Home / خبرها / توسعه و پیشرفت مواد دندانپزشکی به سرعت در حال انجام است

توسعه و پیشرفت مواد دندانپزشکی به سرعت در حال انجام است

۱۶ فوریه ۲۰۲۱- دنتال تریبون بین المللی با دکتر Adham Elsayed ، متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت و مدیر بالینی و علمی کمپانی Kuraray Noritake Dental ، در مورد جزئیات مزایای کامپوزیت جدید CLEARFIL MAJESTY ES-2 Universal  و کاربرد آن در گردش کار روزانه ی دندانپزشکی، مصاحبه کرده است.

اگرچه دندانپزشکان به طور فزاینده ای متخصص شده و تنها در زمینه ی رشته ی خود فعالیت می کنند، تقاضای روز افزونی برای محصولاتی وجود دارد که می توانند برای همه ی موارد استفاده شوند. کامپوزیتCLEARFIL MAJESTY ES-2 Universal  چگونه برای این مدل مناسب است؟

اول، ما باید معنای اصطلاح “جهانی” را در این زمینه توضیح دهیم. پیش از این، دو نوع کامپوزیت متفاوت با توجه به منطقه ی کاربرد آنها وجود داشت: کامپوزیت های قدامی، مورد استفاده در رستوریشن های کلاس III ، IV و V که کسب نتایج زیبا در آنها در اولویت قرار دارد و کامپوزیت های خلفی، که در آنها خواص مکانیکی مانند قدرت و میزان سایش از اهمیت بیشتری برخوردار است. بنابراین، کامپوزیتهای جهانی آنهایی هستند که می توانند برای انواع ترمیمها در ناحیه قدامی و خلفی مورد استفاده قرار گیرند.

https://de.dental-tribune.com/up/dt/2021/02/21238_1-MAJESTY-ES-2-Universal-for-website-700x408.jpg
کامپوزیتCLEARFIL MAJESTY ES-2 Universal ، فقط با سه سایه ارائه شده است و می تواند برای ترمیم های خلفی و جلویی استفاده شود.

روش دیگری که می توان کلمه ی جهانی را توصیف نمود در رابطه با سایه ها(shade) است. در این حالت، از این اصطلاح برای توصیف سیستم ترکیبی ترمیمی استفاده می شود که با تنوع کمتری از سایه ها ارائه می شود، سیستمی که می تواند متناسب با ساختار دندان، اما مستقل از رنگ دندان عمل کند. یک مزیت عمده ی این نوع کامپوزیت ها، ارائه گردش کار ساده است.

کامپوزیت CLEARFIL MAJESTY ES-2 Universal، اساساً از نظر هر دو معنا، جهانی است: این کامپوزیت سیستمی است که می تواند برای ترمیم های خلفی و قدامی استفاده شود، و همچنین فقط در سه سایه ارائه می شود: یک سایه برای خلفی، و دو سایه برای قدامی.

محصولات جهانی، چه سیمان های luting باشند، چه مواد پیوند دهنده و چه کامپوزیت، برای دندانپزشکان جذاب هستند به شرطی که ساده سازی روش درمان را بدون آسیب رساندن به کیفیت و دوام ارائه دهند.

آیا CLEARFIL MAJESTY ES-2 Universal موفقیتی در محدوده ی خانواده ی CLEARFIL MAJESTY  را ارائه می دهد؟

خانواده CLEARFIL MAJESTY ، بسیار خوب تثبیت شده است. این محصول شامل محصولاتی از قبیل CLEARFIL MAJESTY Posterior ، است که یکی از محبوب ترین کامپوزیت های خلفی به دلیل خواص مکانیکی برتر و کمترین انقباض پلیمریزاسیون[۱] است. CLEARFIL MAJESTY ES-2 یک سیستم گسترده است که به لطف ویژگی های نوری برجسته و توانایی تولید نتایجی با نهایت زیبایی در منطقه قدامی با استفاده از تکنیک چند لایه Kuraray Noritake Dental بسیار سودمند است. سه گزینه با روانی بهتر و قوام مختلف به جای CLEARFIL MAJESTY ES Flow ، نیز از دیگر اعضای موفق این خانواده هستند.

کمپانی Kuraray Noritake Dental ، اکنون داستان موفقیت CLEARFIL MAJESTY را با آخرین محصول نوآورانه که می تواند تعریف کامپوزیت جهانی را تغییر دهد، ادامه می دهد.CLEARFIL MAJESTY ES-2 Universal  دارای چندین ویژگی از ES-2 و ES Flow کاملاً تثبیت شده است، از جمله فناوری انتشار نور Kuraray Noritake Dental (LDT).

https://de.dental-tribune.com/up/dt/2021/02/21238_1-MAJESTY-ES-2-Universal-for-website2-700x408.jpg
فناوری انتشار نور Kuraray Noritake Dental اجازه می دهد تا این رستوریشن کامپوزیتی، نور را به روشی مشابه ساختار دندانهای کناریش انتشار دهد.

صحبت از LDT شد، این فناوری چه نفعی برای کامپوزیت دارد؟

LDT ، به مواد اجازه می دهد تا اشعه های نور را در زوایای مختلف پراکنده و منعکس کند، که به نوبه خود، به رستوریشن کامپوزیتی اجازه می دهد تا نور را به روشی مشابه ساختار دندانهای کناری انتشار دهد. از این رو، مشکلات زیبایی مانند قابل تشخیص بودن رستوریشن و مرزهای آماده سازی را از بین می برد. به لطف LDT نوآورانه، بهینه بودن و اوپاسیتی ذرات فیلر، CLEARFIL MAJESTY ES-2 Universal با ساختار دندان اطراف ترکیب می شود و شبیه به دندان های طبیعی بنظر می رسد که نیاز به انتخاب سایه را از بین می برد.

همانطور که اشاره کردید،CLEARFIL MAJESTY ES-2 Universal  با یک سایه برای ترمیم های خلفی و دو سایه برای ترمیم های قدامی ارائه می شود. آیا چنین محدوده ی کاهش یافته ای از سایه ها هنوز هم می توانند ترمیم های زیبایی را ارائه دهد؟

CLEARFIL MAJESTY ES-2 Universal ، اولین کامپوزیت موجود در بازار با سیستم سایه های کاهش یافته نیست. با این حال، با خیال راحت می توانم بگویم که اولین گزینه ای است که در کنار کاهش سایه ها به زیبایی توجه دارد.

ما بر اساس تجربه می دانیم که استفاده از سیستم های کامپوزیت یک سایه ای در ناحیه قدامی بیشتر منجر به نتایج زیبایی ناخوشایندی می شود، حتی با استفاده از یک کامپوزیت مات کننده برای کاهش تفاوت تطبیق سایه. این به این دلیل است که تلاش برای ایجاد یک سایه برای همه ترمیم های خلفی و قدامی و برای همه ی انواع سایه های دندان، زیبایی را تا حد زیادی به خطر می اندازد. به عبارت دیگر، استفاده از یک ماده ی کاملاً شفاف برای مطابقت با تمام ترمیم ها و سایه ها منجر به تداخل با سایر اجزای درون دهان مانند زبان، لثه و غیره می شود.

Kuraray Noritake  ، این واقعیت را به خوبی درک کرده و این مشکل را با معرفی سه سایه با شفافیت طراحی شده برای مطابقت با ایندیکیشنهای خاص حل نموده است. توجه به سادگی گردش کار مهم است، زیرا در هر ترمیم فقط یک سرنگ مورد نیاز است. این باعث می شودCLEARFIL Majesty ES-2 Universal یک تحول واقعی ایجاد کند، زیرا مطابقت کاملی را بین سادگی و زیبایی ایجاد می کند.

https://de.dental-tribune.com/up/dt/2021/02/21238_1-MAJESTY-ES-2-Universal-for-website3-700x408.jpg

این کامپوزیت جدید چه مزایای دیگری را ارائه می دهد؟

از دیگر مزایای آن می توان به خصوصیات مکانیکی برتر از جمله ویژگی های سایش مطلوب، تنش جمع شدگی کم و مقاومت بالا اشاره کرد، که قبلا نیز خانواده یCLEARFIL MAJESTY به دلیل این مزایا معروف شده بود. این کامپوزیت به راحتی صیقل داده می شود و براق بودن خود را حفظ می کند. علاوه بر این، راحتی در هندلینگ این مواد یک مزیت بزرگ است: این شامل یک کار طولانی مدت حدود ۲۷۰ ثانیه در زیر نور محیط است. چسبناک نیست و به راحتی قابل شکل دادن است.

کدام متخصصان دندانپزشکی بیشترین سود را از این محصول می برند؟

تطابق کامل بین سادگی و زیبایی، مزایای متعددی را برای دندانپزشک فراهم می کند. این ماده یک روش بسیار ساده برای صرفه جویی در وقت، بدون به خطر انداختن نتایج زیبایی ارائه می دهد. نیازی به انتخاب دقیق سایه ندارد، در نتیجه خطاهای قابل مشاهده در سایه های غیر همسان را حذف می کند، و همچنین مقدار مواد اولیه مورد نیاز نیز کاهش می دهد. بنابراین، به نظر من، این باید محصول انتخابی در بیشتر موارد در کارهای روزمره باشد.

توسعه و پیشرفت در مواد دندانپزشکی به سرعت در حال انجام است، و دندانپزشکان باید این نوآوری ها را با هم ادغام کنند و با انجام کارهای ساده، روش های کم مصرف، انتخاب مواد کمتر و نتیجتا، حساسیت تکنیکی کمتر و نیاز کمتر به پرسنل دندانپزشکی که با تنوع مواد آشنایی داشته باشند، کار روزانه خود را کارآمدتر کنند.

منبع:

https://am.dental-tribune.com/c/kuraray-noritake/news/interview-advances-and-developments-in-dental-materials-are-rapidly-accelerating/


[۱] polymerisation shrinkage