Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / ترمیم هدایت شده ی ریج با پروتزهای سفارشی آرچ کامل

ترمیم هدایت شده ی ریج با پروتزهای سفارشی آرچ کامل

وجود ضخامت کافی از بافت نرم در اطراف ایمپلنت ها ضروری است زیرا که باعث افزایش بقا در طولانی مدت و پیشگیری از بروز مشکلاتی مانند تحلیل استخوان، پری ایمپلنتیت، درد و حتی نارسایی ایمپلنت می شود. گزارش شده است که حداقل ۲ میلی متر لثه ی کراتینیزه ی پایدار در پیرامون ایمپلنت برای پایداری ایمپلنت مورد نیاز است. مطالعات نشان داده است که حتی یک رابطه مستقیم بین تحلیل استخوان و بافت کراتینیزه ی نازک (کمتر از ۲ میلی متر) در سمت فاسیال، حتی هنگام تعویض پلتفرم وجود دارد. روشهای مختلفی برای تقویت بافت نرم در داخل و اطراف این مناطق به روش جراحی قبل از قرار دادن پروتز نهایی وجود دارد که اغلب از آن غفلت می شود. با تکنیک tunnel و استفاده از بافتهایی مانند آلودرم یا HumaDerm ( بافت پالاتال خود بیمار ) در یک pedicle flap ، free flap یا rotated flap بسیار موفقیت آمیز بوده است، مقالات منتشر شده از این روش ها پشتیبانی می کنند. مواد فوق، هنگامی که در روش های خاص استفاده می شوند، دارای اشکالات منحصر به فرد خود نیز هستند: استفاده از آلودرم در روش tunnel ، دشوار است، و این ماده خود هزینه قابل توجهی را به پرونده کلی اضافه می کند، در حالی که استفاده از HumaDerm شامل یک سایت جراحی دوم می شود که عوارض دیگری را به مورد اضافه می کند، و برداشتن بافت نیز به bioavailability بیمار محدود می شود.

مطالعات نشان داده اند که فیبرین غنی از پلاکت (PRF) از ترمیم بافت پریودنتال و نرم پشتیبانی می کند. تمرکز این مطالعات بر ۲ فاکتور اصلی در درمان یک قوس کامل بود: توسعه و شکل گیری بافتهای کراتینیزه با استفاده از فیبرین غنی از پلاسمای اتوژنوس بیمار یک روش آسان تر و ارزانتر است و منحنی یادگیری آن به دفعات تکرار کمی نیاز دارد که موفقیت طولانی مدت، ثبات، بقا و رضایت در درمان ایمپلنت را به طرز چشمگیری بهبود بخشد.

استفاده از پروتز موقت برای کنترل بافت

ما می توانیم تکنیک های جراحی را برای بارگذاری فوری پروتز بهبود بخشیم تا هم حجم را افزایش دهیم و هم شکل گیری بافت کراتینیزه را طوری هدایت کنیم که قابل تمیز کردن باشد، بدین ترتیب وضعیت بافتهای اطراف ایمپلنت و پایداری طولانی مدت ایمپلنت های دندانی را بهبود می بخشیم. بار گذاری پروتزهای ثابت موقت فوری برای یک قوس کامل، با نرخ موفقیت قابل پیش بینی دراز مدت کاملاً مستند شده اند، و همانطور که می دانیم، به دنبال کشیدن دندان استخوان ممکن است دچار ریمدلینگ شود. ما همچنین می دانیم که بافت نرم کراتینیزه در طی انقباض زخم و ترمیم زخم دچار ریمدلینگ می شود. ثابت شده است كه یك روش جراحی همراه با بخیه در یك بارگذاری فوری پروتز قوس کامل كه به طور مناسب قبل از جراحی طراحی شده باشد، به تقویت بافت نرم در مرحله اولیه ی جراحی كمك می كند- که در این مقاله گزارش شده است.

شکل طبیعی ریج معمولاً محدب است و در صورت عدم اصلاح صحیح، طرح نهایی پروتز حاصله از نظر شکل و فرم مقعر خواهد شد، درنتیجه پروتز در وضعیتی قرار می گیرد که بیمار قادر به تمیز نمودن آن نخواهد بود و این نیز به سایر علل تحلیل بافت سخت و نرم افزوده می شود. این مقاله ثابت می کند که اصلاح صحیح پروتز فوری نه تنها به طراحی پروتز نهایی کمک می کند بلکه شرایط را برای موفقیت طولانی مدت ایمپلنت و سلامت بافتهای اطراف ایمپلنت بهبود می بخشد.

برای مطالعه ی اجرای بالینی موارد فوق که در این مقاله آمده است، بر روی لینک زیر کلیک کنید:

Guided Ridge Healing With Full-Arch Custom Prosthetics

منبع:

https://www.dentistrytoday.com/articles/10742