Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / همه ی آنچه باید در مورد سفید نمودن دندان ها بدانید

همه ی آنچه باید در مورد سفید نمودن دندان ها بدانید

۱۴ مه ۲۰۲۱ – بر اساس جلسه ی مجازی هنر و دانش دندانپزشکی که توسط انجمن دندانپزشکی کالیفرنیا CDA ، در سیزدهم مه برگزار شد، پراکسید هیدروژن می تواند دندانها را بطور ایمن و موثر سفید کند، تنها مشکل عمده ی آن حساسیت کوتاه مدت دندانی در بعضی از بیماران است.

دکتر Paul Sagel ، محقق در زمینه مراقبت از دهان در Procter & Gamble و مخترع Crest  Whitestrips و Crest Whitening Emulsions، با بیان اینکه پراکسید هیدروژن در بدن وجود دارد، گفت: پراکسید هیدروژن بر ساختار دندان تأثیری نمی گذارد، مادامی که دوز و ناحیه ی تحت درمان در حد ظرفیت تحمل بافت نرم برای پراکسید هیدروژن باشد، مشکلی ایجاد نمی شود. پراکسید برای سفید نمودن دندان ایمن و بلعیدن آن بی خطر است. محصولات حاوی کلریت یا اسید فتالیمیدوپروکسی کاپروئیک(PAP) مرا عصبی می کنند.

تکنیک ها و محصولات سفید کننده ی دندان در طول سال ها تکامل یافته اند. از آنجایی که هر روز محصولات و دستگاه های سفید کننده ی جدید بیشتری به بازار سرازیر می شوند، برای مصرف کنندگان سوالات زیادی در مورد نحوه ی انتخاب محصول، اثربخشی و عوارض جانبی آنها ایجاد شده است. بنابراین، پزشکان باید درک بهتری از مواد تشکیل دهنده، اثربخشی و خطرات احتمالی محصولات سفیدکننده ی موجود در بازار داشته باشند.

در حقیقت، برخی از بیماران به دلیل تجربیات بد با محصولات بدون نسخه چند دهه قبل، برای روشن نمودن دندانهای خود مردد هستند. به عنوان مثال، برخی از افراد در طول دهه ۱۹۸۰ با استفاده از محصولات سفید کننده که حاوی پراکسید هیدروژن و اسید سیتریک بودند و به مدت طولانی پوشیدن دستگاه حاوی این مواد نیاز داشتند به دندان های خود آسیب زدند.

دکتر Sagel، گفت: آنچه مینای دندان را از روی دندان های مردم حذف می کرد، اسید سیتریک بود.

اگرچه ترکیبات و دستورالعمل های استفاده تغییر کرده است، اما حدود یک سوم افرادی که دندان های خود را سفید می کنند، حساسیت دندانی را تجربه می کنند. وی گفت: استفاده از غلظت بسیار بالای پراکسید هیدروژن یا استفاده طولانی مدت از یک محصول می تواند باعث تحریک لثه شود، اما بیشتر اوقات ترکیب شیمیایی دلیل اصلی حساسیت نیست.

دکتر Sagel، توضیح داد: عواملی که برای افزایش ویسکوزیته ی محصولات استفاده می شوند(Thickening agents) باعث ایجاد حساسیت می گردند، پراکسید هیدروژن به خودی خود بی خطر است.

به گفته ی دکتر Sagel ، استفاده از یک نور آبی پس از استفاده از یک محصول پراکسید هیدروژن، نتایج را بهبود می بخشد. وقتی نور با شدت مناسب برای مدت زمانی مناسب اعمال شود، موثر است و حساسیتی ایجاد نمی کند. وی خاطرنشان کرد که نور آبی واقعاً کار می کند و به هر درمانی ۳۰٪ تا ۵۰٪ کارآیی بیشتری می بخشد.

Sagel گفت: تنها بیمارانی که کاندیدای مناسبی برای سفید شدن دندان ها نیستند، افراد کمتر از ۱۲ سال هستند، چرا که رویش تمام دندان های دائمی آنها کامل نشده است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=rst&pag=dis&ItemID=328580