Home / خبرها / آیا فوتودینامیک تراپی می تواند ضایعات دهانی را در بیماران COVID-19 درمان کند؟

آیا فوتودینامیک تراپی می تواند ضایعات دهانی را در بیماران COVID-19 درمان کند؟

۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ – بر اساس نامه ای به سردبیر که در ۸ ژانویه در Photodiagnosis and Photodynamic Therapy  منتشر شده است، درمان فوتودینامیکی (PDT) ممکن است یک گزینه موثر برای درمان ضایعات دهانی در بیماران مبتلا به COVID-19 باشد.

به گفته نویسندگان، پتانسیل ضد ویروسی و توانایی این روش در تضعیف ارگانیسم به طور غیرمستقیم با تحریک سیستم ایمنی بدن، ممکن است درمان فتودینامیکی را به یک درمان بسیار موثر برای ضایعات دهانی COVID-19 تبدیل کند.

محققان به رهبری دکتر Betsy Joseph، از گروه پریودنتال دانشکده دندانپزشکی و بیمارستانهای دانشگاه ساویتا، در چنای، در هند نوشتند: ما معتقدیم که از این روش به دلیل اثرات ضد ویروسی، تحریک و سرکوب سیستم ایمنی، می توان نه تنها در بیماران علامت دار برای تسکین درد بلکه در از بین بردن ویروس در حفره دهان، پاکتهای پریودنتال و بزاق بیماران بدون علامت نیز استفاده کرد تا شیوع بیماری را کنترل کرده و از انتقال ویروس در تماس با دهان جلوگیری کرد.

COVID-19  و دهان

سلامت دندان در طی همه گیری کووید-۱۹ بسیار مورد توجه قرار گرفته است. زیرا تحقیقات نشان داده است که بسیاری از تظاهرات دهانی، از جمله زخم های زبان و دهان، شقاق زبان، هالیتوز و نکروز لب، با SARS-CoV-2 ارتباط دارند. متأسفانه، بسیاری از داروهایی که برای درمان تظاهرات دهانی در بیماران COVID-19 استفاده می شود، گران قیمت هستند و می توانند مقاومت را افزایش دهند. بنابراین، یک روش جدید برای پیشگیری و درمان ضایعات دهانی در این بیماران ضروری است.

این نوع فتوتراپی که شامل استفاده از نور و مواد شیمیایی حساس به نور است همراه با اکسیژن مولکولی، موجب تحریک مرگ سلولی می شود. درمان فتودینامیکی به دلیل استفاده در درمان آکنه محبوبیت بیشتری یافته است و می تواند میکروب هایی مانند باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها را از بین ببرد. شواهد اخیر نشان می دهد PDT وقتی با نمک کلرید آلی متیلن بلو و راداکلرین حساس به نور مشتق شده از کلر، برای غیرفعال سازی و مهار SARS-CoV-2 در شرایط آزمایشگاهی استفاده می شود، دارای پتانسیل ضد ویروسی است. بنابراین، نویسندگان فرض کردند که فتودینامیک تراپی ممکن است یک روش خوب برای درمان ضایعات دهانی در بیماران مبتلا به COVID-19 باشد.

تحقیقات نشان داد که درمان فتودینامیکی برای مقابله با عفونتهای ثانویه در بیماران COVID-19 موثر است و همچنین ممکن است به عنوان یک درمان مکمل برای کاهش بار ویروسی در بزاق و دهان بکار گرفته شود. به گفته نویسندگان، PDT پس از اعمال فتوسینتسایزر مبتنی بر پورفیرین[۱]، احتمالاً ضایعات وزیکولار دهانی را درمان می کند. آنها نوشتند که مولکولهای فتوسینتسایزر ممکن است ویروسهای SARS-CoV-2  را از بافت دهان سالم دور کنند، در عوض ویروسها به مولکولهای فتوسنتسایزر متصل می شوند.

نتایج در شرایط آزمایشگاهی نشان داد که غلظت های بسیار کم – حدود ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر کمتر از حد معمول – متیلن بلو و راداکلرین هنگام فعال شدن توسط نور ۶۶۲ نانومتر، SARS-CoV-2  را مهار می کند. به گفته نویسندگان مطالعات همچنین نشان داده است که متیلن بلو باعث مهار پروتئین اسپایک SARS-CoV-2  و گیرنده آنزیم مبدل آنژیوتانسین ۲ (ACE2) می شود که برای غیرفعال سازی ویروس حیاتی است.

با وجود شواهد امیدوار کننده، در حال حاضر هیچ مطالعه ای با طراحی قوی نشان نداده است که PDT می تواند SARS-CoV-2  را در حفره دهان یعنی در داخل بدن، غیرفعال کند. بنابراین باید آزمایشات بالینی فوتودینامیک تراپی در حفره دهان برای ارزیابی تاثیر آن در مقابله با ویروس کرونای جدید انجام شود.

نویسندگان نوشتند: PDT” یک ابزار ضد ویروسی بالقوه است که می تواند به روشی بسیار موثر در پیشگیری و درمان COVID-19 تبدیل شود”.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=327935


[۱] porphyrin-based photosynthesizers