Home / خبرها / چگونه هوش مصنوعی در حال شکل دادن به دندانپزشکی در سال ۲۰۲۱ است

چگونه هوش مصنوعی در حال شکل دادن به دندانپزشکی در سال ۲۰۲۱ است

۳۱ مه ۲۰۲۱- مبحث هوش مصنوعی (AI) همیشه جذاب و رعب آور بوده است. ترس از چیزهای ناشناخته قوی است، اما با پیشرفت های اخیر در تکنولوژی، هوش مصنوعی دیگر فقط موضوعی برای بحث نیست، چرا که هم اکنون هم اینجا است. الگوریتم ها، محاسبات ریاضی، روش های جمع آوری داده های رایانه ای و مقدار بسیار زیادی از داده های قابل تکرار، اساس یادگیری ماشین هستند، نوعی از هوش مصنوعی که به روش های غیرقابل تصور به بهبود حوزه های مراقبت از دندان کمک می کند.

بهداشت و درمان یک قانون ساده برای تبعیت دارد: ارائه ی بهترین مراقبت های مسئولانه ی ممکن به بیماران. مشکلات مدل فعلی مراقبت از دندان در گذشته مشخص شده است، و در حال حاضر به طور فزاینده ای برجسته شده و نیاز به اصلاح دارند. روشهای سنتی نیاز به استفاده از هوش مصنوعی برای دستیابی به منافع بیمار و متخصصین دندانپزشکی با پیشرفت در زمینه های ظریف تر مراقبتی دارند.

غیرقابل پیش بینی شدن شرایط به دلیل همه گیری، نیاز اساسی به دسترسی به مراقبت های فوری دندانپزشکی را برجسته کرده است که به دلیل عوامل مختلفی از جمله جمعیت شناسی، ملاحظات مالی و بیماری های شدید، برای بسیاری از افراد دشوار شده است. در نرم افزارهای پشتیبانی شده با هوش مصنوعی راه حلی ارائه شده است که به بیماران اجازه می دهد که در خانه به کنترل سلامت دهان و دندان خود بپردازند. این مدل، به بیمار اجازه می دهد تا با استفاده از تلفن هوشمند از مشکلات دهانی خود عکس بگیرد. سپس این موارد در برنامه اسکن می شوند، و برنامه ی هوشمند می تواند مشکلات دندان ها و لثه را شناسایی کرده و جزئیات را به بیمار و دندانپزشک منتقل کند. این روند، مشاوره و برنامه ریزی درمانی را ساده می کند و این برنامه حتی می تواند بسته به نوع آن، توصیه هایی درباره مدیریت مشکل بیمار ارائه دهد. این برنامه همچنین با ارائه آموزش و اطلاعات در مورد شرایط مورد نظر، خودآگاهی ایجاد می کند و به بیمار امکان می دهد تا بر وضعیت بهداشت دهان و دندان خود کنترل داشته باشد. تأثیر کلی فقط یک مدل از هوش مصنوعی که در اینجا ذکر شد، اشاره به دسترسی آسان تر، بهبود آموزش بیمار، افزایش تولید و کاهش هزینه های مراقبت از دندان دارد.

در پایان مشاوره و قبل از درمان، باید مشکل بیمار تشخیص داده شود. بهبود توانایی تشخیصی با کمک هوش مصنوعی هم برای بیماران و هم برای افراد متخصص سودمند است. سیستم محاسباتی هوش مصنوعی داده های سوابق بیمار، شکایات و یافته های بالینی بیمار را وارد کرده و سپس براساس شواهد می تواند محتمل ترین تشخیص را ارائه دهد. چندین مطالعه نشان داده است که نتایج ارائه شده با کمک هوش مصنوعی در مقایسه با نتایج ارائه شده توسط یک متخصص دندانپزشکی دارای ویژگی و حساسیت بالاتری است. استفاده از این مدل هوش مصنوعی خطاهای انسانی را کاهش می دهد، به ساده سازی توضیحات پیچیده در مورد وضعیت دهان کمک می کند و مراقبت مناسب و هدفمند از بیمار را امکان پذیر می نماید. هوش مصنوعی همچنین به عنوان یک استاندارد طلایی برای شناسایی خطر ابتلا به سرطان های دهان، حتی در مراحل اولیه استفاده می شود. اصلاح این کاربرد از هوش مصنوعی می تواند منجر به یک روش مناسب و دقیق برای تشخیص انواع سرطان ها حتی قبل از تأیید یا قبل از قابل مشاهده شدن توسط چشم شود.

بیشترین استفاده از هوش مصنوعی در زمینه ارتودنسی است، جایی که در تمام مراحل از آن استفاده می شود: در تشخیص، با استفاده از الگوریتم های ژنتیکی که به پیش بینی اندازه ی دندان های بیرون نیامده، کمک می کند و در ادامه درمان و پیگیری. نظارت مدلهای مجازی و اسکن سه بعدی در ارزیابی ناهنجاریهای دندانی و حتی ناهنجاریهای جمجمه و صورت به طور فوق العاده ای مفید هستند و به آنها اجازه می دهد تا دستگاههایی مانند الاینرها را بطور دقیق طراحی و تولید نمایند و روشهای درمان نیز به صورت سفارشی برنامه ریزی گردند. ترکیبی از این کمک ها، انقلابی در درمان ارتودنسی ایجاد کرده است.

استفاده از هوش مصنوعی در رادیولوژی، مانند تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی و CBCT ، باعث می شود که انحرافات بسیار کوچک نسبت به ساختارهای طبیعی در نظر گرفته و شناسایی شوند، که در غیر این صورت امکان تشخیص و اصلاح آنها وجود نداشت. این فرصتی را فراهم می کند تا در مراحل اولیه، مشکل تشخیص داده شود و همچنین پارامترهای دقیقی را ارائه می دهد که امکان کار در محدوده های کوچکتر، مانند پوسیدگی پروگزیمال را فراهم کند.

با استفاده از CAD / CAM ، روش های AI قادر به طراحی انله ها، اینله ها، روکش ها و بریج ها با دقت بیشتری هستند و ملاحظات طراحی را می توان برای هر مورد خاص سفارشی کرد. بنابراین، این یک ابزار حیاتی برای دندانپزشکی پروستتیک است.

در زمینه پریودنتیکس، از هوش مصنوعی برای طبقه بندی موثر بیماران – پریودنتیت مزمن یا مهاجم- بر اساس پروفایل ایمنی قبلی و موجود آنها استفاده شده است. این روش با ارائه ی تشخیصی دقیق که متخصصان دندانپزشکی می توانند بر آن تمرکز کنند، درمان را ساده می کند.

جدا از مشارکت روشهای هوش مصنوعی در جهت دهی به مراقبت از بیمار، حمایتی که هوش مصنوعی قادر است از دندانپزشکان و متخصصان دندانپزشکی ارائه دهد، ایده مطب و صندلی دندانپزشکی معمولی را دگرگون کرده است. هوش مصنوعی در مطب های دندانپزشکی برای دستورات صوتی استفاده می شود تا موانع یا وقفه در کار برطرف شود، فعال کردن کارها بدون نیاز به استفاده از دست ها نه تنها باعث بهبود بهره وری می شود، بلکه ممكن است آلودگی را کاهش دهد و زمان عمل را به یک ویزیت محدود کند. در نهایت با کمک هوش مصنوعی می توان ویژگیهای مفیدتری را در صندلی دندانپزشکی وارد نمود برای مثال، نظارت بر میزان تنفس، میزان اضطراب و اندازه گیری وزن و قد بیمار.

گسترش این روش مراقبت و کار می تواند از زمانی که بیمار در خانه است، با دسترسی به خدمات اورژانس دندانپزشکی همانطور که قبلاً بحث شد، آغاز شود و همچنین با استفاده از دندان پزشکی از راه دور بیماران مقدار معینی از مراقبت ها را قبل از رسیدن به مطب دندانپزشکی دریافت کنند. برنامه ریزی و زمانبندی مجدد قرار ملاقاتها و فالوآپها، مدیریت ادعاهای بیمه و بازپرداخت، گرفتن شرح حال پزشکی، تاریخچه دندانپزشکی و سابقه عادت ها، همه قبل از مراجعه به دندانپزشکی قابل انجام هستند. این امر به متخصصان دندانپزشکی اجازه می دهد تا قبل از اینکه بیمار را ویزیت کنند، تصویر کاملی از شرایط او داشته باشند، این اطلاعات زمان ملاقات را کاهش داده و یک رویکرد ساده تر برای مراقبت از بیمار ارائه می دهد.

به طور کلی، هیجان انگیزترین قسمت هوش مصنوعی نوآوری است. اینکه بتوانید از نظر آماری مطالعات و مثالهایی را ارائه دهید که نشان می دهند هوش مصنوعی چگونه از نظر کارآیی، استاندارد سازی مناسب و دقت بر روی نیروی کار دندانپزشکی تأثیرگذاشته است، که در مقیاس بزرگتر تحول آفرین است. بی تردید، پیشرفت در هوش مصنوعی در حال بازسازی و بازسازی بنیاد مراقبت های بهداشتی است به گونه ای که فضای کمی برای مخالفت باقی می گذارد. امکانات هوش مصنوعی بی پایان است، و جایی که هوش مصنوعی ما را می برد تنها به تخیل مورد حمایت علم، بستگی دارد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/how-artificial-intelligence-is-shaping-dentistry-in-2021/