Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / هوش مصنوعی به پیش بینی نتایج درمان بیماریهای اطراف ایمپلنتهای دندانی کمک می کند

هوش مصنوعی به پیش بینی نتایج درمان بیماریهای اطراف ایمپلنتهای دندانی کمک می کند

۱۲ مه ۲۰۲۱- پری ایمپلنتیت[۱]، وضعیتی که در آن بافت و استخوان اطراف ایمپلنت های دندانی عفونی می شوند، تقریباً یک چهارم بیماران دارای ایمپلنت دندان را درگیر می کند و در حال حاضر هیچ روش قابل اعتمادی برای ارزیابی واکنش بیماران به درمان این وضعیت وجود ندارد.

به همین منظور، تیمی از دانشمندان به رهبری دانشکده دندانپزشکی دانشگاه میشیگان یک الگوریتم یادگیری ماشینی(نوعی هوش مصنوعی یا AI) را برای ارزیابی نتایج یک بیمار پس از درمان های احیا کننده ی جراحی پری ایمپلنتیت ایجاد کردند.

در این مطالعه، محققان از این الگوریتم که FARDEEP نام دارد – مخفف Fast and Robust Deconvolution of Expression Profiles – برای تجزیه و تحلیل نمونه های بافتی از گروهی از بیماران مبتلا به پری ایمپلنتیت که تحت درمان احیاء کننده قرار گرفتند، استفاده نمودند. آنها در هر نمونه ی بافتی، فراوانی باکتریهای مضر و سلولهای ایمنی خاصی که با عفونت مبارزه می کنند، را بطور کمّی ارزیابی کردند.

دکتر Yu Leo Lei ، نویسنده ارشد و استادیار دندانپزشکی، گفت: در نمونه های بافتی بیمارانی که در معرض خطر کمتری برای بیماری پریودنتال بودند، سلولهای ایمنی کنترل کننده ی عفونت های باکتریایی بیشتر بود.

دکتر Lei ، گفت: ما از دیدن نتایج این تجزیه و تحلیل متعجب شدیم زیرا تفکر متعارف در این زمینه را به چالش می کشد.

وی افزود: تفکر متعارف بر انواع سلولهای ایمنی كه در ترمیم زخم و ترمیم بافت مهارت بیشتری دارند، تأكید می کند، اما در اینجا ما نشان دادیم که انواع سلولهای ایمنی که در کنترل میکروبی نقشی اساسی دارند با نتایج بالینی برتر ارتباطی قوی دارند. مدیریت جراحی می تواند بار باکتریایی را در همه بیماران کاهش دهد، با این حال، فقط بیمارانی که دارای تعداد بیشتری از زیر گروهی از سلولهای ایمنی هستند که برای کنترل باکتری ها مهارت دارند، می توانند باعث سرکوب کلنی زایی مجدد باکتری های بیماریزا شده و نتایج بازسازی بهتری را نشان دهند.

محققان گفتند: ایمپلنت های دندانی گزینه های ترمیمی را تغییر داده اند، بطوری که روکش های پشتیبانی شده با ایمپلنت دندان، جایگزین هایی زیبا و عملکردی با احساس داشتن دندان طبیعی را ارائه می دهند و تخمین زده می شود که بازار آنها تا سال ۲۰۲۴ به ۶٫۸ میلیارد دلار برسد، اما اندمیک پری ایمپلنتیت موفقیت دراز مدت ایمپلنتهای دندانی را به شدت دچار مشکل کرده است.

پری ایمپلنتیت می تواند منجر به تحلیل تدریجی استخوان، خونریزی، چرک و در نهایت از دست رفتن ایمپلنت های دندانی و روکش ها یا پروتزهای مصنوعی مرتبط با آنها شود. جایگزینی ایمپلنت دندانی جدید در محل آسیب دیده ی قبلی اغلب به دلیل کیفیت پایین استخوان و تاخیر در بهبودی چالش برانگیز است. پیشگیری از مشکلات ایمپلنت و مدیریت طولانی مدت پری ایمپلنتیت پس از کاشت ایمپلنت بخشی از اقدامات معمول در این زمینه است.

نویسنده اول این مقاله، دکتر Jeff Wang ، استادیار بالینی U-M و محقق اصلی در کارآزمایی بالینی درمان احیاء کننده ی پری ایمپلنتیت، گفت: درمان احیاء کننده پری ایمپلنتیت هزینه ی بالایی دارد و از سوی دیگر نتایج آن قابل پیش بینی نیست، بنابراین بسیار مفید خواهد بود که اگر بتوانیم از اطلاعاتی برای تعیین بهترین روش درمانی استفاده کنیم، یا شاید تصمیم بگیریم که بر اساس این اطلاعات گزینه ی منطقی تری را انتخاب کنیم برای مثال با وجود چالشهای مرتبط با بازسازی استخوان، یک ایمپلنت قدیمی را با یک ایمپلنت جدید جایگزین کنیم.

وی گفت: در آینده ، ممکن است پیش از کاشت ایمپلنت دندان نتایج قابل پیش بینی شود. با این حال، قبل از آماده شدن FARDEEP  برای استفاده ی گسترده توسط دندانپزشکان، آزمایشات بالینی بیشتری بر روی انسان لازم است.

یکی از نویسندگان این مقاله، دکتر William Giannobile استاد داروهای خوراکی، عفونت و مصونیت و رئیس دانشگاه هاروارد، که پیشتر در دانشکده دندانپزشکی  U-M فعالیت داشت، گفت: با این حال، این مطالعه اثبات مفهوم یک روش شخصی برای شناسایی انواع بیمارانی است که بهتر به درمان های احیاء کننده پاسخ می دهند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-05-ai-treatment-outcomes-patients-diseased.html


[۱] Peri-implantitis