Home / خبرها / درسهایی از همه گیری برای مطب های دندانپزشکی: یک سال بعد

درسهایی از همه گیری برای مطب های دندانپزشکی: یک سال بعد

نویسنده: دکترRoark  مدیر ارشد بالینی کلینیک Sage Dental

باورش سخت است که حدود یک سال از تعطیلی مطبهای دندانپزشکی بجز خدمات اورژانس در کشور گذشته است. با تأمل در عدم اطمینان روزهای اولیه ی بحران و اعتماد به نفسی که امروز داریم که بر اساس آن خدمات مراقبتی را ارائه می دهیم، باید بگویم که من به نحوه ی مواجهه ی حرفه دندانپزشکی با COVID-19 ، افتخار می کنم.

من جمله ی “ضرورت مادر اختراع است” را هرگز دقیق تر از سال ۲۰۲۰ درک نکردم. این یک سال، سال تغییر سریع از نظر کمبود و نیازهای PPE ، فاصله گذاری اجتماعی و پیامدهای آن بر روی روشهای درمان و سازگاری سریع با تغییرات مداوم نظارتی بود، اگرچه برخی از تغییرات فناوری و عملکردی که در ابتدای همه گیری انجام دادیم از سر ضرورت نبود، اما امیدوارم که بسیاری از آنها دائمی شوند.

اهمیت وسایل محافظت شخصی(PPE)

یکی از مهمترین درسهایی که همه ما آموخته ایم این است که دندانپزشکان قبلاً در مورد ایمنی کارهای درستی انجام می دادند. در ابتدا، این تصویر امیدوار کننده نبود. به دلیل فعالیت در یک محیط آئروسل ساز، هم ارائه دهندگان و هم بیماران از این که مطب های دندانپزشکی کانون انتقال باشند، هراس داشتند. تصور می شد شغل دندانپزشکی و بهداشت دهان و دندان از جمله ی آسیب پذیرترین افراد برای ابتلا به COVID-19  باشند.

در واقع، همانطور که توسط مراکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) گزارش شده است، در مطب های دندانپزشکی میزان انتقال بسیار کم یا صفر بود. رشته دندانپزشکی برای بیماری های عفونی بیگانه نیست. مطب های دندانپزشکی مکانهایی هستند که هر روز امکان انتقال عفونتهای مختلف از هر بیمار را دارند، به همین دلیل از روز اول در دانشکده دندانپزشکی، به دانشجویان اهمیت احتیاط های جهانی آموزش داده می شود. اکنون مشخص شده است که این اقدامات احتیاطی موثر هستند و دندانپزشکان در ارائه ی مراقبتهای پیشگیرانه و درمانی قبل، در طی و بعد از همه گیری مناسب عمل کرده و می کنند.

همانطور که دندانپزشکان برای حفظ تعادل بین ترس و اقدامات احتیاطی تلاش می کردند، همه ما مجددا از اهمیت PPE  خوب، قدردانی کردیم. دندانپزشک مورد علاقه من در دوران کودکی، دکتر تیموتی مارتین، در همه زمینه های دندانپزشکی پیشرو بود. اما پیشرفته ترین مطب ها در دهه ۱۹۷۰ از دستکش و ماسک استفاده نمی کردند.

گذشته را با امروز مقایسه کنید، در حال حاضر ما از لباس های محافظ، پوشش کفش، کلاه و ماسک های N95  و KN95 ، علاوه بر دستکش استفاده می کنیم. اگرچه بسیاری از دندانپزشکان PPE اضافه شده را یک دردسر کوچک می دانند، توانایی ارائه مراقبت و احساس امنیت بسیار زیاد، نه فقط برای خود ما بلکه برای بیمارانی که از آنها مراقبت می کنیم، به اندازه ی طلا ارزش دارد.

جستجو برای محصولات جدید

یکی از درسهای مورد علاقه من در سال گذشته اهمیت جستجوی مداوم برای محصولات جدید بوده است، زیرا چالشهای حوزه ما همیشه در حال تغییر هستند. من تا قبل از بروز همه گیری، نیاز به ارتقای مداوم را به خوبی درک نکرده بودم. در گذشته، هنگامی که محصولات مورد علاقه خود را پیدا می کردم، اغلب به راحتی به استفاده از آنها ادامه می دادم.

بیماری همه گیر باعث شد تا محصولات جدیدی مانند دهان شویه یIoRinse Molecular Iodine  را بررسی کنم. یک مطالعه اخیرا نشان داد که این تنها محصولی است که در غیرفعال کردن SARS-CoV-2  در دهان کاملاً موثر است.

در آخرین تحقیق در مجله پریودنتولوژی بالینی گفته شده است که بیماران مبتلا به بیماری لثه، ۹ برابر بیشتر در اثر COVID-19 می میرند، سه و نیم برابر بیشتر در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند و چهار و نیم برابر بیشتر به یک دستگاه تنفس مکانیکی نیاز دارد.

در دسترس بودن محصولات ید مولکولی جدیدتر به عنوان یک شستشو دهنده ی قبل از کار برای اعضای تیم و به عنوان یک دهانشویه قبل از عمل برای بیماران، از نظر اطمینان از ایمنی بسیار موثر است. آیا می توانستم به آن بدون همه گیری جهانی رو آورم؟ شاید به این زودی ها این اتفاق نمی افتاد، ولی اکنون بدون آن نمی توانم زندگی کنم.

برقراری ارتباط و ایجاد اعتماد در بیماران

من همچنین یاد گرفتم که نشان دادن تعهد مطلق خود به حفظ و رعایت ایمنی به بیماران، کلید بازگرداندن اعتماد دوباره به بیماران است. ما در کلینک Sage Dental، یک پروتکل ایمنی سه جانبه(برنامه SageSafe) برای مطب ها، ارائه دهندگان و بیماران تحت پشتیبانی خود ایجاد کردیم. این سنگ بنای ارتباطات ما با بیماران شد.

برنامه SageSafe ، شامل این موارد است: ارسال پیام کوتاه برای ورود به کلینیک، در حالیکه بیمار در ماشین خود منتظر است- به جای سناریوی قبلی “اتاق انتظار” -، بررسی دمای بدن و پاسخ به یک پرسشنامه ی سلامت در هنگام ورود به کلینیک، و همچنین شستشوی قبل از عمل، پرداخت بدون تماس و برنامه ریزی آنلاین.

کلینیک ما، همچنین بر روی دستگاه های تصفیه هوای بیمارستانی، واحدهای اضافی ساکشن خارج از دهان و افزایش PPE ، سرمایه گذاری کرد. از کارمندان مطب گرفته تا دندانپزشکان همه باید بتوانند نحوه و دلیل اجرای چنین اقداماتی را به وضوح با بیماران در میان بگذارند.

در حالی که ADA به شدت بیماران را به ادامه مراقبت منظم در طول بیماری همه گیر تشویق کرده است ، حجم بیماران در سطح ملی همچنان در حدود ۷۸٪ از سطح قبل از همه گیری باقی مانده است. با این وجود، در کلینیک Sage ، ما تا ۱۰۵٪ از حجم بیماران قبل از همه گیری خود را داریم، به این معنی که بیماران جدیدی را دریافت کرده ایم که نمی توانند به کلینیک دیگری بروند و یا با دیگران راحت نیستند.

تیم های ما با تأیید ایمن بودن مراقبتها در طی همه گیری و تشویق به بازگشت به کلینیک برای همه ی کسانی که مراقبتهای خود را به تعویق انداخته اند، کار شگفت انگیزی انجام می دهند. بنابراین، ایجاد یک برنامه ی کنترل عفونت قوی برای باز گرداندن بیماران قبلی و جذب بیماران جدید کافی نیست. برقراری ارتباط برای بازگشت به سطح مراقبت های عادی قبلی بسیار مهم بود.

اهمیت حمایت از صنایع دندانپزشکی

اگرچه من نزدیک به دو دهه عضو دائمی ADA و انجمن دندانپزشکی فلوریدا (FDA) بوده ام ، اما هرگز تأثیر حمایت این سازمانها را بیش از دوره ی همه گیری درک نکرده بودم. همانطور که می دانیم، توصیه های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها به طور مکرر تغییر می کند و تغییرات در سیاست ها و مقررات به تفکیک ایالت به ایالت متفاوت است. Sage Dental در چندین ایالت شعبه دارد، به این معنی که یک طرح بازگشایی یکپارچه برای همه ی شعبات ما وجود نداشت.

من از برخورداری از راهنمایی ها و حمایتهای ADA برای گایدلاین های CDC و تفسیر سیاستهای جدید سپاسگزارم. همه چیز از ایمیل های ADA Morning Huddle گرفته تا گزارشات موسسه سیاست های بهداشتی ADA ، بر نظارتهای من در این دوره که با تغییر مداوم همراه بود، تأثیر داشت. من همچنین مطمئن نیستم که چگونه می توانم بدون به روزرسانی مداوم، لابی گری و حمایت از سوی FDA در سطح ایالت فعالیت کنم. به طور خلاصه، داشتن گایدلاین یکپارچه، برای هدایت کلینیک ها در این فصل دشوار، فوق العاده مفید بود.

استفاده از فناوری

آخرین و احتمالاً مهمترین درسی که آموختم اهمیت استفاده از فناوری است. طبق نظرسنجی آوریل ۲۰۲۰ از ADA ، تقریباً ۲۵٪ از دندانپزشکان گزارش داده اند که در طی دو ماه تعطیلی ملی از یک بستر “دندانپزشکی از راه دور” استفاده کرده اند. امروز، این تعداد به حدود ۲۰٪ کاهش یافته است. با این حال، در Sage Dental ، ما دندانپزشکی از راه دور را در اولویت قرار داده ایم.

در تعطیلی ها ما از پلت فرم دندانپزشکی از راه دور مانیتورینگ دندانی[۱] برای تریاژ اضطراری، مشاوره های مجازی و نظارت از راه دور بطور آنلاین استفاده کردیم.

Sage Dental قبلاً در مرحله پیاده سازی برنامه ی هوش مصنوعی ارتودنتیک مانیتورینگ دندانپزشکی شرکت داشته است، که ما را در موقعیت فوق العاده خوبی نسبت به افراد تازه کار برای استفاده از قابلیت های teledentistry قرار داد.

در حالی که هیچ راهی برای پیش بینی اهمیت فناوری در سال ۲۰۲۰ به دلیل بیماری همه گیر وجود نداشت، کسانی که این فناوری را در اولویت خود قرار داده اند، قطعاً از نظر مراقبت از بیماران از یک مزیت بزرگ برخوردار بودند.

ادراک آنچه در سال ۲۰۲۰ رخ داد، آینده نگری را به ارمغان آورد

با نگاهی به کل سال گذشته، صادقانه می توانم بگویم که Sage Dental همه گیری را پشت سر گذاشته و میانگین دوره وصول مطالبات(DSO) بهتری برای آن بوجود آورده است. ما پروتکل های پیشگیری از کنترل عفونت در صنعت، تأمین مقدار کافی PPE ، شستشو دهنده های ضد ویروسی جدید فوق العاده موثر، فرآیندهای کارآمدتر جریان بیمار و یک پلت فرم دندانپزشکی از راه دور مجهز به AI را داریم.

همچنان که ما در انتظار مرحله بعدی همه گیری برای ایالات متحده و سراسر جهان هستیم، من احساس اطمینان می کنم که دندانپزشکی می تواند خود را حفظ کند و به ارائه مراقبت های درجه یک، در یک محیط امن، ادامه دهد.

منبع:

https://www.dentistrytoday.com/news/todays-dental-news/item/7965-lessons-from-the-pandemic-for-dental-practices-a-year-later


[۱] Dental Monitoring teledentistry platform