Home / خبرها / امید جدیدی برای درمان دردهای مزمن بدون استفاده از داروهای اپیوئیدی

امید جدیدی برای درمان دردهای مزمن بدون استفاده از داروهای اپیوئیدی

۱۶ فوریه ۲۰۲۱ – بر طبق برخی تخمین ها، دردهای مزمن تا ۴۰٪ از افراد آمریکایی را تحت تأثیر قرار داده است و گاهی درمان آن پزشکان و بیماران را ناامید می کند، یک ناامیدی که اغلب با تردید در تجویز داروهای اپیوئیدی(افیونی) برای تسکین درد، سخت تر می شود.

دکتر Elizabeth Hatfield ، نویسنده ی اول این مقاله و مدرس بالینی گروه جراحی فک و صورت و دندانپزشکی بیمارستانی در دانشکده ی دندانپزشکی میشیگان در این زمینه گفت: مطالعه ی ما تأیید می کند که دوز کم دارویی به نام نالتروکسان(naltrexone) ، یک گزینه ی خوب و بدون خطر اعتیاد، برای بیمارانی است که از درد دهان و صورت و دردهای مزمن رنج می برند.

نالتروکسان یک اپیوئید نیمه سنتتیک است که اولین بار در سال ۱۹۶۳ به عنوان یک جایگزین خوراکی برای نالوکسان(naloxone، که بصورت اسپری بینی برای معکوس کردن اوردوز داروهای اپیوئیدی استفاده می شد)، تولید گردید. هنگامی که در دوزهای ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرمی تجویز می شود، نالتروکسان جلوی اثرات الکل و مواد افیونی را می گیرد.

نالتروکسان با دوز کم سالهاست که برای درمان دردهای مزمن، بصورت off-label[1] (خارج از بر چسب) استفاده می شود، اما دکتر هتفیلد، گفت: این اولین مرور دقیق و سیستماتیک مقالات منتشر شده برای بررسی اثربخشی واقعی این دارو بعنوان گزینه ای مناسب برای بیماران دارای دردهای مزمن و بررسی ارزندگی آن برای مطالعات رسمی تر است.

دکتر هتفیلد که امیدوار است بتواند یک آزمایش کنترل دار تصادفی در مورد نالتروکسان با دوز کم را آغاز کند، گفت: ما دریافتیم که استفاده از دوز کم نالتروکسان توسط بیماران مبتلا به درد مزمن، سبب کاهش شدت درد و بهبود کیفیت زندگی و کاهش مصرف داروهای اوپیوئیدی می شود.

دکتر هتفیلد گفت: دوزهای کم نالتروکسان (۰٫۱ تا ۴٫۵ میلی گرم) با تأثیر بر روی یک مسیر سلولی منحصر به فرد در سیستم عصبی سبب تسکین درد مزمن بدون مواد افیونی می شود. اگر بیماران برای درمان درد خود با یک پزشک کار می کنند، مناسب است که آنها موضوع نالتروکسان با دوز کم را به عنوان یک گزینه احتمالی مطرح کنند.

درد مزمن دردی است که برای چندین ماه یا پس از جراحت یا ترومای اولیه برطرف نمی شود. اما طرز فکر پزشکان و دانشمندان درباره درد مزمن در حال تغییر است. اکنون تصور می شود که برخی از دردهای مزمن بیشتر از آسیب دیدگی واقعی مربوط به نحوه ی گزارش درد به مغز در بدن ما است.

دکتر هتفیلد، گفت: به طور معمول، درد مزمن بدن شما را به سمت یک فرآیند حساس سازی سوق می دهد در حالی که سیستم عصبی شما حساس تر می شود، و این دردها حتی می تواند با محرک های غیر دردناک نیز اتفاق بیفتد. روشی که دوست دارم آن را برای دانشجویان یا بیماران توضیح دهم این است که وقتی دچار آفتاب سوختگی می شوید، چیزهایی که به طور معمول خوب هستند، مانند دوش آب گرم یا ملحفه ای که با پوست شما تماس می یابد نیز می تواند سبب احساس ناخوشایند یا درد در شما شوند.

این مفهوم از سیستم عصبی حساس شده توسط سلولهایی به نام سلولهای گلیال(glial cells[2]) ترویج می شود. نالتروکسان با دوز کم این سلول ها را که سیستم عصبی را حساس نگه می دارند، هدف قرار می دهد، در نتیجه آستانه درد و حساسیت سیستم عصبی را با گذشت زمان کاهش می دهد.

مدیریت سنتی درد بر معالجه محل آسیب یا تروما متمرکز است، اما نالتروکسان با دوز کم، روی سیستم عصبی بیش فعال کار می کند.

دکتر هتفیلد گفت: نالتروکسان با دوز کم شروع به رفع علت درد می کند، نه این که فقط آن را ماسک کند، این به ما امکان می دهد بیماری هایی که باعث درد مزمن می شوند را بهتر هدف قرار دهیم و همچنین به طور بالقوه درد را بدون استفاده از مواد افیونی کنترل کنیم.

دکتر هتفیلد گفت: این بهترین روش برای اختلالات متمرکز درد است، در شرایطی که سیستم عصبی در آن حالت بیش از حد تحریک شده باشد که شامل میالژی، سندرم درد منطقه ای پیچیده و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی است که معمولاً TMJ نامیده می شود. دوز کم نالتروکسان ارزان است و عوارض جانبی کمی دارد. با این حال، این دارو برای افرادی که به طور منظم از الکل یا مواد افیونی استفاده می کنند، گزینه ی مناسبی نیست. همچنین این دارو نباید برای افرادی که هپاتیت حاد یا نارسایی کبدی دارند، تجویز شود.

پس از این که پرفسور Lawrence Ashman ، استادیار بالینی دندانپزشکی و یکی از نویسندگان این مقاله، رزیدنسیorofacial pain  را در سال ۲۰۱۸ در دانشکده ی دندانپزشکی دانشگاه میشیگان بنیان گذاری کرد، دکتر هتفیلد به این حوزه علاقه مند شد. دو سال بعد، دکتر هتفیلد اولین فارغ التحصیل برنامه ی دو ساله رزیدنسیorofacial pain  در بخش دندانپزشکی/ OMS بیمارستانی بود.

دکترهتفیلد، گفت: فقط ۱۳ رزیدنسی orofacial pain در آمریکا وجود دارد. با این حال، دوره ی تخصص درد برای دندانپزشکی منطقی است، زیرا بیماران ممکن است از درد مرتبط با مفاصل و عضلات اطراف حفره دهان رنج ببرند که قبلاً توسط دندانپزشکان یا از طریق دارو درمان نمی شد.

بسیاری از بیماران ابتدا از طریق دندانپزشکی در معرض مواد افیونی(داروهای اپیوئیدی) قرار می گیرند. وی گفت: در حالی که امکان استفاده ی بخوبی مدیریت شده از داروهای اپیوئیدی برای درمان بیماران دارای درد مزمن وجود دارد، اما به درمان های جایگزین نیاز داریم.

 این مطالعه در مجله ی انجمن دندانپزشکی آمریکا منتشر شده است.

منبع:

The Journal of the American Dental Association, 2020; 151 (12): 891 DOI: 10.1016/j.adaj.2020.08.019

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/02/210216115100.htm


[۱] وقتی تجویز یک دارو برای حداقل یک مورد بیماری تائید می شود، پزشکان مجازند آن دارو را برای هر نابسامانی یا نشانه دیگری که فکر می کنند آن دارو دارای تاثیر است، به کار برند. این عمل را در اصطلاح تجویز خارج از برچسب یا off-label prescribing  می نامند.

[۲] سلول های پشتیبان دستگاه عصبی