدگی دندان را بگیریم و اطمینان حاصل کنیم که دندان دوباره آنقدر قوی می شود که قادر به عملکرد مناسب باشد و در برابر باکتری ها، اسید و پوسیدگی مقاومت کند.

یک دندانپزشک تمام مناطق پوسیدگی را ارزیابی می کند و سپس قبل از جایگزینی محل آسیب دیده با یک پر کننده ی تخصصی با دوام، قسمتهای پوسیده را با دقت دریل کرده و بر می دارد.

علل و عوامل خطر

پوسیدگی دندان ۹۷٪ افراد در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داده است، به این معنی که بیشتر افراد در معرض ایجاد حفره هستند.

میان وعده های مکرر، نوشیدنی های شیرین، شیرینی ها و مواد نشاسته ای می توانند در ایجاد پوسیدگی دندان نقش داشته باشند. این غذاها و نوشیدنی ها با باکتری های موجود در دهان ارتباط برقرار کرده و اسیدی ایجاد می کنند که باعث فرسایش مینای دندان می شود. بدون مراقبت حرفه ای توسط دندانپزشک، این اسید مینای دندان را حل کرده و سبب ایجاد حفره های دندانی می شود.

حفره های دندانی در کودکان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر سنی ممکن است ایجاد شود. در بزرگسالانی که دارای پرکردگی های قدیمی تر هستند نیز ممکن است در امتداد لبه های این پرکردگی پوسیدگی ایجاد شود که به مرور زمان ضعیف و شکسته می شود.

تحلیل لثه ها یا عقب رفتن آنها از روی سطح دندان، که بسیاری از بزرگسالان با افزایش سن آن را تجربه می کنند، همچنین می تواند خطر ایجاد حفره را افزایش دهد- داشتن یک لثه ی تحلیل رفته، دندان را بیشتر در معرض پلاک، باکتری و اسید قرار می دهد و باعث آسیب پذیری بیشتر دندان در برابر پوسیدگی می شود. دندانهایی که کمتر توسط لثه ها محافظت می شوند، نسبت به گرما، سرما و فشار حساسیت بیشتری دارند.

عوارض

حفره های درمان نشده و بیماری لثه در نهایت منجر به از دست دادن دندان ها می شود. بدون مراقبت حرفه ای، یک حفره رشد کرده و وسیع می شود و خطر عفونت را افزایش می دهد و دردناک تر می شود. عفونت می تواند باعث ایجاد آبسه های دندانی،- پاکت های چرک- در نزدیکی دندان آسیب دیده شود.

این پاکت ها بسیار دردناک هستند و اغلب به درمان کانال ریشه نیاز دارند. همچنین خطر گسترش عفونت به سایر دندانها و سایر نقاط بدن وجود دارد.

جلوگیری

رعایت مداوم بهداشت دندان بهترین راه پیشگیری از حفره و عوارض آن است.

اجزای اصلی بهداشت خوب دهان و دندان عبارتند از:

 • مسواک زدن دو بار در روز
 • نخ کشیدن روزانه برای تمیز نمودن فواصل بین دندانی
 • استفاده از خمیر دندان یا دهانشویه ی حاوی فلوراید و نوشیدن آب شیر حاوی فلوراید
 • محدود کردن میان وعده ها در فاصله ی بین وعده های غذایی اصلی
 • پرهیز از مصرف نوشیدنی های شیرین و مصرف کمتر شیرینی ها و مواد نشاسته ای
 • اجتناب از دخانیات و تنباکو
 • مراجعه به دندانپزشک برای جرمگیری و معاینه دقیق سالی دو بار.

خلاصه

گاهی افراد با وجود یک سوراخ در دندان خود دردی را احساس نمی کنند، و بهمین دلیل ممکن است برای بررسی این حفره، مراجعه به دندانپزشک را به تعویق بیاندازد. با این حال، درمان فوری این حفره بسیار مهم است.

تمام حفره ها رشد می کنند، و در نهایت دردناک می شوند و می توانند بدون مراقبت های حرفه ای عوارضی را برای فرد ایجاد کنند. درمان آنها برای دندانپزشکان در مراحل اولیه و بدون درد آسان تر است.

رعایت بهداشت روزانه دندان ها و مراجعه به دندانپزشک حداقل دو بار در سال برای جرمگیری و معاینه ی دقیق می تواند از پوسیدگی دندان و ایجاد حفره های بعدی جلوگیری کند.

منبع: https://www.medicalnewstoday.com/articles/hole-in-tooth-no-pain#summary