Home / خبرها / دندان یا عواقب: حتی در طی همه گیری اجتناب از مراجعه به دندانپزشک می تواند برای سلامت دهان و دندان شما مضر باشد

دندان یا عواقب: حتی در طی همه گیری اجتناب از مراجعه به دندانپزشک می تواند برای سلامت دهان و دندان شما مضر باشد

۱۹ ژانویه ۲۰۲۱ – مراقبت از دندان حتی در زمان شیوع بیماری بسیار مهم است. بیش از یک چهارم بزرگسالان در ایالات متحده با پوسیدگی دندان درمان نشده زندگی می کنند، تقریباً نیمی از بزرگسالان بالای ۳۰ سال دارای علائم بیماری لثه هستند و تقریباً از هر ۴ بزرگسال ۱ نفر در یک سال گذشته احساس درد در دهان یا اطراف دهان را گزارش کرده است.

سلامت ضعیف دهان و دندان با بیماری های مزمن بی شماری از جمله بیماری های قلبی و دیابت در ارتباط است. این مشکلات برای سلامت فعلی فرد خطرساز هستند و بهمین دلیل نیاز به مراقبت فوری دارند. با این حال، شرایط کمتر اورژانسی دندانپزشکی نیز می توانند اثرات منفی طولانی مدتی داشته باشند.

اما چگونه می توانید در هنگام شیوع بیماری همه گیر به دندانپزشک مراجعه کنید؟ هم اکنون دندانپزشکان برای بهبود ایمنی بیماران تغییرات زیادی را در نحوه ارائه خدمات ایجاد کرده اند. در شرایط همه گیری کووید-۱۹، هنوز هم برای معاینه و معالجه ی مشکلات دندانی باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید، اما اگر در معرض خطر بالایی هستید، ابتدا باید با دندانپزشک خود مشورت کنید. در اینجا مواردی وجود دارد که باید قبل از مراجعه بدانید و انجام دهید.

مراقبت در منزل: حیاتی تر از همیشه

با به تعویق افتادن ویزیت های دندانپزشکی در سراسر جهان برای درمان های غیر اورژانسی، مراقبتهای بهداشتی دهان و دندان در منزل اولین خط دفاعی شماست. مصرف کربوهیدرات ها و متعاقب آن ترشح اسید توسط باکتری های دهان، عامل پوسیدگی دندان است. التهاب مزمن بافت های حمایت کننده از دندان ها سبب بیماری لثه یا پریودنتال می شود. هر دوی این مشکلات با رژیم غذایی نامناسب، مصرف دخانیات، ضعف سیستم ایمنی بدن و بهداشت ضعیف دهان تشدید می گردند.

با کنترل پلاک های دندانی – مواد نرم و چسبنده روی دندان ها و لثه ها که از بزاق، مواد غذایی و باکتری تشکیل شده است-، می توانید با همه این موارد مبارزه کنید. پلاک تا مدت ها روی دندان ها باقی خواهد ماند و باعث ایجاد tartar (جرم دندانی) می شود و با افزایش باکتریهای خطرساز در اکوسیستم های بیوفیلم باکتریایی باعث مشکلات دندانی می شود.

برای از بین بردن بیوفیلم ها و پلاک ها و جلوگیری از تشکیل جرم، باید تمام سطوح دندان ها و لثه ها را تمیز کنید. این به معنای مسواک زدن دندان ها به مدت دو دقیقه، دو بار در روز، استفاده از مسواک با تارهای نرم و خمیردندان حاوی فلوراید است. شما همچنین باید یک بار در روز، فضاهای بین دندانی خود را با نخ دندان یا مسواک بین دندانی یا واترجت[۱] تمیز کنید.

مطالعات نشان می دهد که مسواک برقی در تمیز کردن دندان ها و لثه ها موثرتر از مسواک دستی است. دهان شویه بدون الکل نیز به بهداشت دهان و دندان کمک می کند، اما جایگزین مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها نمی شود. دهانشویه های فلوراید دار بدون نسخه برای افرادی که در معرض خطر بیشتری برای پوسیدگی دندان هستند، توصیه می شود.

با رژیم غذایی نیز می توانید سلامت دهان و دندان خود را بهبود ببخشید. مصرف قند را همراه با سایر غذاها و نوشیدنی های حاوی کربوهیدرات مانند نوشابه های گازدار، آب میوه، قهوه و چای شیرین و آب نبات محدود کنید. البته لازم نیست کاملاً از مصرف آنها اجتناب کنید، اما کاهش مصرف آنها می تواند بسیار مفید باشد. از غذاهای سفت و چسبنده که باعث شکستن دندان، ترمیم ها یا کار دندانپزشکی می شود، خودداری کنید.

تأثیر روانشناختی COVID-19 بطور غیر مستقیم بر سلامت دهان و دندان تاثیرات زیادی بر جا می گذارد، از جمله این که داروهایی که برای افسردگی و اضطراب تجویز می شوند، باعث خشکی دهان شده و به سلامت دهان آسیب می رسانند. افزایش اضطراب با دندان قروچه، فشردن یا ساییدن دندان مرتبط است. مصرف دخانیات و الکل بیشتر از دیگر تاثیرات آن است که برای دندان های شما مفید نیست. رژیم غذایی ضعیف نیز می تواند منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی مانند بیماری ریفلاکس gastroesophageal شود که می تواند به دندان ها آسیب برساند.

چه موقع باید به دندانپزشک مراجعه کنید

درد دهان ممکن است علامتی از عفونت باشد، پس آن را جدی بگیرید. دندان شکسته و کار یا ترمیم دندانپزشکی شکسته یا لق نمونه های دیگری از موارد اورژانس دندانپزشکی هستند. در هفته های ابتدایی همه گیری، بسیاری از کشورها محدودیت کلیه اقدامات غیر اورژانسی دندانپزشکی را صادر کردند. در پاسخ برخی از کلینیک ها و دانشکده های دندانپزشکی، همراه با بسیاری از ارائه دهندگان خدمات مراقبتی، بخش خدمات دندانپزشکی اورژانس را راه اندازی نمودند. مشاوره مجازی و از راه دور با یک متخصص دندانپزشکی یکی از راه های کمک به بیماران در مورد تصمیم گیری برای تعویق مراقبت یا مراجعه ی فوری به دندانپزشک بود.

اگر کار دندانپزشکی لق یا ناموفقی دارید، سعی کنید بدون بیرون آوردن آن از محلش، این ناحیه را تمیز نگه دارید. معمولاً استفاده از نخ دندان در اطراف یک رستوریشن لق مفید است، سپس نخ دندان را به آرامی از کنار آن بیرون بکشید، تا جلوی خارج کردن آن از محلش را بگیرید. یک روکش کاملاً کنده شده را می توان به طور موقت با سیمان های دندانی بدون نسخه و یا حتی خمیر دندان در جای خود محکم کرد. یک مشاوره از راه دور می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

چند مشکل نادر در دهان و دندان می تواند موارد اضطراری تهدید کننده ی زندگی باشند. اگر در تنفس یا بلع مشکل دارید، یا خونریزی غیرقابل کنترل در دهان یا اطراف آن دارید، فوراً به بخش مراقبت های اورژانس دندانپزشکی مراجعه کنید. درد شدید یا تب شدید همراه با مشکلات دندانی نیز نیاز به رسیدگی فوری دارد.

تغییرات در مطب های دندانپزشکی

برای دهه ها متخصصان دندانپزشکی در حال استریل نمودن ابزارها و ضد عفونی کردن سطوح بوده اند. گزارش های اولیه، شیوع COVID-19 پایین تری را در بین دندانپزشکان نسبت به عموم مردم نشان داد. زیرا به دلیل COVID-19، اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام می دهند. بیماران باید از دندانپزشکان خود بپرسند که آیا این اقدامات احتیاطی را انجام می دهند یا خیر.

در اینجا یک چک لیست مختصر برای ارزیابی این اقدامات احتیاطی در مطب ها وجود دارد: اول، مطب دندانپزشکی شما باید شما و سایر بیماران را از نظر علائم COVID-19 بررسی کند. ممکن است از مطب با شما تماس بگیرند تا مطمئن شوند که شما در روزهای منتهی به قرار ملاقات خود علائمی نداشته باشید. ممکن است از شما خواسته شود که بدون همراه و به تنهایی به مطب مراجعه کنید، ماسک بزنید و دستان خود را بشویید.

هنگام ورود، ممکن است از شما خواسته شود تا فرا رسیدن زمان قرار ملاقات خود بیرون یا در اتومبیل خود صبر کنید. محل های انتظار باید صندلی کمتری داشته باشند و همگی در فاصله مناسبی از هم قرار گرفته باشند. همه ی مجلات و اسباب بازی ها باید برداشته شوند.

کارکنان دندانپزشکی باید از تجهیزات محافظت شخصی مناسب (PPE) ، از جمله ماسک N95 ، همراه با روپوش محافظ، روکش سر، دستکش و محافظ صورت استفاده کنند. نایلونهای یکبار مصرف باید سطوحی را که معمولاً لمس می شوند، پوشش دهند. باید از کنترل کیفیت هوا مانند فیلترهای HEPA ، گردش هوای یک طرفه و فشار منفی استفاده شود. اینها به مهار هرگونه آئروسل تولید شده در طی پروسیجر دندانپزشکی کمک می کنند.

ممکن است از شما خواسته شود دهان خود را با محلول حاوی پراکسید هیدروژن رقیق شستشو دهید. این باعث کاهش بار ویروسی قبل از کار دندانپزشکی می شود. تخلیه با حجم زیاد ، که بیشتر به عنوان ساکشن دندانپزشکی شناخته می شود، باید برای تمام روشهایی که ممکن است آئروسل تولید کنند، استفاده شود.

خبر خوب این است که اقدامات جدید ایمنی در حال حاضر ممکن است برای جلوگیری از عفونت در محیط دندانپزشکی کافی باشد. هنوز هم برای تعیین نیاز به درمان باید با یک متخصص دندانپزشکی بطور آنلاین مشورت کنید. از آنجائیکه همه گیری COVID-19 ادامه دارد و تحقیقات جدید در حال انجام است، انتظار می رود تغییرات بیشتری در مطبهای دندانپزشکی انجام شود.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-01-tooth-consequences-pandemic-dentist-bad.html


[۱] وسیله ای است که با پاشیدن آب با فشار، باعث از بین بردن هرگونه جرم و میکروب و مواد غذایی باقی مانده بین دندان ها و لثه می شود.