Home / خبرها / آیا استفاده از ماسک بر سلامت دندانهای شما تأثیر می گذارد؟

آیا استفاده از ماسک بر سلامت دندانهای شما تأثیر می گذارد؟

۱۸ مارس ۲۰۲۱ – همه گیری COVID-19 تأثیری باورنکردنی در زندگی روزمره ما داشته است. این بیماری عباراتی مانند “فاصله اجتماعی” ، “قرنطینه” و “کارمندان مشاغل ضروری” را به مکالمات روزمره ی ما وارد کرد. اخیراً، عبارت ” دهان با ماسک[۱]” به مکالمات ما راه یافته است، که برخی ممکن است تفسیر غلطی از آن داشته باشند به این معنی که پوشیدن ماسک به دندان های ما آسیب می رساند.

آن دسته از ما که در مشاغل پزشکی و دندانپزشکی هستیم و تقریباً هر روز ماسک می زنیم، در اینجا هستیم تا آنچه را که معتقدیم در اکثر موارد تصور غلطی است، شفاف سازی کرده و اصلاح کنیم. استفاده از ماسک در جامعه در طول این همه گیری مهم است، اما مراقبت از دندان ها نیز مهم است.

مقصر اصلی خشکی دهان است

ماندن در خانه و بهم ریختن برنامه های روزمره ی ما، به ویژه در ماه های ابتدایی همه گیری، ممکن است به عادت های بدی منجر شده باشد. برخی از ما با خوردن شیرینی بیشتر و خوردن قرص های آرامش بخش، استرس خود را برطرف کردیم. بسیاری از افراد مجبور شدند ویزیت های بهداشتی دهان و دندان خود را به تعویق بیاندازند. همه این اقدامات می تواند منجر به مسائل دندانی شوند. اما بوی بدی که هنگام پوشیدن ماسک تنفس می کنیم، به سادگی می تواند نتیجه خشک شدن بیش از حد نرمال دهان باشد.

به سرماخوردگی خود فکر کنید. شما احتمالاً شب بیشتر از طریق دهان نفس می کشید و با دهان بسیار خشک از خواب بیدار می شوید. همچنین افراد هنگام پوشیدن ماسک تمایل به تنفس شدید از طریق دهان خود دارند. در نتیجه، بزاق طبیعی که به خنثی سازی اسید در دهان کمک می کند، کاهش می یابد. خشکی دهان می تواند منجر به افزایش باکتریها، پوسیدگی دندان و در صورت عدم مراجعه ی به موقع و منظم به دندانپزشک سبب بروز بیماری لثه شود.

علل دیگر

برخی از بیماریها مانند دیابت، خروپف و مصرف دخانیات و الکل نیز می توانند باعث خشکی دهان شوند. خشکی دهان همچنین می تواند از عوارض جانبی بسیاری از داروها باشد، به ویژه داروهایی که برای درمان افسردگی، اضطراب، سرماخوردگی و آلرژی استفاده می شوند. از دیگر دلایل می توان به درمان های رادیوتراپی اشاره کرد.

در حالی که تنفس از طریق بینی زیر ماسک ممکن است بر خلاف عقل سلیم به نظر برسد (زیرا بوی بد دهان را حس می کنید!) اما اگر این کار را انجام دهید، دهان شما مرطوب خواهد ماند.

ده نکته برای سلامت دندان ها

بازگشت به مسیر حرفه ای دندانپزشکی و پایبندی به دستورالعمل های زیر می تواند به شما کمک کند که در هنگام محافظت از دندان ها احساس راحتی بیشتری داشته باشید:

  1. ماسک های یکبار مصرف را پس از استفاده دور بریزید و ماسک های پارچه ای را بشویید. باکتری ها می توانند روی ماسک ها رشد کرده و سبب ایجاد بو شوند.
  2. هنگام پوشیدن ماسک، تا آنجایی که ممکن است از طریق بینی نفس بکشید.
  3. عادتهای مهم بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن دو بار در روز و استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید.
  4. اگر به بیماری لثه مشکوک هستید (که علائم آن خونریزی یا لثه ی دردناک است) ، با متخصص دندانپزشک خود تماس بگیرید.
  5. سیر، پیاز و سایر غذاهایی با بوی قوی می توانند بوی بد دهان شما را بد کنند. اگر امکان مسواک زدن پس از خوردن این غذاها برای شما میسر نیست، قبل از گذاشتن ماسک، حداقل دهان خود را بشویید.
  6. با مصرف مقادیر زیادی آب در طول روز، به هیدراته ماندن بدن خود کمک کنید.
  7. برای تحریک تولید بزاق، آب نبات بدون قند بخورید یا آدامس بدون قند بجوید.
  8. مصرف کافئین خود را محدود کنید.
  9. استفاده از دهانشویه را در برنامه ی خود قرار دهید(بسیاری از آنها مخصوص خشکی دهان طراحی شده اند).
  10. معاینات منظم دندانپزشکی را فراموش نکنید!

ما بیماران خود را کاملاً ترغیب می کنیم تا از ماسک برای جلوگیری از گسترش عفونت استفاده کنند. با زدن ماسک وقتی همه ما با این ویروس ناخوشایند مبارزه می کنیم، به محافظت از خود و دیگران کمک خواهید کرد.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=328259


[۱] mask mouth