Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / اهمیت دندانهای شیری و چگونگی کمک به کودکان برای مراقبت از آنها

اهمیت دندانهای شیری و چگونگی کمک به کودکان برای مراقبت از آنها

۲۱ ژانویه ۲۰۲۱- دندانهای شیری، یا Baby teeth مانند فانوس دریایی عمل می کنند تا دندانهای بزرگسالی را به مقصد صحیح شان هدایت کنند. دندان شیری لق شده و می افتد زیرا دندان بزرگسالی که از زیر به آن فشار وارد می کند، ریشه دندان شیری را خرد می کند.

از دست دادن دندان های شیری، به ویژه اولین دندان، یک مرحله ی مهم در زندگی کودکان است و در حالی که بیشتر دندان های شیری می افتند، برخی از کودکان تمام دندان های شیری خود را از دست نمی دهند.

گاهی اوقات، دندانهای بزرگسالی به سادگی تشکیل نمی شوند. حداقل یک دندان بزرگسالی در یک یا دو دانش آموز در یک کلاس متوسط​​، یا ۶٪ از کودکان، تشکیل نمی شود (این موارد شامل دندانهای عقل نمی شود). اگر یک دندان بزرگسالی تشکیل نشود معمولاً دندان شیری در دهان فرد در بزرگسالی باقی می ماند. به همین دلیل و دلایل دیگر، مراقبت از دندانهای شیری کودک مهم است. دندان های شیری سالم هم در حال حاضر و هم در بزرگسالی برای سلامتی و رفاه مهم هستند.

دندانهای شیری نیز دچار حفره می شوند

دقیقاً مانند دندانهای بزرگسالی، در دندانهای شیری نیز ممکن است حفره (سوراخ) ایجاد شود. عواملی از جمله باکتری های حفره زا در دهان، مصرف منظم نوشیدنی های شیرین و تنقلات و خوب مسواک نزدن باعث ایجاد حفره می شوند.

حفره های درمان نشده می توانند پیشرفت کرده و بر روی اعصاب و رگ های خونی داخل دندان تأثیر بگذارند یا حتی آنها را از بین ببرند. اگر این اتفاق بیفتد، کودک شما ممکن است از دندان درد و عفونت شدید رنج ببرد. این موارد از جمله مهمترین دلایل قابل پیشگیری برای نیاز کودکان به درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی عمومی هستند.

در برخی موارد، ممکن است لازم باشد که دندان شیری عفونی یا دارای حفره ای بسیار بزرگ کشیده شود. این کار می تواند به طور بالقوه باعث overcrowding یا ازدحام بیش از حد دندانها در بزرگسالی شود.

اگر قبل از رشد و آماده شدن دندان بزرگسالی جانشین، دندان شیری کشیده شود یا بیافتد، دندانهای دو طرف به سمت این فضای خالی حرکت می کنند و موجب کم شدن فضا می شوند. این کمبود فضا سبب می شود که دندان بالغ در نهایت در مکان نامناسبی قرار گیرد. در چنین مواردی کودک شما بیشتر به براکت ارتودنسی نیاز خواهد داشت.

مشکلات دندانی می تواند منجر به مشکلات بزرگتری شود

دندان های شیری عفونی و درمان نشده، می توانند سلامتی و رفاه کودک شما را تحت تأثیر قرار دهند.

با کودکانی که از مشکلات دندانی رنج می برند در مدرسه بخوبی برخورد نمی شود. کودکانی که درد دندانی را تجربه می کنند، ممکن است دچار بی خوابی شده، و در تمرکز و شرکت در کلاس مشکل داشته باشند و به طور کلی با غیبتهای مکرر کلاسهای درس خود را از دست بدهند.

بهداشت ضعیف دندان همچنین بر رشد جسمی کودکان تأثیر می گذارد. کودکانی که دندان درد دارند ممکن است از خوردن وعده های غذایی صرف نظر کنند یا کمتر غذا بخورند، که این امر می تواند بر تغذیه و رشد آنها تأثیر بگذارد.

ما همچنین می دانیم که حفره های موجود در دندان های شیری با افزایش خطر ابتلا به همین مسائل در بزرگسالی همراه است.

برخی علائم نشان دهنده ی مشکلات دندانی در کودک

کودکان، دندان درد را متفاوت از بزرگسالان توصیف و تجربه می کنند، اما نشانه هایی وجود دارد که ممکن است بیانگر وجود مشکلات دندانی در فرزند شما باشد که باید به آنها توجه کنید:

 • کودک از درد شدید تیر کشنده، آزار دهنده، ناراحتی در دندان یا حتی گوش درد شکایت کند
 • از غذاهای گرم، سرد، شیرین یا سفت و جویدنی اجتناب کند
 • اتمام یک وعده غذایی بیشتر از حد معمول طول بکشد
 • از گیر کردن غذا در دندانهایش شکایت کند
 • در مسواک زدن مشکل داشته باشد
 • داشتن خواب شبانه بیشتر از حد معمول یا بیدار ماندن بیش از حد
 • برای شرکت در کلاس درس خیلی خسته باشد
 • در مدرسه عملکرد ضعیفی داشته باشد
 • در معاشرت و گفتار با مشکل روبرو شود
 • بیش از حد معمول، تحریک پذیر یا بدخلق باشد

خبر خوب این است که به محض تشخیص مشکلات دندانی کودکان، اکثر آنها قابل حل یا کنترل هستند.

مراجعه به دندانپزشک

شما باید با در رویش اولین دندان شیری کودکتان، یک قرار ملاقات برای معاینه دندانپزشکی تنظیم کنید. بعد از آن، به طور مرتب ویزیتهای چک آپ ها را تعیین کنید، بسته به اینکه دندانپزشک چند بار این معاینات را توصیه می کند. اگرچه ممکن است دندان های کودک شما خوب و سالم باشند، اما مراجعات منظم کمک می کند تا کودک با دندانپزشک احساس راحتی کند، ضمن این که اگر مشکل دندانی کوچکی وجود داشته باشد، سریعا بررسی و درمان شود.

بعضی از کودکان (و حتی بزرگسالان) احتمالا مراجعه به دندانپزشک را دلهره آور می دانند. بسیار مهم است که والدین کودکان خردسال، نظر مثبتی را در مورد دندانپزشک به کودک خود القاء کنند.

این نکات می تواند به شما و فرزندتان کمک کند تا برای اولین ملاقات و ملاقات های بعدی خود را آماده کنید:

 • هنگام مراجعه به دندانپزشک از اصطلاحات مثبت و مناسب کودکان استفاده کنید، مانند “دوست پری دندان”
 • از کلمات پر احساس مانند “سوزن” که ممکن است کودکان را بترساند، خودداری کنید
 • از تهدید کودکان به عواقب رفتار بد خودداری کنید
 • از به اشتراک گذاشتن تجربیات بد دندانپزشکی خودداری کنید

ویزیت را با ایفای نقش در خانه قبل از مراجعه به دندانپزشک یا تشبیه ویزیت به بازی و سرگرمی، برای کودک خود آسانتر كنید.

مراقبت از دندان ها در خانه

در کنار معاینات منظم دندانپزشکی، ایجاد عادت های خوب با کودکان خود در مراقبت و مسواک زدن دندان ها بسیار مهم است:

 • در مورد دندان ها و مهم بودن آنها صحبت کنید
 • به کودکان خود کمک کنید تا دندانهای خود را با یک مسواک نرم و مناسب سنشان مسواک بزنند
 • اجازه دهید فرزندانتان سرگرم شوند، مثلاً از مسواک هایی استفاده کنید که شخصیت های مورد علاقه آنها هستند.

به طور کلی، دستورالعمل های انجمن دندانپزشکی استرالیا توصیه می کنند در زمان رسیدن کودک به ۱۸ ماهگی از خمیر دندانهای حاوی فلوراید استفاده کنید، قبل از آن، فقط می توانید از آب استفاده کنید. اما می توانید در مورد نوع خمیر دندانی که برای کودک شما مناسب است، در قرار ملاقات بعدی از دندانپزشک کودک خود سوال کنید.

والدینی که مشکلات دندانی دارند ممکن است نگران باشند که فرزندشان نیز به همین سرنوشت دچار شوند، اما به عنوان والدین یا سرپرست می توانید روی عادت ها و نگرش های دندانی کودک تأثیر بگذارید تا به او در حال حاضر و در آینده کمک کنید.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-01-baby-teeth-fall-theyre-importanthere.html