Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / چرا سلامت دهان و دندان بیش از داشتن یک لبخند زیبا مهم است

چرا سلامت دهان و دندان بیش از داشتن یک لبخند زیبا مهم است

۱۲ فوریه ۲۰۲۱- سلامت دهان و دندان شما مهمتر از آن است که تصور کنید. مانند سایر مناطق بدن، دهان شما مملو از باکتری است و این باکتری ها اکثراً بی ضرر هستند. اما دهان شما نقطه ارتباط با دستگاه های گوارش و سیستم تنفسی شما است و برخی از این باکتری ها می توانند باعث بیماری شوند.

به طور معمول دفاع طبیعی بدن و مراقبت های بهداشتی دهان و دندان، باکتری ها را تحت کنترل در می آورد. با این حال، بدون بهداشت دهان و دندان مناسب، باکتری ها می توانند به سطوحی برسند که ممکن است منجر به عفونت های دهانی، مانند پوسیدگی دندان و بیماری لثه شوند. مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان شما همچنین می تواند در بروز بیماری ها و شرایطی مانند اندوکاردیت، بیماری های قلبی عروقی و ذات الریه نقش ایفا کند.

برای محافظت از سلامت دهان و دندان خود، روزانه بهداشت دهان و دندان خود را به روشهای زیر رعایت کنید:

  • حداقل دو بار در روز دندانهای خود را با استفاده از خمیر دندانهای حاوی فلوراید با یک برس نرم مسواک بزنید. مسواک برقی می تواند جایگزینی عالی برای مسواک دستی باشد، به خصوص برای کودکان، افراد معلول، افراد مسن و افراد مبتلا به آرتروز یا سایر بیماری هایی که مسواک زدن را دشوار می کند.
  • روزانه نخ دندان بکشید.
  • از دهانشویه برای از بین بردن ذرات غذایی که پس از مسواک زدن و نخ دندان در دهانتان باقی می ماند، استفاده کنید.
  • یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و مصرف غذاهایی که حاوی قندهای اضافه هستند را محدود کنید.
  • مسواک خود را هر سه ماه یک بار تعویض کنید، یا اگر برس آن ساییده یا فرسوده شده است، آن را زودتر تعویض کنید.
  • برای معاینات و جرمگیری منظم دندانپزشکی برنامه ریزی کنید.
  • از مصرف دخانیات خودداری کنید.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-02-good-oral-health-beautiful.html