Home / خبرها / محققان با استفاده از تلفنهای هوشمند، سیستمی را برای غربالگری سلامت دهان و دندان کودکان ابداع کردند

محققان با استفاده از تلفنهای هوشمند، سیستمی را برای غربالگری سلامت دهان و دندان کودکان ابداع کردند

۱۷ فوریه ۲۰۲۱-  محققان استرالیایی به تازگی بودجه ای را از دولت برای پروژه ای دریافت کرده اند که هدف آن توسعه ی سیستمی است که به والدین این امکان را می دهد که از دندان های کودکان خود با گوشی های هوشمند عکس گرفته و آنها را برای ارزیابی به دندانپزشک ارسال کنند. این سیستم جدید دسترسی به مراقبتهای روزمره ی دهان و دندان را بهبود می بخشد و مراجعات نامناسب یا غیرضروری را کاهش می دهد، بنابراین به حداقل شدن زمان سفر به مطب و انتظار کمک می کند.

این پروژه با همکاری سازمان تحقیقات علمی و صنعتی مشترک المنافع و موسسه ی Telethon Kids اجرا می شود و توسط گروهی از محققان دانشگاه استرالیای غربی در پرت هدایت می گردد. این بخشی از یک تحقیق در حال انجام است که به دنبال استفاده از فناوری در سطح مصرف کننده برای تسهیل دسترسی به مراقبت های دندانپزشکی است.

این پروژه ۱۲ ماهه با هدف ایجاد سیستمی برای غربالگری نوزادان و کودکان با استفاده از تصاویر گوشی های هوشمند توسط افرادی که آموزش ندیده اند، انجام می شود. این تصاویر توسط تیم دندانپزشکی از طریق دسک تاپ قابل دسترسی است و به دندانپزشکان کمک می کند تا تشخیص دهند که آیا موارد نیاز به مراجعه دارند یا می توانند به تأخیر بیافتند.

دکتر Marc Tennant ، استاد دانشکده علوم انسانی این دانشگاه، گفت: هسته اصلی تلاش ۲۵ ساله تیم ها دستیابی به سلامت دندانها در میان افرادی است که در حاشیه ی جامعه هستند، این دسترسی در مورد بسیاری از جنبه ها است، از جمله هزینه و عوامل اجتماعی و جغرافیایی. این پروژه کاملا متناسب با ماموریت بلند مدت ما است. به نظر می رسد استفاده از تصاویر ساده ی تلفن های هوشمند برای غربالگری سلامت دندان ها روش مناسبی است.

دکتر Tennant ، توضیح داد که پروژه ی حاضر بر سلامت دهان و دندان کودکان تمرکز دارد، اما برنامه گسترده تر شامل بزرگسالان می شود. وی همچنین خاطرنشان کرد که به دنبال جایگزینی معاینات دندانپزشکی حرفه ای نیست، بلکه به دنبال انجام غربالگری و ارائه مشاوره در مورد بهداشت دهان و دندان است.

دکتر Tennant ، با بحث در مورد چالش هایی که این پروژه به وجود می آورد، توضیح داد: مانع اصلی مقاومت افراد در برابر این ایده است، زیرا بسیاری از متخصصان با تغییر و نوآوری راحت نیستند. تننت اظهار داشت: ما شاهد بوده ایم که استفاده از بسیاری از نوآوری های فوق العاده ده ها سال به دلیل این مقاومت ها به تاخیر افتاده اند، و این یکی از آنها بوده است. وی افزود: ما می بینیم كه خدمات دولتی فرصت های به مراتب موثرتری كه این نوآوری ها به وجود می آورند را می بینند. بسیاری از بخشهای دولتی استرالیا در طی شیوع بیماری همه گیر Covid-19 ، به مدل های telehealth روی آورده اند و اکنون برخی از آنها ایده های پروژه ما را می گیرند و آنها را اجرا می کنند.

این پروژه اخیراً ۵۰،۰۰۰ دلار (۳۲،۰۰۰ یورو) بودجه ی دولتی دریافت کرده است. به گفته ی دکتر Tennant ، در طی شیوع همه گیر SARS-CoV-2 ، این پروژه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/researchers-develop-system-for-childrens-oral-health-screening-using-smart-devices/