Home / خبرها / آیا می دانید چه میکروب هایی در مسواک بیماران شما زندگی می کنند؟

آیا می دانید چه میکروب هایی در مسواک بیماران شما زندگی می کنند؟

۹ فوریه ۲۰۲۱ – چه میکروبهایی در مسواک شما وجود دارند؟ طبق تحقیقی که در تاریخ ۳۱ ژانویه در ژورنال میکروبیوم منتشر شد، اغلب میکروبهای مسواک شما فقط باکتری های موجود در دهان شما هستند. انواع باکتری های ساکن در مسواک نشان دهنده میکروب هایی هستند که معمولاً در حفره دهان و پوست وجود دارد و نه در محیط اطراف.

نویسندگان دریافتند مسواکهای افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را روزانه رعایت می کردند، دارای باکتری هایی با تنوع کمتر بود. بیشتر میکروب های موجود در برس مسواک به احتمال زیاد از دهان کاربران است تا روده ی آنها. برس ها همچنین اکثراً عاری از باکتری های سایر عوامل محیطی مانند گرد و غبار یا آئروسل های حاوی میکروب( تولید شده از شستشوی توالت با درب باز) بودند.

این گروه به سرپرستی Ryan Blaustein ، دکترای موسسه تحقیقات ملی ژنوم انسانی از موسسات ملی بهداشت ایالات متحده (NIH) نوشتند: جوامع میکروبی موجود در مسواک ها از گونه های غالب دهانی در ترکیب با سویه های متنوع تر محیطی تشکیل شده اند.

مشخص شده است که مسواک های استفاده شده دارای مخلوطی از باکتریهای مشتق شده از انسان و از محیط ، از جمله استرپتوکوک، استافیلوکوک، لاکتوباسیلوس، کلبسیلا و انتروکوکها هستند. تعدادی از عوامل می توانند بر توانایی باکتریها برای قرار گرفتن بر روی مسواک تاثیر گذارند، از جمله شستشوی مرتب مسواک با آب، تغییراتی دمایی که تجربه می کند و در انواع مختلفی از سطوح که نگهداری می شود.

گذشته از درک محدود ما از تاثیر مواد ضد میکروبی موجود در محصولات مراقبت از دهان و دندان بر تعداد باکتری های مسواک، عواملی که به طور گسترده تری میکروبیوم مسواک را تحت تأثیر قرار می دهند، به خوبی شناخته نشده اند. محققان برای درک بهتر باکتریهای موجود در مسواک، از بزرگسالان بالای ۶۵ سال و در شعاع ۱۰۰ مایلی از دانشگاه نورث وسترن خواستند مسواک های مورد استفاده خود را برای تجزیه و تحلیل میکروبیوم به این دانشکده اهدا کنند. آنها همچنین از شرکت کنندگان در مورد مشخصات جمعیت شناسی، عادت های دندانپزشکی و رژیم غذایی آنها سوال کردند.

بلاستاین و همکارانش ۳۴ نمونه مسواک را با داده های مربوطه، دریافت کردند. نویسندگان DNA را از برس مسواکها استخراج کردند تا جوامع میکروبی را در آنها بررسی کنند. داده ها با آنچه در پروژه میکروبیوم انسانی NIH ذکر شده بود، مقایسه شد. هدف پروژه میکروبیوم انسانی NIH، شناسایی و فهرست بندی فلور میکروبی از قسمت های مختلف بدن انسان بود.

بیش از ۷۵٪ نمونه ها شامل هشت گونه ی غالب بود که اغلب در میکروبیوم های دهان وجود دارند، از جمله استرپتوکوک، روتیا و ویلونلا. اکثر نمونه ها همچنین دارای دو گونه ی Klebsiella oxytoca و Stenotrophomonas maltophilia بودند که با احتمال زیاد دارای منشا محیطی هستند.

حداقل در نیمی از نمونه ها، نویسندگان ۳۷ گونه از باکتریهای نسبتاً محافظت شده را پیدا کردند. از این تعداد، حدود ۸۱٪ در میکروبیوم دهان شایع هستند.

بر اساس این یافته ها، سایر گونه های میکروبی مرتبط با انسان شامل سویه های Actinomyces ، Corynebacterium  و Prevotella ، بودند. بسیاری از این سویه ها را می توان در چندین مکان از بدن مشاهده کرد، اگرچه بیشتر در میکروبیوم های دهانی دیده می شوند.

علاوه بر این، بهداشت بهتر دهان و دندان، استفاده ی منظم از نخ دندان و استفاده از دهان شویه با مسواک های دارای جوامع میکروبی با تنوع کمتر، ارتباط داشت. نتیجه گیری چیست؟ نویسندگان نوشتند: دهان تمیزتر مساوی با مسواک تمیزتر است.

آنها افزودند: ترکیبی پیچیده از بهداشت فردی، بهداشت دندان و متغیرهای محیطی به احتمال زیاد تنوع تاکسونومی و مقاومت در برابر آنتی بیوتیکها را در میکروبیوم های مسواک شکل می دهد.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=328048