Home / خبرها / آیا به دنبال روش آسان تری برای تهیه ی کپی از پروتز دندانی هستید؟ پس این مقاله را مطالعه کنید

آیا به دنبال روش آسان تری برای تهیه ی کپی از پروتز دندانی هستید؟ پس این مقاله را مطالعه کنید

۱۷ فوریه ۲۰۲۱ – طبق مطالعه منتشر شده در مجله پروتزهای دندانی، دندانپزشکان می توانند با استفاده از یک اسکنر داخل دهانی معمولی و یک نرم افزار رایگان و قابل دانلود CAD ، پروتزهای کامل را به سرعت و به راحتی تکثیر یا کپی کنند.

نویسندگان نوشتند: CAD/CAM، با دریافت فرم دندان مصنوعی توسط یک اسکنر، روند کار را ساده می کند. سپس از یک چاپگر سه بعدی یا دستگاه مایلینگ(فرز) برای تکمیل مراحل تولید دندان مصنوعی استفاده می شود، این کار می تواند منجر به کاهش هزینه و زمان درمان برای بیماران گردد.

نویسندگان این مقاله به رهبری دکتر Yutaro Oyamada ، استادیار دانشکده ی دندانپزشکی دانشگاه پزشکی Iwate در ژاپن، نوشتند: با استفاده از اسکنر داخل دهانی، می توان دندان مصنوعی کامل را بدون نیاز به مراحل پیچیده، اسکنر لابراتوار یا نرم افزار پیشرفته CAD ، کپی کرد.

تهیه ی یک کپی از دندان مصنوعی کامل، جایگزینی برای تری های سفارشی، occlusion rims یا درمان با دندان های مصنوعی موقت تا زمان تولید دندان های جدید، است. اغلب، از نسخه های کپی به عنوان الگوهای جراحی و تصویربرداری برای درمان ایمپلنت نیز استفاده می شود.

 کپی کردن پروتز به روش سنتی و مرسوم وقت گیر است. به طور سنتی، دندانپزشکان نیاز به قالب گیری از دندان های بیمار دارند. سپس، رزین heat-cured یاself-cured  باید جایگزین شود. به گفته نویسندگان، با استفاده از فناوری CAD / CAM ، متخصصان پروتز می توانند روند این کار را ساده کنند.

مراحل انجام این روش

تکنیک دوپلیکیشن دندان مصنوعی به این روش، شامل مراحل زیر است:

  1. از اسکنر داخل دهانی برای اسکن پروتز اوریجینال استفاده می شود. سپس، سطوح cameo و intaglio  دنچر کامل را به ترتیب در حالت تصویربرداری فک بالا و فک پایین فراتر از فلنج دنچر اسکن کنید. با استفاده از حالت تصویربرداری اینتراکلوزال، مارجین های دندان مصنوعی را اسکن و تصاویر cameo و intaglio را بر روی هم superimpose کنید. داده های اسکن شده پس از کالیبراسیون به عنوان یک فایل STL ، ایمپورت می گردد.
  2. فایل STL تهیه شده را به نرم افزار CAD منتقل(ایمپورت) کنید این نرم افزار را می توانید به صورت رایگان دانلود نمایید.
  3. یک تصویر با استفاده از داده های منتقل شده از سطوح cameo و intaglio ایجاد می شود. از آنجایی که این داده ها همپوشانی جزئی مارجینها را نشان می دهد، نمی توان از آنها برای تولید پروتز استفاده کرد.
  4. مارجین های اورلپینگ سطوح cameo و intaglio را انتخاب کنید.
  5. با استفاده از دستور ” smoothing boundary” ، مرز STL را صاف کنید.
  6. با استفاده از دستور ” join” ، مرز ترکیب می شود و شکاف بین سطوح cameo و intaglio  پر می گردد.
  7. منطقه همپوشانی سطوح STL متصل شده، لبه های تیزی را نشان می دهد، بنابراین برای صاف کردن آنها از دستور “sculpt” استفاده کنید. داده ها را به صورت یک فایل STL ذخیره و برای ساخت دندان مصنوعی به چاپگر سه بعدی ارسال کنید. برای ایجاد ناحیه لثه ی دندان مصنوعی، از رزین رنگیphoto-curable  از رزین چاپ شده ۳ بعدی در سطح cameo استفاده کنید.

استفاده از اسکنر داخل دهانی روند ایمپرشن را تسریع می کند. در حقیقت، اگر در کلینیک یا مطب دندانپزشکی یک چاپگر سه بعدی موجود باشد، درمان در یک روز به پایان می رسد. این روش جدید می تواند برای ساخت سریع دندانهای مصنوعی و تری برای ایمپرشن های عملکردی و ایمپرشن های جراحی و تصویربرداری و ترمیم های موقت برای استفاده ی فوری، ارزشمند باشد.

سرانجام، با ادامه ی رشد جمعیت پیر در جهان، این روش ممکن است مفید باشد. محققان خاطرنشان کردند که این روش ممکن است به زودی برای درمان بیماران دندانپزشکی در خانه ی آنها مفید و قابل استفاده گردد.

نکاتی برای به یادآوری

به گفته Oyamada و همکارانش ، اگرچه این روش آسان و موثر است، اما محدودیت هایی دارد. مانند روش مرسوم، این فرایند جدید نیاز به تنظیم ناحیه ناسازگاری پروتز[۱] دارد. به عنوان مثال، دندانپزشکان باید نرم کننده ی بافتی را برای پروتزهای درمانی استفاده کنند.

نویسندگان نوشتند: به دلیل در دسترس بودن تنها یک رنگ، ناحیه لثه دندان مصنوعی با رزین های چاپ شده سه بعدی در سطح cameo با رنگ های دیگر رزین های self-cured  و photo-curable جایگزین شد.

با این وجود، “این تکنیک جدید، تکثیر دندان مصنوعی را ساده می کند، نیاز به زمان کمتری نسبت به روش مرسوم دارد و روش جدیدی را برای ساخت پروتز ارائه می دهد.”

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=cad&pag=dis&ItemID=328086


[۱] inadaptation area of the denture