Home / خبرها / ضد عفونی مسواک ممکن است از شما در برابر COVID-19 محافظت کند

ضد عفونی مسواک ممکن است از شما در برابر COVID-19 محافظت کند

۱۴ ژانویه ۲۰۲۱- SARS-CoV-2 می تواند حتی از افراد بدون علامت نیز به روش های مختلفی از جمله قطرات و ترشحات، آئروسل و در درجه کمتری از طریق fomites( اشیاء یا موادی که به عفونت آلوده هستند)، منتقل شود.

اکنون، محققان برزیلی استفاده از محلول اتانول و عصاره ی روغنی گیاهان را در پروتکل ضد عفونی مسواک ارزیابی کردند، آنها گزارش خود را در مقاله ای به طور آنلاین در ژورنال بیماری های عفونی منتشر نمودند.

همانطور که نویسندگان در این مقاله به عنوان نامه ای به سردبیر تاکید کردند، افراد آلوده به  کرونا ویروس ۲، بار ویروسی زیادی در بزاق، ناحیه ی نازوفارنکس و اوروفارنکس دارند، حتی اگر بدون علامت باشند. با توجه به اینکه مسواک ها می توانند به عنوان مخزنی برای میکروارگانیسم ها عمل کرده و سبب انتقال بیماری هایی مانند COVID-19 شوند، نویسندگان تخمین می زنند که ضد عفونی کردن برس مسواکها برای کنترل انتقال ویروس در فضاهای مشترک مهم باشد.

یک مطالعه اخیر نشان داده است که دهان شویه های موجود در بازار می توانند SARS-CoV-2 را در شرایط in vitro غیرفعال کنند.

نتایج این تحقیق نشان داد که محلولهای ضد عفونی کننده حاوی اتانول و عصاره های روغنی گیاهی- به عنوان نمونهListerine Cool Mint – تأثیرات رضایت بخشی در کاهش بار ویروسی دارند.

با این حال، هنوز هیچ مطالعه خاصی در مورد ارزیابی اثربخشی دهان شویه های مختلف در ضد عفونی مسواک وجود ندارد و همچنین هیچ آزمایش تصادفی که تاثیر محافظتی استفاده از این محلول ها، را در عمل بالینی برای مقابله با انتقال COVID-19 نشان دهد، وجود ندارد.

پروتکل ضد عفونی کننده

همانطور که نویسندگان پس از مرور داده های موجود در این زمینه پیشنهاد کردند، برای ضد عفونی مسواک باید مراحل زیر را دنبال کرد:

  • دستان خود را با آب و صابون بشویید یا آنها را با الکل ۷۰٪ تمیز کنید.
  • سطح دسته ی مسواک را با الکل ۷۰ درصد به مدت ۱ دقیقه ضد عفونی کنید.
  • مسواک بزنید.
  • برس را بشویید و مجددا دسته آن را با الکل ۷۰٪ به مدت ۱ دقیقه ضدعفونی کنید.
  • برس مسواک را به مدت ۲۰ دقیقه در یک محلول اتانول و عصاره های روغنی غوطه ور کنید.
  • پس از خشک کردن مسواک، آن را در ظرفی مجزا از مسواک سایر افراد خانواده قرار دهید.

به گفته نویسندگان، مراحل ضدعفونی كردن مسواك با الكل ۷۰٪ هنگام مسواك زدن در محیط های جمعی مانند خوابگاه ، مدارس یا محل كار مهم است و در صورت عدم تمایل نیازی به انجام آن در محیط خانه نیست.

از توصیه های مهم دیگر اینست که مسواکهایی که توسط افراد SARS-CoV-2  مثبت، استفاده شده اند باید بلافاصله دور انداخته شوند.

مطالعات آزمایشگاهی مرور شده برای تدوین این پروتکل نشان داد که کاهش بار ویروسی با تنها ۳۰ ثانیه قرار گرفتن در معرض محلولهای آزمایش شده امکان پذیر است. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که مسواک به دلیل طراحی آن، یک محیط مرطوب و جاذب میکروارگانیسم ها است، بنابراین توصیه می شود برای مدت طولانی تری در محلولهای ضدعفونی غوطه ور گردد.

مطالعات بیشتری لازم است

نویسندگان اظهار داشتند: مسواک ها نقشی اساسی در بهداشت دهان و دندان دارند، اما همچنین می توانند به عنوان مخزن میکروارگانیسم ها عمل کرده و سبب انتقال بیماری به افراد سالم شوند.

اگرچه اثر محلول اتانول و عصاره های روغنی گیاهی و همچنین محلولهای جایگزین مانند پوویدون ید، در بیش از یک مطالعه ی آزمایشگاهی تایید شده است، اما هنوز تحقیقات بیشتری لازم است.

محققان نتیجه گیری کردند: که آزمایشات بالینی تصادفی برای تأیید اثر دهانشویه ها در جلوگیری از شیوع ویروس، از جمله ارزیابی تاثیر ضد عفونی کنندگی آنها بر مسواک لازم است.

منبع:

J Infect Dis. Published online December 28, 2020. Full text

https://www.medscape.com/viewarticle/944166