Home / خبرها / می توان خطر سرطان ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس دندانپزشکی را کاهش داد

می توان خطر سرطان ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس دندانپزشکی را کاهش داد

۱۷ فوریه ۲۰۲۱ – بر اساس مطالعه ای که اخیرا در Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology and Oral Radiology ، منتشر شده است، قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس دندان در سال ۲۰۱۹ باعث ایجاد ۹۶۷ مورد سرطان در ایالات متحده شد. محققان دریافتند که می توان از اکثریت قریب به اتفاق این سرطان ها جلوگیری کرد.

سرطان های مرتبط با رادیوگرافی از دندان حدود ۳٪ از سرطان های جدید در حفره دهان / حلق و ۵٪ از تومورهای مغزی را تشکیل می دهند. نویسندگان این مقاله، دکتر Douglas Benn ، از دانشگاه کریتون و دکتر Peter Vig ، از دانشگاه ایالتی اوهایو، گفتند: ۷۵ درصد از این سرطان ها از طریق معیارهای انتخاب مناسب و کولیماتورهای مستطیلی، قابل پیشگیری هستند.

دکتر Benn و دکتر Vig، نوشتند: پاسخ یک متخصص ارتودنسی که یک دختر ۱۰ ساله را تا سن ۱۴ سالگی سه بار در معرض اسکن توموگرافی با پرتو مخروطی (CBCT) در طی یک دوره دو ساله قرار داده است، بعد از خواندن این مطلب که خطر ابتلای این کودک به سرطان حدود ۱ در ۶۰۰۰ است، چه خواهد بود؟ ما انتظار داریم که این آمار یک شوک برای این ارتودنتیست باشد، زیرا ما می دانیم که دندانپزشکان عمداً این خطر ابتلا به سرطان را ایجاد نمی کنند و یا احتمالاً از خطرات مرتبط با این روش تصویربرداری رادیولوژیک آگاهی ندارند (Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol ، ژانویه ۳۰ ، ۲۰۲۱).

دکتر Benn و دکتر Vig، این مطالعه را برای ارزیابی و انتشار اطلاعات مربوط به خطرات مرتبط با اشعه ایکس دیجیتال انجام دادند. آنها فکر کردند با توجه به افزایش استفاده از CBCT در مطب های دندانپزشکی، این موضوع نیاز به بررسی دارد. بعلاوه، رادیوگرافی دندان معمولاً شایع ترین رادیوگرافی هایی هستند که برای افراد سالم انجام می شود و کودکان به ویژه به اثرات قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس حساس هستند.

نویسندگان گزارش دادند: بیشتر سرطان های ناشی از مراجعه به مطبهای دندانپزشکی با تصویربرداری از دهان و CBCT مرتبط هستند. تجزیه و تحلیل بیشتر از ۱۵۰ وب سایت دندانپزشکی نشان داد که ۸۶ درصد از مطب های دندان پزشکی عمومی و ۹۶ درصد از مطب های دندانپزشکی اطفال هیچ اطلاعات مفیدی در مورد خطر دوز اشعه ی ایکس، ارائه نمی دهند.

دکتر Benn و دکتر Vig، نوشتند: تجزیه و تحلیل وب سایت ها نشان می دهد که “دندانپزشکان معتقدند که خطرات ناشی از سرطان در رادیوگرافی دندان ناچیز است”.

کاهش خطر بیمار

نویسندگان نوشتند: می توان با استفاده از معیارهای انتخاب مناسب، از برخی از خطرات سرطان پیشگیری کرد. استفاده از کولیماتورهای مستطیلی می تواند خطرات سرطان مرتبط با اشعه ی ایکس دندانپزشکی را کاهش دهد.

کولیماتورها دارای یک نگهدارنده سنسور اشعه ایکس با یک حلقه هدف گیری داخلی هستند که به موقعیت دقیق دستگاه اشعه ایکس کمک می کند. دکتر Benn توضیح داد: پزشکان می توانند یک نگهدارنده قابل استفاده مجدد با قابلیت استریل شدن با حلقه های هدف را با قیمت ۱۵۰ دلار خریداری کنند.

نویسندگان مشاهده کردند که کولیماسیون پرتوی اشعه ایکس می تواند منجر به کاهش دوز تابش تا ۸۰ درصد شود، اما این ابزار کمتر استفاده می شود. در یک نظرسنجی که نتایج آن در این مطالعه ذکر شده است، تنها ۰٫۶٪ از مطب های دندانپزشکی در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۵ از کولیماتور مستطیلی استفاده کرده اند.

برخی از دندانپزشکان معتقدند که استفاده از کولیماتور مستطیلی تعداد خطاهای فنی را افزایش می دهد و در نتیجه اشعه ایکس و قرار گرفتن در معرض اشعه بیشتر می شود. دکتر Benn، توضیح داد که میزان اشعه ایکس تکرار شده با کولیماسیون حدود ۷٪ است، اما دوز کلی تابش ۷۳٪ کاهش می یابد.

دکتر Benn و دکتر Vig، همچنین توصیه کردند که متخصصان دندانپزشکی از فرم رضایت آگاهانه برای انجام رادیوگرافی استفاده کنند که لیستی دقیق از خطرات سرطان و توضیحی در مورد نیاز بالینی بررسی تصویربرداری را ارائه می دهد. نویسندگان نوشتند: عدم وجود چنین فرمی در اکثر قریب به اتفاق سایتهای دندانپزشکی، نشان می دهد که دندانپزشکان معتقدند که خطر قانونی که آنها را در این مورد تهدید کند، وجود ندارند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=img&pag=dis&ItemID=328094