Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / روش جایگزینی استخوان، روشی موفقیت آمیز برای درمان کودکان دارای تومورهای فکی است

روش جایگزینی استخوان، روشی موفقیت آمیز برای درمان کودکان دارای تومورهای فکی است

۱۳ فوریه ۲۰۲۱ – به گزارش انجمن جراحان دهان و فک و صورت آمریکا (AAOMS) ، پروتکلی که شامل برداشتن تومور و بازسازی فوری فک، از طریق جایگزینی استخوان فک با استخوان زنده ی گرفته شده از پای خود بیمار است، می تواند تومورهای فک پایین را با عوارض کمی در کودکان درمان کند.

رادیوگرافی پانورامیک در پیگیری دو ساله نشان دهنده ی سه ایمپلنت ادغام شده در استخوان است، که ۱۲ ماه پس از برداشتن و بازسازی (مرحله ۴) ، قرار داده شدند.

در طول مطالعه، هیچ توموری بعد از عمل با استفاده از گرفتهای فیبولای آزاد میکرووسکولاریزه[۱]،- که استخوان فک را با استخوان فیبولا پر کرد-، عود نکرد. این گرفت ها از طریق رگهای خونی کوچکی که همراه با استخوان پیوند شده منتقل شده اند، خون رسانی خود را دارند.

همچنین، هیچ عارضه ای از طریق هشت ایمپلنت دندان، که جایگزین دندان های از دست رفته شده اند، ایجاد نشد. سه عارضه ی جزئی، شامل دو بار باز شدن مجدد محل برش و یک عفونت، ظرف ۳۰ روز پس از عمل در محلی که استخوان فیبولا برداشته شده بود، رخ داد.

در این مطالعه ۱۵ کودک در دانشگاه Emory یا مرکز بهداشت و درمان کودکان آتلانتا تحت درمان جایگزینی استخوان قرار گرفتند، قبل از بازسازی فک این کودکان با گرفتهای فیبولای آزاد، تومور موجود در فک پایین آنها برداشته شده بود.

بیماران تحت یک پروتکل چهار مرحله ای قرار گرفتند که شامل برنامه ریزی، معاینات و ارزیابی قبل از جراحی، جراحی، مراقبت های بعد از جراحی در یک بخش مراقبت های ویژه ، شامل توصیه های فیزیوتراپی و جایگزینی دندان با استفاده از ایمپلنت های دندانی بود.

ده بیمار از یک پروتز دندانی متحرک یا روشهایی برای آماده سازی کاشت ایمپلنت قرار گرفتند و دو بیمار ایمپلنتهای دندانی را دریافت کردند.

به گفته ی محققان، در این پروتکل از برنامه ریزی دیجیتال برای آماده سازی محل، میزان و برداشتن تومور، پیوند و بازسازی استخوان، کاهش زمان جراحی و کمک به تعیین دقیق محل قرار دادن فیبولا برای قرار دادن ایمپلنتهای دندان، استفاده شد.

محققان گفتند: از گرافت فیبولای آزاد وسکولاریزه برای بازسازی فک پایین در بزرگسالان بیشتر از کودکان استفاده می شود و تعداد کمی از جراحان تجربه قابل توجهی در این روش دارند.

آنها افزودند: استفاده از این گرفت ها برای کودکان با موانعی همراه است از جمله رشد ناشناخته و نیاز به سدیشن طولانی تر، اما به دلیل طول، خونرسانی مورد انتظار و قدرت آنها برای توان بخشی دندان، این گرفت ها برای بازسازی فک پایین کودکان مناسب هستند.

محققان اظهار داشتند که پروتکل مرحله ای آنها ضمن بهبود کیفیت زندگی، زمان بهبود و باز گشت به عملکرد قبل از بیماری را کوتاه می کند.

این مطالعه با عنوان “پروتكلی برای برداشتن و بازسازی فوری فك پایین کودکان با استفاده از فلپ های فیبولای آزاد میکرووسکولاریزه” توسط ژورنال جراحی دهان و فک و صورت منتشر شد.

منبع:

https://www.dentistrytoday.com/news/industrynews/item/7815-bone-replacement-procedure-successfully-treats-children-with-jaw-tumors


[۱] microvascular free fibula grafts