Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / محققان در استرالیا به دنبال بهبود نتایج ایمپلنتهای دندانی هستند

محققان در استرالیا به دنبال بهبود نتایج ایمپلنتهای دندانی هستند

۱۱فوریه ۲۰۲۱- بریزبن، استرالیا: متخصصان و محققان دندانپزشکی همچنان به دنبال بهترین راه حل ها برای کمک به پیشگیری و مدیریت بیماری پری ایمپلنت هستند. در همین راستا، محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه کوئینزلند در بریزبن در حال توسعه درمانی هستند که با جلوگیری از رشد باکتریها و تشکیل بیوفیلم در سطح ایمپلنت، نتایج ایمپلنتهای دندانی را بهبود می بخشد. محققان معتقدند که این درمان ممکن است در درمان پریودنتیت نیز موثر باشد.

بیماری های پری ایمپلنت می توانند بر بافت نرم و سخت اطراف ایمپلنت های دندانی تأثیر بگذارند و التهاب مزمن ناشی از آنها ممکن است منجر به از دست دادن استخوان شده و باعث سست شدن یا حتی جابجایی ایمپلنت تیتانیومی، گردد. به گفته محققان، از آنجایی که اتصالات بافت نرم به ایمپلنت شکننده تر و آسیب پذیرتر است، خطر التهاب و پری ایمپلنتیت برای ایمپلنت های تیتانیومی در مقایسه با دندان های طبیعی به طور قابل توجهی بیشتر است. با این حال، آنها معتقدند که روش جدید آنها می تواند میزان بقای ایمپلنت های دندانی را بهبود بخشد.

دکتر Abdalla Ali ، یکی از پژوهشگران این تحقیق و رزیدنت های این دانشکده، در مورد این پروژه گفت: ما قصد داریم میکروتوبول هایی را بر روی دیسک های تیتانیومی به روش اصلاح تفریقی سطح، تعبیه کنیم.

وی ادامه داد: میکروتوبول ها با ایجاد مساحتی بالاتر ، یک روش ایده آل برای اصلاح سطح ایمپلنت های دندانی هستند که امکان ورود بافت نرم را در ایمپلنت ایجاد کرده و در نتیجه پایداری طولانی مدت ایمپلنت را تضمین می کند. پس از رشد بافت نرم درون ایمپلنت، از رشد باکتری و تشکیل بیوفیلم در اطراف ایمپلنت های دندانی جلوگیری می شود. ادغام بافت نرم یک معیار اساسی برای سنجش موفقیت ترمیم است، زیرا اسئواینتگریشن به یک پدیده معمول و قابل پیش بینی تبدیل شده است.

محققان امیدوارند که پروژه ی آنها نتایج مثبتی داشته باشد، آنها اظهار داشتند: موفقیت ما روند جدیدی را در صنعت دندانپزشکی برای استفاده از این فناوری برای ایمپلنت های نسل بعدی با ویژگی های چند منظوره ایجاد خواهد نمود.

به این پروژه با عنوان “رشد بافت نرم در میکروتوبول هایی که بر روی دیسک های Ti با اصلاح میکروماشینی تفریقی توسط لیزر فمتوسکند” ، اخیراً جایزه ای به مبلغ ۱۵۰۰۰ دلار استرالیا (۹،۶۰۰ یورو) از طرف بنیاد تحقیقات دندانپزشکی استرالیا اهدا شده است.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/researchers-in-australia-seek-to-improve-dental-implant-outcomes/