Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / چالشهای مسواک زدن کودکان و روش هایی ساده برای رفع این مشکلات

چالشهای مسواک زدن کودکان و روش هایی ساده برای رفع این مشکلات

یک نظرسنجی، جدیدترین درگیریها بر سر بهداشت دهان و دندان بین والدین و فرزندان را برجسته کرد. بر اساس گزارش شرکت اورال بی، ۷۰٪ والدین می گویند اطمینان از مسواک زدن منظم فرزندان، استرس زا ترین عنصر در فرزندپروری مدرن است. به طور متوسط​​، والدین ۹ دقیقه را با سر و کله زدن با کودکان خود برای مسواک زدن می گذرانند. وقتی بچه ها بالاخره مسواک می زنند، به طور متوسط فقط ​​۷۶ ثانیه مسواک می زنند. با وجود تلاش والدین ناامید، کودکان انگلیسی فقط ۹ بار در هفته دندان های خود را مسواک می زنند. آنها هر ماه حداقل ۲۰ بار از مسواک زدن طفره می روند.

این تحقیق در آگوست ۲۰۱۹ ، همراه با کمپین #Strongteethstrongkids ، توسط شرکتOral-B ، انجام شد. این کمپین والدین را ترغیب کرد تا در یک چالش مسواک زدن در هنگام رفتن به تختخواب(#Bedtimebrush) شرکت کنند.

بالا بردن آگاهی

این کمپین با هدف آگاهی از اهمیت بهداشت دهان و دندان انجام شد. این کمپین از والدین در انگلیس حمایت می کند تا اطمینان حاصل گردد که کودکان در خانه به بهداشت دهان و دندان بهتری دست یابند. همچنین نکاتی را که از سوی متخصصان و تأثیرگذارترین والدین در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است، ارائه می دهد.

این مطالعه نشان داد که ۷۰٪ والدین اذعان می کنند که کلنجار رفتن با کودکان برای مسواک زدن می تواند باعث ایجاد خشم آنها شود. بنابراین جای تعجب نیست که ۷۱٪ اعتراف می کنند که گاهی تسلیم می شوند. آنها اصرار به مسواک زدن را متوقف می کنند تا از یک بحران اساسی جلوگیری کنند.

وقتی فرزندان برای مسواک زدن به حال خود رها می شوند، تنها ۲۲٪ از والدین فکر می کنند که آنها به نوعی مسواک زدن را انجام داده اند. این در حالی است که طبق تحقیقات انجام شده، هر کودک معمولی​​انگلیسی هر هفته سه نوشیدنی گاز دار، سه بسته شیرینی و چهار میله ی شکلات مصرف می کند.

اکثریت والدین انگلیسی(۸۶٪) اعتراف می کنند که فرزندشان بیش از حد قند می خورند. این یکی از دلایلی است که باعث شده ۴۶٪ از کودکان دچار پرکردگی دندان یا حفره ی دندانی باشند.

نگران و شرمنده

مشکلات مسواک زدن کودکان باعث اضطراب اجتماعی والدین نیز می شود. ۷٪ والدین اعتراف کردند که از وضعیت دندانهای بچه های خود شرم دارند، و ۳۰٪ می گویند که آنها دائماً نگران دندانهای بچه های خود هستند.

آدام پارکر، مدیر بازاریابیOral-B  در شمال اروپا، گفت: این تحقیق نشان داد که چقدر سخت است که والدین کودکان خود را هر روز به مسواک زدن تشویق کنند. ما مأموریت داریم که با کمک به والدین در مسواک زدن، سلامت دهان و دندان کودکان را در انگلستان بهبود بخشیم.

این مطالعه با نظرسنجی از ۲۰۰۰ پاسخ دهنده نشان داد که تنها ۱۸٪ والدین می گویند که به سلامتی دندانهای خود افتخار می کنند. حدود ۱۵٪ به وضعیت بد دندانهای خود اعتراف کردند و ۱۹٪ گفتند کاش پدر و مادرشان آنها را مجبور به مسواک زدن بیشتری کرده بودند. ۹۶ درصد از  والدین آرزو کردند که کاش بهداشت دهان و دندان در مدرسه آموزش داده شود. شاید به این دلیل که ممکن است اجرای رفتارهای منظم بهداشت دهان و دندان را در خانه آسان کند.

وقتی نوبت به کارهای روتین می رسد، ۶۲٪ از کودکان هر روز صبح ، ۵۸٪ هر شب مسواک می زدند. فقط ۵۵٪ از مسواک مناسب استفاده می کردند و ۵۱٪ هر شش ماه به دندانپزشک مراجعه می کردند.

فقط یک سوم کودکان از خمیر دندانهای حاوی فلوراید استفاده می کردند و فقط یک چهارم آنها روزهایی را بدون مصرف قند سپری کرده بودند.

اجتناب از مشکل

شهر استوک-آن-ترنت، پایتخت مسواک زدن در انگلستان است، جایی که بچه ها ۱۱ بار در هفته برای حدود ۹۰ ثانیه مسواک می زنند. در مقایسه با کودکان Leicester که فقط هشت بار در هفته و ۶۰ ثانیه مسواک می زنند.

دکتر Roksolana Mykhalus ، بنیانگذار عملكرد كودكان Happy Kids Dental ، گفت: ما شاهد هستیم كه چقدر بهداشت دهان و دندان در كودكان ضعیف است و این تحقیق نشان می دهد كه مجبور کردن کودکان به مسواك زدن می تواند چه چالش بزرگی باشد .اگر کودکان یک برنامه منظم مراقبت از دهان و دندان و یک رژیم غذایی متعادل و سالم در خانه داشته باشند، می توان از بسیاری از این مشکلات جلوگیری کرد. ما همیشه توصیه می کنیم که کودکان باید دو بار در روز و به مدت دو دقیقه همراه با یک خمیر دندان فلورایددار مسواک بزنند (در حالت ایده آل با مسواک برقی از سه سالگی به بعد).

وقتی بچه ها دندان های سالم و قوی دارند، تفاوت در سلامت عمومی آنها واقعاً محسوس است، آنها در مقایسه با افرادی که از سلامت دهان ضعیفی برخوردار هستند، بسیار شادتر و با اعتماد به نفس تر هستند.

ده نکته ی مهم برای کمک به مسواک زدن سرگرم کننده برای کودکان، از سوی  Oral-B

  1. نقش بازی کردن با یک داستان. خلاق باشید و داستانی را بسازید که مسواک زدن در مرکز آن باشد! شاید هر دندان را اتومبیلی معرفی کنید که نیاز به تمیزکاری دارد، یا اگر اژدهایان شیطانی به پادشاهی دندان حمله کرده باشند و تنها مسواک زدن بتواند با آنها مبارزه کند.
  2. ۲٫      برنامه Oral-B Disney Magic Timer را دانلود کنید. این برنامه ی رایگان با تایمر جادویی Disney Oral-B  بچه ها را تشویق می کند که به مدت دو دقیقه همراه با شخصیت های محبوب دیزنی خود مسواک بزنند و همزمان برچسب ها و امتیازهای مجازی منحصر به فردی را کسب کنند.
  3. یک مهمانی در هنگام مسواک زدن برگزار کنید. یک لیست از آهنگ های مورد علاقه کودک خود را تهیه کنید و زمان مسواک زدن را به یک مهمانی تبدیل کنید که دو بار در روز اتفاق می افتد. یک آهنگ را انتخاب کنید و مسواک زدن را آغاز کنید و در طی این دو دقیقه همه با هم حرکات موزنی را انجام دهید.
  4. اجازه دهید کودک مسواک مورد علاقه خود را برای استفاده در زمان مسواک زدن انتخاب کند. از شخصیت های دیزنی گرفته تا مسواکهایی با دسته های چراغ دار، همیشه یک مسواک وجود دارد که به کودک شما کمک کند تا بازی مسواک زدن خود را انجام دهد.
  5. مکان مسواک زدن کودک را به یک مطب دندانپزشکی تبدیل کنید. از تخیل خود استفاده کنید و به کودک خود بگویید که یک بار در روز و یک بار در شب وقت ملاقات با دندانپزشک را در این مکان خاص دارد. او را وادار کنید تا در “اتاق انتظار” بماند تا زمانی که دندانپزشک برای دیدن او آماده شود، سپس شما نقش دندانپزشک را در آنجا بازی کنید و دندانهای کودک خود را بازرسی کنید و بر روند مسواک زدن او نظارت کنید. با استفاده از این کار مسواک زدن به یک بازی تبدیل می شود، در عین حال کودک برای مراجعه ی بعدی اش به این مکان و دیدن نقش شما به عنوان یک دندانپزشک، آماده می شود.
  6. خانواده ها با هم مسواک بزنند و با هم لبخند بزنند. زمان مسواک زدن را به یک فعالیت گروهی تبدیل کنید که همه خانواده می توانند با هم انجام دهند. هر روز (از جمله والدین و سرپرستان) مشتاقانه منتظر شرکت در این رویداد روزانه باشید که هرگز فراموش نمی شود.
  7. ۷٫      مسواک زدن را با خواندن آواز همراه کنید. برخی از کلمات یک آهنگ معروف را با کلماتی که اشاره به دندان یا درخشش دندانها دارد، جایگزین کنید و هنگام مسواک زدن برای کودک خود بخوانید. به عنوان مثال، جمله ی “بگذارید آنها بدرخشند” را به جای “اجازه دهید برود” از آهنگ انیمیشن Frozen گذاشته و آن را با همان آهنگ بخوانید.
  8. یک نمودار پاداش تهیه کنید. یک نمودار ستاره خانگی طراحی کنید: هر روز که کودک شما مسواک زدن خود را به خوبی تمام می کند، یک ستاره را بر روی نمودار او بچسبانید. وقتی تعداد آنها به مقدار مشخصی رسید به او جایزه دهید.
  9. ۹٫      بازی با نقش و اسباب بازی مورد علاقه. برای اسباب بازی یا عروسک مورد علاقه کودکتان نیز یک مسواک مخصوص تهیه کنید و هر روز در زمان مسواک زدن ابتدا برای آن مسواک بزنید. با استفاده از این اسباب بازی توضیح دهید که چرا مراقبت از دندانها بسیار مهم است این کار به کودکان کمک می کند تا بفهمند که چگونه باید مسواک بزنند. وقتی بچه ها می بینند که اسباب بازی محبوبشان مسواک زده است، انگیزه ای در آنها برای انجام همین کار ایجاد می شود.
  10. شکلکهای خنده دار درآورید. هنگامی که کودک شما مسواک زدن هر یک از چهار ربع دهان خود را انجام می دهد، با ایجاد این شکلکها، کمی شادی ایجاد کنید. شکلک در آوردن را فقط زمانی انجام دهید که آن قسمت را به درستی مسواک زده باشد و پس از اتمام کار می توانید یک شکلک بسیار خنده دار در آورید و با هم یک سلفی بگیرید.

منبع: