Home / خبرها / نمونه ی بزاقی برای تشخیص SARS-CoV-2

نمونه ی بزاقی برای تشخیص SARS-CoV-2

۲۲ فوریه ۲۰۲۱- لایپزیگ ، آلمان: محققان هندی دریافتند كه مطالعات علمی منتشر شده از نمونه گیری بزاقی برای تشخیص عفونت SARS-CoV-2 به عنوان جایگزینی برای روشهای نمونه گیری معمول كه شامل سوابهای حلق و نازوفارینجیال (NPS) است، پشتیبانی می كنند. تست تشخیص بزاقی در بسیاری از نقاط جهان از جمله اخیراً در فرودگاه اوکلند در نیوزیلند استفاده شده است، و کارکنان بهداشتی در بیمارستان های دولتی در مالزی به زودی آزمایش SARS-CoV-2 را با استفاده از نمونه های بزاق آغاز می کنند.

در ژانویه، محققان دانشگاهJamia Millia Islamia ، و موسسه ی علوم پزشکی All India هر دو واقع در دهلی نو، یک مرور گسترده بر روی انتشارات علمی انجام دادند که هدف آن یافتن شواهدی در مورد نمونه گیری بزاقی برای تشخیص عفونت SARS-CoV-2 به عنوان جایگزینی برای نمونه گیری  NPS بود که به طور گسترده ای استفاده می شود. محققان با هدف بررسی ارزش تشخیص بزاقی SARS-CoV-2  و جمع آوری پیشنهادهای تحقیقاتی، مطالعات موجود را مرور کردند.

در قسمت بحث در مورد یافته های این مرور سیستماتیک، که در ۲۶ ژانویه در BDJ Open منتشر شد، محققان خاطرنشان کردند که سواب های گلو و NPS می توانند برای کارکنان مراقبت های بهداشتی خطرناک باشند، زیرا این روش های نمونه گیری تهاجمی هستند و می توانند سبب عطسه و دفع بیشتر ذرات ویروس در محیط شوند. آنها همچنین خاطر نشان كردند كه نمونه برداری از طریق سواب گلو و NPS ، باید توسط متخصصین بهداشتی آموزش دیده انجام شود که وقت گیر است و به وسایل مصرفی زیادی نیاز دارد. محققان نوشتند: بعلاوه، با افزایش شیوع همه گیری، نیاز به غربالگری انبوه در نقاط پرجمعیت، بیشتر در کشورهای فقیر و در حال توسعه، در حال افزایش است. آنها گفتند انتظار می رود که در آینده نزدیک تقاضا برای سواب بشدت افزایش یابد، بهمین دلیل یافتن روشهای جایگزین برای آزمایشی قابل اعتماد، آسان و با حساسیت کمتر نسبت به تکنیک، ضروری است.

محققان نتیجه گیری کردند که آنها از این فرضیه که بزاق یک روش مناسب برای جمع آوری نمونه و تشخیص ویروس است، حمایت می کنند. آنها نوشتند: شواهد كافی از مرور مطالعات برای حمایت از نمونه گیری از بزاق برای تشخیص SARS-CoV-2 ، برای تشخیص نسخه های ویروسی، ماندگاری ویروس در بزاق برای رسیدن به آزمایشگاه، حساسیت ، عملکرد اختصاصی در تشخیص SARS-CoV-2 از سایر ویروس های مرتبط و عملی بودن جمع آوری نمونه، وجود دارد.

آزمایش بزاق برای SARS-CoV-2 در نیوزیلند آغاز می شود

از زمان آغاز همه گیری، تحقیقاتی مانند آنچه در اینجا توضیح داده شد، سازمان ها و مقامات بهداشتی را به آزمایش و اجرای آزمایش مبتنی بر بزاق ترغیب کردند. سال گذشته، دنتال تریبون بین المللی گزارشی از تعدادی از این اقدامات، از جمله آزمایش تشخیصی بزاقی که با مشارکت دانشکده بهداشت عمومی ییل و انجمن ملی بسکتبال آمریکا انجام شد، را منتشر نمود.

بزرگترین فرودگاه نیوزلند، کارکنان فرودگاه را برای تست عفونت SARS-CoV-2 با نمونه ی بزاق – علاوه بر آزمایش اجباری با نمونه ی NPS – آغاز کرده است. نیوزیلند مرزهای خود را در مارس ۲۰۲۰ بست و فرودگاه های کشور و تأسیسات قرنطینه ای که توسط دولت برای ورودهای بین المللی احادث گردید، از آن زمان تاکنون به یک منطقه حائل بین زندگی در این جزیره و سایر نقاط جهان تبدیل شده است.

سایت خبری Stuff در اواسط فوریه گزارش داد، آزمایش سریع SHIELD مبتنی بر نمونه ی بزاقب، که نیازی به انجام آن توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی ندارد، مورد استفاده قرار گرفته است و مقامات بهداشتی امیدوارند که این روش به آنها کمک کند تا موارد بدون علامت COVID-19 را شناسایی کنند. این آزمایش بر اساس آزمون واکنش زنجیره ای ترانس کریپتاز- پلیمراز معکوس (RT-PCR) است و استفاده از آن در نیوزیلند تأیید شده است.

مالزی آماده است آزمایش با نمونه ی بزاق را در بیمارستان ها انجام دهد

بیمارستان های تحت مدیریت دولت در مالزی به زودی استفاده از آزمایش های تشخیصی بزاقی گلو را برای مقابله با COVID-19 آغاز می کنند. به گزارش مالای میل، دکتر Adham Baba  وزیر بهداشت این کشور، گفت: حساسیت این روش نمونه برداری ۹۶٫۶۷٪ است و می توان از آن برای آزمایش RT-PCR  استفاده کرد.

دکتر Adham، در گفتگو با خبرنگاران گفت: وزارت بهداشت از موسسه تحقیقات پزشکی تأیید استفاده از روش نمونه گیری بزاقی را در بیمارستان های دولتی دریافت کرده است. وی افزود که انتظار دارد آزمایش بزاق نیاز به تجهیزات محافظت شخصی را کاهش دهد، زیرا افراد می توانند نمونه ی بزاق خود را بدون کمک پرستاران یا سایر کارمنان بهداشتی جمع آوری کنند.

به نقل از دکتر Adham، “از بیماران خواسته می شود که بزاق خود را در یک فنجان نمونه گیری بریزند و سپس فنجان مذکور برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود”. وی همچنین به خبرنگاران گفت كه كشورهای دیگری كه از نمونه های بزاق برای آزمایش SARS-CoV-2 استفاده كرده اند، ثابت كرده اند كه این روش نمونه گیری ارزان تر و سازگارتر است.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/saliva-testing-for-sars-cov-2-takes-off/