Home / خبرها / واکسن های COVID-19 ممکن است باعث واکنش های اوروفاسیال شوند

واکسن های COVID-19 ممکن است باعث واکنش های اوروفاسیال شوند

۱۸ فوریه ۲۰۲۱ – بر اساس گزارش مختصری که در مجله ی Oral Pathology & Medicine منتشر شد، دو واکسن COVID-19 که به بیماران در ایالات متحده و سایر کشورها داده می شود، با واکنش های دارویی جانبی اوروفاسیال مانند فلج موقتی صورت مرتبط هستند.

در توصیف این عوارض دارویی جانبی دهانی(ADR)  ناشی از RNA پیام رسان در واکسنهای Pfizer-BioNTech BNT162b2  و Moderna mRNA-1273 ، یک ناهمگونی وجود دارد. اما به هر صورت، دانستن این عوارض جانبی برای دندانپزشکان مهم است.

دکتر Nicola Cirillo ، از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ملبورن در ویکتوریا ، استرالیا ، نوشت: اطلاع دندانپزشکان از این تظاهرات دهانی صورتی، به بهبود تشخیص، مدیریت و گزارش عوارض جانبی مربوط به واکسن کمک می کند.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) ، با وجود عرضه ی ناشیانه، کمبودها و خرید ضعیف عمومی ، از ۵ فوریه ۳۵٫۲ میلیون واکسیناسیون در ایالات متحده انجام شده است. حداقل ۲۰ ایالت از جمله کالیفرنیا، اورگان و جورجیا به دندانپزشکان برای تزریق  COVID-19  به افراد چراغ سبز نشان داده اند. دکتر Cirillo، می گوید: این اقدامات در مسیر درست است، اما برای ادامه مسیر و پیروزی بر ویروس کرونا، اعتماد مردم به واکسن ها باید همچنان افزایش یابد.

برای درک بهتر عوارض جانبی بالقوه ی این واکسن ها، محققان به اطلاعات عمومی مربوط به واکسیناسیون از مقامات نظارتی در ایالات متحده، اتحادیه اروپا و انگلیس دسترسی پیدا کردند و اطلاعات دریافت کنندگان و همچنین فکت شیتهای(fact sheets) متخصصان مراقبت های بهداشتی برای این واکسن ها را جستجو کردند.

هر دو واکسن با عوارض جانبی در ناحیه دهان و صورت همراه بودند، از جمله فلج حاد صورت (فلج بل[۱]) و تورم صورت، و همچنین تورم لب ها، صورت یا زبان به دلیل آنافیلاکسی. این عوارض جانبی نادر بودند و از هر هزار نفر در ۱ نفر مشاهده شدند. دکتر Cirillo، خاطرنشان کرد: عوارض جانبی ناشی از واکنش های آلرژیک شدید درdata sheet  هایی که به بیماران و پزشکان داده شده بود، گزارش شده بود.

با این حال، تصدیق عوارض احتمالی خارج از واکنش های آلرژیک بین آمریکای شمالی و اروپا متفاوت بود. عوارض جانبی موضعی دهانی صورتی، از جمله فلج بل ، در داده ها یافت شد اما در اطلاعات داده شده به بیماران در ایالات متحده و کانادا اعلام نشده بود. هنگامی که به بیماران دارای فیلرهای پوستی(آرایشی) واکسن Moderna داده شد، تورم صورت رخ داد. این جزئیات فقط در اطلاعات محصول در اتحادیه اروپا و انگلیس گزارش شده بود.

دکتر Cirillo، گفت: فلج حاد محیطی موقت صورت بصورت یک طرفه و تورم صورت در اطلاعات محصول هم برای بیماران و هم متخصصان مراقبت های بهداشتی در اتحادیه اروپا و انگلیس گزارش شده است. با این حال، این عوارض جانبی در برگه های واقعیت برای بیماران در ایالات متحده و کانادا واکسن وجود ندارد.

دکتر Cirillo، نوشت: ما دریافتیم كه هر دو واكسن BNT162b2 و mRNA-1273 COVID-19 با ADR  دهانی صورتی مرتبط هستند اما یک ناهمگونی در توصیف ADR در سراسر جهان وجود دارد.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=infctl&pag=dis&ItemID=328044


[۱] Bell’s palsy